Bauhaus – marka, którą musisz znać

22.12.2020 Zegarki Marki

Minimalistyczne podejście do wzornictwa, inspiracja ponad 100-letnim nurtem oraz przywiązanie do tradycji. Poznajcie historię jednej z najbardziej interesujących młodych marek – Bauhaus.

Zegarki Bauhaus pojawiły się na rynku zegarmistrzowskim oraz w naszym sklepie Minuta.pl całkiem niedawno. Marka od razu zwróciła uwagę wszystkich tych, którzy zainteresowani są niemieckim nurtem o tożsamej nazwie. Postanowiliśmy przybliżyć wam niezwykle ciekawą historię marki Bauhaus.

Zegarek męski Bauhaus BA_2162_3
Zegarek męski Bauhaus BA_2162_3

Korzenie marki Bauhaus

Historia ma początek w 1919 roku. To właśnie wtedy, niemiecki architekt Walter Gropius zainicjował utworzenie uczelni łączącej w swoim programie nauczania sztukę oraz rzemieślnictwo. Szkoła powstała w niemieckim mieście Weimar, nadano jej nazwę Bauhaus.

Samo założenie szkoły nie jest niczym zaskakującym, innowacyjność tego przedsięwzięcia polegała na połączeniu Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Ta niestandardowa, jak na tamte czasy kombinacja, wzięła się z głównego założenia, jakim kierował się założycielem. Według Waltera Gropiusa każdy rzemieślnik jest artystą, a każdy artysta powinien być doskonałym rzemieślnikiem.

Zegarek męski Bauhaus BA_2140_4
Zegarek męski Bauhaus BA_2140_4

Nieodzownym elementem, który charakteryzuje styl Bauhaus, a także zegarki marki Bauhaus jest sam budynek uczelni. Minimalizm, liniowość architektury i niebywała dbałość o najmniejsze detale, to wszystko ukazuje, jakie piękno ukryte jest w prostocie. Opracowane w niej zasady czytelności do dzisiaj kierują współczesnymi nurtami architektonicznymi. Po więcej szczegółów na temat uczelni, a także samego stylu Bauhaus odsyłamy was do naszego poprzedniego artykułu.

Europejska alternatywa, a marka Bauhaus

POINTtec Electronic GmbH to ogromna firma, której dewizą jest “ POINT tec – europejską alternatywą”, dając tym samym gwarancję używania komponentów europejskiego pochodzenia, podczas produkcji czasomierzy. Pod czujnym okiem koncernu rozwijają się marki światowej skali takie jak Zeppelin, Iron Annie, Rosenthal, Junkers, a od 2019 roku również marka Bauhaus.

Zegarek męski Bauhaus BA_2130_3
Zegarek męski Bauhaus BA_2130_3

Jedną z kluczowych motywacji do założenia marki Bauhaus było wykupienie budynków zakładowych VEB Uhrenwerke Ruhla, który został zaprojektowany zgodnie z tożsamym nurtem, przez słynny architektów Jeny Schreiter & Schlag. To właśnie ta geometryczna, minimalistyczna bryła zainspirowała koncern do założenia w 2019 roku marki Bauhaus.

Niezwykle precyzyjny mechanizm zegarków Bauhaus

Nie tylko tożsama nazwa marki wskazuje na inspirację niemieckim nurtem architektonicznym. Precyzja, to jedno z założeń Waltera Gropiusa, którymi kierował się, zakładając swoją uczelnię. Można dostrzec je w zegarkach Bauhaus, która w swoich modelach stawia na jak najlepszą jakość wykonania. Marka Bauhaus przywiązuje dużą wagę do dokładności, dlatego w ich asortymencie znajdziemy czasomierze z tradycyjnym mechanizmem automatycznym z najwyższej półki np. niezawodny Miyota Cal. 8285. Bauhaus produkuje, również czasomierze napędzane werkiem kwarcowym oznaczonym szwajcarską sygnaturą “Swiss Made” takim jak np. Ronda 6004.D.

Jeśli zastanawiacie się, czym jest “Swiss Made” i jakie niesie ze sobą korzyści, zapraszamy do naszego poprzedniego artykułu.

Zegarek męski Bauhaus BA_2132_2
Zegarek męski Bauhaus BA_2132_2

Minimalizm i tradycja wypisana na tarczy zegarków Bauhaus

Zegarki Bauhaus tworzone są zgodnie ze wszystkimi wytycznymi stylu Bauhasu. Mają skromną, prostą i niezwykle przejrzystą tarczę, dzięki czemu odczyt godziny jest ułatwiony. Aby całość była zgodnie utrzymana w minimalistycznej odsłonie, zastosowano cienki i bardzo subtelny indeks liniowy połączony z cyframi arabskimi o technicznym kroju, delikatne wskazówki oraz, w kilku modelach, skromny i nierzucający się w oczy datownik.

Zegarki Bauhaus to również stonowana kolorystyka. Nie ma tutaj miejsca na krzykliwe kolory, zdobienia czy zwierzęce wzory. W większości modele zegarków w stylu Bauhaus zapinane są na skórzanym pasku o naturalnych barwach. Tarcze oraz koperty występują jedynie w delikatnych i eleganckich odcieniach beżu, brązu, zieleni granatu oraz srebra.

Zegarek męski Bauhaus BA_2162_2
Zegarek męski Bauhaus BA_2162_2

Dla kogo są zegarki Bauhaus?

Zegarki Bauhaus to głęboko zakorzeniona tradycja, elegancja i minimalizm w najlepszym tych słów znaczeniu. Sprawdzą się dla każdego, kto ma dość przepychu, a także oczekuje od swojego czasomierza czegoś więcej, niż tylko wskazywania godziny bowiem zegarki Bauhaus mają głębię płynącą z szacunku do tradycji.

Zegarek męski Bauhaus BA_2140_1
Zegarek męski Bauhaus BA_2140_1

Wszystkie powyższe czasomierze, a także wiele więcej zegarków Bauhaus znajdziecie w asortymencie naszego sklepu Minuta.pl.