Carl Von Zeyten – marki, które musisz znać

20.07.2020 Marki

Carl von Zeyten oznacza Carl od Czasu. O tych niemieckich zegarkach powstały już legendy, a to oznacza, że są z pewnością warte uwagi każdego, kto myślał, że o zegarmistrzowskim kunszcie wiedział już wszystko.

Zegarki Carl Van Zeyten pojawily się w naszym sklepie Minuta.pl całkiem niedawno i od razu zwróciły uwagę wszystkich tych, którzy zainteresowani niemieckim zegarmistrzostwem postanowili poznać bliżej tę markę. Oprócz doskonałych mechanizmów automatycznych, to także fascynujący kawałek historii, który dzisiaj chcielibyśmy wam przybliżyć.

Carl od Czasu, czyli legenda o zegarkach Carl von Zeyten

Legenda głosi, że wszystko zaczęło się w mieście Freudenstadt w Czarnym Lesie. To tam Hermann C. Krieg postanowił otworzyć swój pierwszy zakład zegarmistrzowski. Fascynował go czas i wszystko co z nim związane, dlatego całe swoje życie poświęcił zegarkom. Dnie spędzał na montażu i naprawianiu mechanizmów zegarów i zegarków kieszonkowych. Mieszkańcy, doceniając jego zaangażowanie i fach w ręku, nazywali go właśnie Carl von Zeyten, czyli Carl od Czasu.

Hermann C. Krieg od samego początku swojej kariery uwielbiał podróżować. Odwiedzając najróżniejsze kraje, miał okazję zdobywać unikatowe umiejętności i przyglądać się technikom najszlachetniejszego rzemiosła np. w Szwajcarii czy Anglii. Przekładał nabyte doświadczenie na swoją pracę, a stworzenie zegarka doskonałego stało się celem jego życia, które mogło zostać przekazane kolejnym pokoleniom.

Zegarek męski Carl von Zeyten Murg 0054BL-SZAF
Zegarek męski Carl von Zeyten Murg 0054BL-SZAF

Jak w rzeczywistości wyglądała historia zegarków Carl von Zeyten?

W rzeczywistości początki zegarków Carl von Zeyten bezpośrednio nawiązują do tradycji niemieckiego Szwarcwaldu. Przypomnijmy, że to on stał się na początku XVIII wieku zegarmistrzowską stolicą w Europie. Projektowano tam doskonałe zegary ścienne z kukułką, które składano ręcznie. O Furtwangen było głośno jeszcze z jednego powodu. To tutaj, w 1850 roku powstała Książęca Badeńska Szkoła Zegarmistrzowska, a najwięcej szkoleń odbywało się właśnie w Furtwangen, Tribergu i St. Georgen. Co ciekawe, nazwy dwóch ostatnich stały się inspiracją oraz jednocześnie nazwą bestsellerowych kolekcji marki.

Zegarek męski Carl von Zeyten Freiburg 0063SL
Zegarek męski Carl von Zeyten Freiburg 0063SL

Jak powstają zegarki Carl von Zeyten?

Można o nich powiedzieć, że to czasomierze zakorzenione w tradycji. Celem twórców, od samego początku było uchwycenie w projektach zegarków unikalnego ducha regionu. Możemy je dostrzec m.in. w charakterystycznym wzornictwie, które mocno nawiązuje do tradycyjnego zdobienia zegarków, pielęgnowanego w regionie Badenii-Wirtembergii. Intencją założycieli marki było to, aby produkcja zegarków Carl von Zeyten odbywała się Niemczech. Tak też się stało, a zegarki od trzech lat mogą ujrzeć światło dzienne dzięki warsztatowi zlokalizowanemu w północnym Schwarzwaldzie, blisko słynnego uzdrowiska Baden Baden.

To tam powstają pomysły, później prototypy, grawery a następnie następuje ich finalne składanie w jedną całość. To również miejsce modyfikacji i pracy nad ulepszaniem mechanizmów zegarkowych, dedykowane konkretnie modelom typu open heart, zegarkom szkieletowym czy tym z podwójnym balansem. Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda montaż zegarków Carl von Zeyten, zapraszamy do zapoznania się z poniższym wideo.

Wyszukane wzornictwo to niewątpliwie jeden z największych atutów zegarka, ale to jego serce, czyli mechanizm napędza urządzenie do działania. Niektórzy zachwycają się ich bezawaryjnością. Inni z kolei doceniają zegarki Carl von Zeyten za funkcjonalność i sprawdzone rozwiązania. Bez wątpienia wszyscy mają rację, ponieważ zastosowane w czasomierzach automatyczne mechanizmy są nie tylko gwarantem doskonałej precyzji wskazywanego czasu, ale też niezawodności i długowieczności ich funkcjonowania.

Starania twórców i ciągłe dążenie do ideału wystarczyły, aby na zawsze zapisać się w historii niemieckiego zegarmistrzostwa. Młody wiek marki napędza ją do działania, wprowadzając do projektów sporą dozę świeżości i nowoczesności.

Zegarek męski Carl von Zeyten Black Forest 0017GBK
Zegarek męski Carl von Zeyten Black Forest 0017GBK

Zanim bliżej przyjrzymy się poszczególnym modelom, warto poznać lepiej producenta oraz wizję, która przyświecała mu podczas projektowania czasomierzy. Mamy nadzieję, że ten krótki tekst uświadomił wam, jak ważną kwestię dla zegarków Carl von Zeyten odgrywa niemieckie dziedzictwo.

Tym bardziej ogromnie się cieszymy, że zegarki niemieckiego producenta pojawiły się w asortymencie naszego sklepu i serdecznie zachęcamy do zapoznania się z jego ofertą, a szczególnie z topowymi seriami, takimi jak zachwycające Carl von Zeyten Baden Baden, Black Forest i Freiburg.