Przysłowie mówi: „jak cię widzą, tak cię piszą”. To prawda. Dłonie, które pokazują wiek człowieka i tuż nad nimi zegarek, są bacznie obserwowane przez naszych rozmówców. U kobiet, powinien on wyrażać delikatność i piękno. U mężczyzn, musi podkreślać siłę charakteru i moc własnego ciała. Cechy te, są możliwe do osiągnięcia, jeśli:

- zegarek jest oryginalnej marki;

- powszechnie może się podobać za wypracowaną estetykę i funkcjonalność;

- wskazuje właściwy czas na czytelnym cyferblacie;

- w zależności od okoliczności ma odpowiednią barwę i kształt.

Kupując zegarek, powinniśmy się zastanowić nad kilkoma kwestiami: czy interesująca nas firma, posiada w naszym kraju serwis gwarancyjny a szczególnie pogwarancyjny, gdyż zegarek ma nam służyć dłuższy okres czasu. Powinniśmy mieć ich kilka – w zależności od często zmieniających się sytuacji życiowych, np. praca w biurze, bal, spacer w parku z ukochaną osobą, uprawianie różnych dyscyplin sportu.  

Znane w świecie zegarki, zapewniają nam, jakość produktu. Jednocześnie nie należy obawiać się firm, które zajmują się modą ubiorów z „najwyższej półki”, takich jak np.: Calvin Klein, Anne Klein, Iceberg lub też DKNY. Ich projektanci „formują” zegarek z punktu widzenia wyglądu, który jest zazwyczaj wyraźnie różniący się od innych, ma np. kształt pierścienia, wisiorka, bransoletki. Natomiast całe ich wnętrze wykonują profesjonaliści ze Szwajcarii lub Japonii – najlepsi producenci w tej branży na świecie. Pamiętajmy, że wartość zegarków pod każdym względem, gwarantuje Państwu nasz sklep Minuta.pl

Warto jednak samemu poznać ten wyjątkowy produkt. Mieć w tym chwilę przyjemności. Żeby była pełna, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów: koperta zegarka (obudowa), może być wykonana ze stali (bardzo trwała), mosiądzu pokrytego powłoką (mniej trwała), tytanu (trwała i lekka, jednocześnie antyalergiczna), plastiku (mało trwała) oraz ze spieku ceramicznego lub węglowego (brak szczegółowych informacji w tej kwestii, choć pomysł ciekawy). Koperta zegarka może być również wykonana ze złota lub z platyny, albo pokryta warstwą szlachetnego metalu. Złoto nanoszone jest metodą galwaniczną lub PVD – najtrwalsza z obecnie stosowanych. Powłoki, ulegają ścieraniu w zależności od częstotliwości noszenia zegarków i także grubości nanoszonej na nie warstwy. Najczęściej stosowana grubość wynosi od 3 do 5 mikronów. Powłoki o grubości 10 mikronów, jak również specjalne powłoki PVD są wytrzymałe nawet do kilkunastu lat.  

Na wszystkich kontynentach nastąpiła unifikacja wewnętrznej konstrukcji zegarków. Tylko najbardziej renomowane firmy, same je wykonują. Szwajcarski mechanizm ETA znajduje się m.in. w zegarkach Atlantic, Doxa, Tissot, Swatch. O jakości zegarka w znacznej mierze decyduje także kontrola jego montażu.

Istotnym elementem każdego zegarka jest szkiełko, są ich różne rodzaje: sferyczne ( wypukłe), szafirowe (bardzo trwałe), szafirowe z powłoką antyrefleksyjną (tylko w zegarkach najwyższej klasy), mineralne (narażone na zarysowania, lecz lepiej znosi uderzenia niż np. szkło szafirowe), plastikowe (miękkie, ale można je łatwo polerować).

Kolejną, bardzo ważna kwestią – zwłaszcza w zegarkach sportowych jest wodoszczelność. Oznaczana może być w metrach, barach lub atmosferach. Najczęściej dane tego typu podawane są w metrach. Dla laika, mogą być mylące. Należy pamiętać, że „30m” oznacza zegarek odporny tylko na zachlapanie czy też np. deszcz, „50m” znaczy, że w zegarku można pływać – nie nadaje się on jednak do nurkowania, „100m” – można nurkować, ale na małych głębokościach np. z maską i z rurką, dopiero „200, 300m” oznacza możliwość pełnego – profesjonalnego nurkowania. Warto zauważyć, że zegarki o większej wodoszczelności z reguły mają zakręcaną koronkę. Pamiętajmy, uszczelki ulegają czasowemu procesowi niszczenia. Żaden z nich nie jest odporny na gwałtowny wzrost lub zaniżenie temperatury.  

Zegarki kwarcowe są wygodne w użyciu. Przede wszystkim nie potrzeba ich nakręcać. Wykonują wiele funkcji. Produkuje się je w różnych technologiach:

- są na baterie;

- zegarki AUTO-QUARTZ, KINETIC – mechaniczna część generuje prąd, jednocześnie ładując kondensator, ten następnie przekazuje energię części elektronicznej;

- zegarki SOLAR czerpią energię z różnych źródeł światła;

- zegarki typu RADIO CONTROL (m.in. firmy Casio, Junghans) są ustawiane i synchronizowane za pomocą fal radiowych z nadajnika we Frankfurcie.

Choć zegarki elektroniczne są wysoce nowoczesne, wygodne w użyciu i dokładne, po pewnego rodzaju euforii w tym względzie – świat wraca do zegarków mechanicznych.  Charakteryzują je większe odchyłki w pomiarze czasu a mimo to mówi się, że mają „duszę”. Ich tykanie, tradycyjne ręczne nakręcanie, czy też wprawianie w ruch przy wykorzystaniu naturalnego poruszania ręki, powoduje związek emocjonalny. Stają się one częścią naszego ciała i umysłu. Bez nich, czujemy się, jak bez ręki. Zastanówmy się – coś w tym jest!

Zegarek elektroniczny wymaga przeglądu i zarazem konserwacji średnio raz na 5 lat. Natomiast mechaniczny przynajmniej raz na trzy lata. W zegarkach elektronicznych, posiadających wskaźnik zużycia baterii (system EOL), należy w ciągu dwóch tygodni od pierwszych nieco zwolnionych skoków sekundnika – wymienić baterie. W serwisie należy kupować tylko baterie srebrowe a nie alkaiczne. Pozwolą one wykonywać wszystkie funkcje naszego zegarka, co najmniej przez 2 lata. Napraw lub regulacji, dokonujmy wyłącznie w profesjonalnych zakładach zegarmistrzowskich.

Kilka uwag o najdroższych zegarkach - ich zadaniem nie jest już tylko wskazywanie upływającego czasu. Ukazują przede wszystkim zasób konta bankowego. Tego typu zegarki stały się inwestycją w wizerunek właściciela, jego zamożności. Marki zegarków z najwyższej półki w kręgach high-life’u i wielkiego biznesu, są tak dobrze znane, jak modele najdroższych samochodów. Zegarek, to także biżuteria. Jest ona najczęściej dziełem firmy Chopard, która pobiła rekord, promując najdroższy zegarek świata, który składa się z 38 karatów diamentów (w tym 15-karatowy w kształcie serca, 12-karatowy niebieski i 11-karatowy biały) oraz 163 karatów brylantów. Ten tykający drobiazg kosztuje 25 000 000 dolarów!

„Jeśli nie stać cię na dobry zegarek, sprzedaj samochód, dom, weź kredyt” – mawiają najbogatsi ludzie świata. W ich kręgach, ten „drobny” gadżet podkreśla własną pozycję. Elegancja tych sfer, w której ceni się klasyczny szyk, lubi tradycyjne – ręcznie nakręcane zegarki ze skórzanym paskiem lub delikatną wytworna bransoletą, widziana jest np. w szwajcarskiej solidności elitarnych Rolex-sów. Wzrasta także popularność (również cena) zegarków, które jak dobre dzieła sztuki, im są starsze, tym bardziej pożądane. Przykładem tego trendu jest klasyczny kieszonkowy Patek Philippe. Kupiony w 1993 roku przez amerykańskiego bankiera Henry’ego Gravesa, na nowojorskiej aukcji osiągnął cenę 11 000 000 dolarów! Tym samym stał się jednym z najdroższych zegarków świata. Warto zauważyć, że produkująca je firma założona została w 1839 roku przez polskiego zegarmistrza.

Więcej wiedzy w interesującej nas tematyce, uzyskają Państwo w dziale Słownik w naszym Serwisie informacyjnym.

Źródła: Newsweek.pl. Omegawatches.com.pl. Ibs.com.pl

  • Kontakt
  • ZADZWOŃ 22 424 55 99 CZYNNE PON.- PT. OD 9:00 DO 19:00
  • 100-dniowe prawo zwrotu
  • Dostawa kurierem GRATIS
×