9 faktów, których o marce Doxa prawdopodobnie nie wiedziałeś

14.04.2020 Zegarki Warto przeczytać

Co ma wspólnego Doxa z niemiecką reprezentacją w piłkę nożną i dlaczego słynna tarcza zegarka jest akurat pomarańczowa? Mimo, że szwajcarska marka jest słynna na całym świecie, jej historia jest tak fascynująca, że łatwo doszukać się w niej intrygujących faktów, którymi chcemy się z wami podzielić.

Kultowej marki Doxa nikomu przedstawiać nie trzeba. Ponad stuletnia tradycja i ogromne osiągnięcia w branży zegarmistrzowskiej nie pozwalają przejść obok niej obojętnie. Doxa od samego początku skupiała się na tworzeniu nowoczesnych czasomierzy, które okazały się połączeniem wysokiej jakości i kunsztu zegarmistrzowskiego. Droga do sukcesu marki Doxa nie zawsze była jednak usłana różami i pełna jest intrygujących faktów, o których być może nie mieliście pojęcia. Oto 9 faktów o marce Doxa, których mogliście nie wiedzieć.

1. Doxa – co to właściwie oznacza?

Obecnie Doxa jest synonimem najwyższego kunsztu zegarmistrzostwa. Jednak pierwotne znaczenie tego słowa jest zupełnie inne. Słowo Doxa nabrało znaczenia już między 3-1 wiekiem p.n.e. Wówczas przetłumaczono to hebrajskie słowo, jako ,,chwała”. Doxa, jako słowo często stosowane było także w kontekście religijnym, gdzie bliżej mu było do słów ,,czcić”, ,,wielbić”. Doxę znajdziemy także w języku rosyjskim, gdzie oznacza sławę.

Zegarek męski Doxa D-Light 173.10.011.10
Zegarek męski Doxa D-Light 173.10.011.10

2. Zaczynała jak Apple lub Microsoft, czyli od zera

Zgadza się. Droga na szczyt marki Doxa nie zawsze była usłana różami, a początki działalności były dla założyciela bardzo trudne. Georges Ducommun miał zaledwie 20 lat, kiedy spróbował założyć swój własny biznes. Być może dla wielu z was wydaje się to być nierealne. Jednak ogromne zaangażowanie i przede wszystkim umiejętności zegarmistrzowskie przewyższające zdolności rówieśników, stały się kluczem do sukcesu. Mimo niełatwych początków, Georges nie dawał za wygraną i zyskiwał uznanie klientów, tym większe, że dostarczał swoje zegarki bez względu na odległość i porę roku. Nawet 20 km w trakcie śnieżycy nie było w stanie go powstrzymać.

Zegarek męski DOXA Slim Line Gents 105.10.101R.02
Zegarek męski DOXA Slim Line Gents 105.10.101R.02

3. Trzy lata pracy nad zegarkiem do nurkowania

Tutaj nie chodziło o stworzenie zegarka niedrogiego, atrakcyjnego wizualnie i wodoszczelnego. Zespół specjalistów, który pracował nad kultową linią zdawał sobie doskonale sprawę z tego, jak ryzykowane jest nurkowanie i jak wiele niebezpieczeństw ze sobą niesie. To dlatego z ogromnym poczuciem misji, w 1964 roku rozpoczęły się prace nad unikalnym urządzeniem do nurkowania. Prace nad zegarkiem Doxa SUB trwały aż trzy lata, ze wsparciem jednego z największych amerykańskich stowarzyszeń do nurkowania.

4. Pomarańczowa tarcza – dlaczego akurat taka?

Twórcy zastanawiali się, czy czarna tarcza w przypadku zegarka do nurkowania to dobre rozwiązanie. Aby się przekonać przebadali fizykę światła podwodnego, a nurkowie badali ją na różnych poziomach głębokości w pobliskim jeziorze Neuchatel i testowali wszystkie możliwe wersje kolorystyczne. Po niezliczonych próbach wniosek był prosty – czarny idzie w odstawkę i musi być to kolor pomarańczowy. Okazało się, że jest to najbardziej charakterystyczny i najlepiej zauważalny kolor pod powierzchnią wody.

Zegarek męski Doxa D-Light 173.10.011.01
Zegarek męski Doxa D-Light 173.10.011.01

5. Zegarek Doxa w filmie

Słynny powieściopisarz Clive Cussler o którego śmierci informowaliśmy niedawno na naszym blogu, był ogromnym miłośnikiem zegarków Doxa. Cenił je na tyle, że postanowił wyposażyć w niego głównego bohatera swojej powieści Sahara – Dirka Pitta. Doxa na nadgarstku bohatera stała się symbolem tak kultowym, jak ruletka czy martini w przypadku Jamesa Bonda. Powieść doczekała się ekranizacji, a odtwórca głównej roli Matthew McConaughey miał na nadgarstku właśnie zegarek marki Doxa.

Sahara - Dirka Pitta

6. Triumf podczas I wojny światowej

Zegarki Doxa były docenione podczas I wojny światowej. Zalecono jej wówczas wyprodukowanie czasomierzy dla wojska. Utrzymując się na fali popularności, marka produkowała również zegarki dla kolei, zegarki podróżne, z alarmem czy nawet biżuteryjne ukryte w pierścionkach.

7. Doxa na nadgarstkach piłkarzy

Wracając jeszcze na moment do sportu. O tym, że Doxa bliska jest wszystkim uprawiającym sporty wodne, szczególnie nurkującym – wiemy doskonale. Niewielu jednak wie, że w 1954 roku Doxa wręczyła swoje złote zegarki każdemu zawodnikowi reprezentacji w piłkę nożną Zachodnich Niemiec, która zdobyła tytuł Mistrza Świata właśnie tego roku.

Zegarek męski Doxa Challenge 215.30.021.11
Zegarek męski Doxa Challenge 215.30.021.11

8. Zegarek Doxa w wyścigówce

Cofniemy się jeszcze na moment w czasie i wrócimy do 1908 roku, kiedy to Ducommun opatentował zegarek z 8-dniową rezerwą chodu. Wynalazek rozpoczął erę produkcji przyrządów do pomiaru czasu dla statków, samochodów i samolotów. 8-dniowe zegarki Doxa zostały wówczas wbudowane między innymi w samochody wyścigowe słynnego producenta samochodów Bugatti Typ 35.

auto Bugatti

9. Seria inspirowana Bauhausem

Doxa ma w swojej kolekcji specjalną serię inspirowaną stylem Bauhaus. Mowa o kultowej kolekcji DOXA Grafic, wprowadzonej w 1956 roku, której elegancki i prosty styl zachwycił wielu klientów. Zresztą spójrzcie sami.

zegarek Doxa grafic

Każdy wyprodukowany zegarek Doxa to triumf elegancji i najwyższej precyzji. Kiedy widzimy ich niesamowitą jakość oraz ponadczasową stylistykę nie mamy wątpliwości, że to marka wyjątkowa, za którą kryje się bogata historia. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą marki Doxa w naszym sklepie, gdzie znajdziecie wyjątkowe zegarki dla kobiet i mężczyzn.