Zegarki w literaturze

Zegarek w obecnych czasach to już nie tyle zwyczajny czasomierz ale raczej symbol stylu i prestiżu. Coraz więcej osób jest zainteresowanych jego nabyciem, w związku z tym istotnym elementem powinna być edukacja na temat zegarków - ich historii oraz działania.

Wiedzę na temat zegarków można czerpać z wielu źródeł, jednak najlepiej "powrócić do korzeni" i edukować się w temacie przy użyciu książek. Polska literatura na ten temat skierowana dla osób nie związanych z tematem jest raczej uboga, nie znaczy to jednak, że nie znajdziemy w niej pozycji godnych przeczytania.

Jedną z obowiązkowych lektur powinna być książka profesora Zdzisława Mrugalskiego "Czas i urządzenia jego pomiaru". Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że książka to zwyczajne opracowanie naukowe. Na szczęście jest to mylne stwierdzenie i pozycja ta jest napisana w bardzo przystępny dla czytelnika sposób.

Pomimo faktu, iż niektóre rozdziały są przesycone schematami oraz rysunkami technicznymi czasomierzy, książka ta jest napisana w bardzo przyjemny dla czytelnika sposób. Autor obejmuje bardzo szeroki zakres zagadnień, rozpościerający się od problemów stricte filozoficznych po historię i możliwości techniczne czasomierzy. Dzięki temu książka ta może stanowić solidny podręcznik usystematyzowanej wiedzy zegarkowej.

Kolejną pozycją wartą lektury jest książka "Od Cartiera do Rolexa. Ulubione zegarki prezydentów, aktorów i sportowców". Z pozycji tej możemy dowiedzieć się z jakich czasomierzy korzystają znane osobistości na świecie, oraz co urzekło ich w danych modelach. Dużym plusem są bogate ilustracje omawianych modeli. Książka posiada niestety troszkę "marketingowy" język, nie przeszkadza to jednak w żaden sposób w jej odbiorze.

Kolejną bardzo ciekawą lekturą jest angielskojęzyczna książka "12 Faces Of Time: Horological Virtuosos", której idea jest bardzo prosta i opiera się na krótkim, acz treściwym przedstawieniu 12 różnych, niezależnych producentów zegarków. Opisuje ona technikę ich pracy i pozwala "od kuchni" spojrzeć na proces powstawania czasomierzy.

Na rynku wydawniczym znajduję oczywiście dużo więcej książek związanych z tematem zegarków i jest to bardzo dobra wiadomość dla nas wszystkich. Najważniejsza w życiu jest przecież edukacja i ciągłe dokształcanie się oraz zdobywanie wiedzy na interesujące nas tematy.

  • Kontakt
  • ZADZWOŃ 22 424 55 99 CZYNNE PON.- PT. OD 9:00 DO 19:00
  • 100-dniowe prawo zwrotu
  • Dostawa kurierem GRATIS
×