10 fascynujących faktów o marce Timex, których na pewno nie wiedziałeś

21.11.2019 Warto przeczytać

Co wspólnego ma NASA z zegarkami Timex? Który znany powieściopisarz miał w swojej kolekcji czasomierze marki i ile kosztowałby współcześnie słynny „Dollar Watch”? Przed wami dziesięć fascynujących faktów o marce Timex, których na pewno nie wiedzieliście.

Tej amerykańskiej marki chyba nikomu już nie trzeba przedstawiać. Timex – bo to o nim mowa – na dobre zagościł w świadomości konsumentów i wytworzył swój własny, niepowtarzalny styl. Mało kto wie, że Timex zajmuje się produkcją zegarków od ponad 160 lat! Jesteśmy przekonani, że to nie jedyna informacja, której o marce nie wiedzieliście. Przedstawiamy wam dziesięć niesamowitych faktów o marce Timex.

1. Zegarek za dolara

Dobrze zrozumieliście – zegarek Timex kosztował kiedyś jedynie jednego dolara. Jak to możliwe? Na przełomie XIX i XX wieku powstał poręczny pomiar czasu dostępny dla większości społeczeństwa. Współpracując z biznesmenem z firmy Ingersoll & Bro. Waterbury Clock Company stworzyli i zaprezentowali słynny na tamte czasy zegarek kieszonkowy „Yankee Dollar Watch”. Yankee kosztował 1$, a jego sprzedaż sięgała aż 6 milionów sztuk, sprawiło to, że został nazwany „zegarem, który sprawił, że dolar stał się sławny”. Co ciekawe, skorygowany o inflację „Dollar Watch” z 1901 r. kosztowałby dziś około 35 USD.

2. Zegarki certyfikowane przez NASA

Niewielu klientów wie, że zegarki Timex to jedne z nielicznych czasomierzy na świecie, które były kiedykolwiek certyfikowane przez NASA do lotów kosmicznych. Zaskoczeni?

3. Pierwszy na świecie zegarek z bohaterem kreskówki

Wiedzieliście, że Timex, jako pierwsza marka zegarków na świecie stworzyła kolekcję dedykowaną kreskówce? Doszło do tego w latach 30., kiedy firma podbiła rynki wprowadzając zegarki z wizerunkiem Myszki Miki na licencji Disney’a. Zegarki osiągnęły sprzedaż w milionach sztuk. Wersja kieszonkowa oraz budzik można było zdobyć za 1.5$, zegarek naręczny kosztował 2.75$. W roku 1936 pismo „Mickey Mouse Magazine” ogłosiło, że zegarek z Myszką Miki jest „oficjalnym czasomierzem dwóch milionów dzieci”. Zegarek z Myszką Miki, która ramionami wskazywała godzinę, został zaprezentowany w 1933 roku na Światowej Wystawie w Chicago. W dzisiejszych czasach modele z Myszką Miki są poszukiwanym i pożądanym przedmiotem dla kolekcjonerów.

4. Inspiracja do stworzenia samochodu osobowego

Wiele faktów wskazuje na to, że Henry Ford – projektant motoryzacyjny – po swojej wizycie w fabryce Timex, zainspirował się zarówno systemem pracy, jak i samymi produktami do stworzenia słynnej linii samochodów osobowych Ford Model T.

5. Starsze niż Rolex i Nike

Zgadza się. Zegarki Timex są o 51 lat starsze niż szwajcarska marka Rolex i aż o 116 lat starsze od sportowej marki Nike. Zaskoczeniem dla niektórych będzie to, że zegarki Timex produkowane są już od ponad 160 lat. To ogromny kawał historii!

6. Timex posiada swoje własne centrum badawcze

Inżynierowie, badacze oraz projektanci pracujący dla Centrum Badawczego Timex w Pforzheim zajmują się szeroko pojętymi zagadnieniami związanymi z działalnością firmy. Począwszy od opracowywania nowych technologii w zakresie produkcji mechanizmów i całych zegarków, aż po przewidywanie wszystkich najczarniejszych scenariuszy tak, aby uniknąć potencjalnych błędów w pracy czasomierzy, które w przeszłości znajdą się w rękach użytkowników.

7. Pierwszy system Indiglo

Spektakularnym odkryciem firmy Timex było pierwsze na świecie opracowanie i wprowadzenie w 1992 roku do zegarków podświetlenia tarczy zwanym Indiglo (night – light). Gdy zastosowano dany system, firma odnotowała dwukrotny wzrost sprzedaży w USA. Indiglo wykorzystuje zjawisko elektroluminescencji, które równomiernie oświetla tarczę zegarka.

8. Najliczniejszy na świecie

Zdumiewający jest fakt, że liczba wyprodukowanych obecnie zegarków Timex na całym świecie jest największa w porównaniu do innych marek. To dowód na to, jak ogromnym producentem jest ta amerykańska marka i z jakim uznaniem traktowana jest również poza Stanami Zjednoczonymi.

9. Najbardziej retro zegarek Timex

Chodzi oczywiście o model Timex Welton, który jest współczesną interpretacją zegarka z 1912 roku! Oznacza to, że projekt zegarka ma ponad 100 lat, co robi ogromne wrażenie. Jego współczesne wersje prezentują się znakomicie i wiernie odtwarzają swojego poprzednika.

10. Mark Twain z zegarkiem Timex?

Światowej sławy amerykański pisarz, satyryk i humorysta oraz autor znanych nam powieści, takich jak Przygody Tomka Sawyera czy Książę i żebrak okazał się wielkim fanem zegarków Timex. Okazuje się – jak informuje producent – że posiadał w swojej kolekcji oryginalny zegarek kieszonkowy marki Timex.

Historia marki Timex kryje o wiele więcej fascynujących informacji o firmie. Zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem, w którym szczegółowo opisujemy fascynujący proces powstawania tego światowego giganta. Zapraszamy również do zapoznania się z produktami marki w naszym sklepie internetowym. Udanych zakupów!