Ceramiczne zegarki dla kobiet i mężczyzn – wady i zalety

05.12.2018 Zakupy

Pomysłowość inżynierów nie ma końca, a zegarki tworzone są nie tylko z nierdzewnej stali, ale również z tytanu, drewna, a nawet z łusek po nabojach czy karoserii zabytkowych aut. Ceramiczne zegarki to kolejna z interesujących propozycji.

Ostatnie lata pokazały, że eksperymentowanie z materiałami do produkcji zegarków bardzo się opłaca. Klienci są zainteresowani nowoczesnymi technologiami, a innowacje w tworzeniu wytrzymałych i lekkich czasomierzy nie zatrzymują się, a nawet nabierają rozpędu. Ceramika w zegarkach nie jest nowym pomysłem, ale z pewnością nadal bardzo aktualnym i są marki, które wyspecjalizowały się w jej wykorzystaniu.

Pierwszą marką, która sięgnęła po ceramikę w zegarkach była firma Rado, jednak od kilkunastu lat możemy znaleźć ceramiczne zegarki również wśród innych luksusowych producentów np. w zegarkach Rolex czy Hublot. Ceramika stała się na tyle popularna, że poszczególne firmy zaczęły poświęcać jej całe kolekcje np. Bering Ceramic.

Zegarek damski Bering Ceramic 11429-166

Kup teraz

Jak rozumieć ceramikę w wyrobach zegarmistrzowskich?

Zacznijmy od tego, czym jest ceramika, bo laikowi wydaje się, że to efekt wypiekania pod wysoką temperaturą gliny i jest w tym trochę racji. Pierwsze wyroby ceramiczne pojawiły się już w okresie paeolitu, a zachowane archeologiczne zdobycze pozwoliły poznać starożytne techniki wyrobu naczyń i biżuterii. Ceramiczne zegarki to jednak dość późne odkrycie, ponieważ dotychczasowe jej wyroby należały do bardzo kruchych i podatnych na uszkodzenia i upadki.

Dziś ceramikę rozumiemy, jako materiał nieorganiczny i niemetaliczny, który został poddany działaniu wysokiej temperatury, co utwardziło i uodporniło jego strukturę. Rzeczywiście, ceramiczne zegarki są dość zaskakującą gałęzią branży zegarmistrzowskiej, ale przy ogromnej liczbie zalet, zaczynają być stałym elementem oferty.

Zegarek damski Anne Klein AK-3164BKRG

Kup teraz

Oferta współczesnych zegarków, które faktycznie, zgodnie z definicją materiału są ceramiczne, z klasyczną ceramiką nie mają już zbytnio związku. Nowoczesne technologie pozwoliły wytwarzać ją na kilka sposobów, tak aby jej zniwelować jej główną wadę, czyli kruchość i niską elastyczność.

To bardzo czasochłonny i kosztowny proces, w którym mieszanina różnych substancji, w tym pierwiastków, ceramicznych proszków poddawana jest wypalaniu w specjalnych piecach. Powstaje spiek ceramiczny o unikalnych właściwościach, które doskonale sprawdzają się w branży zegarmistrzowskiej.

Zegarek męski Bering Titanium 11739-702

Kup teraz

Ceramikę w zegarkach stosuje się na kilka sposobów, mogą być to bransolety z ceramicznymi ogniwami, koperty, tarcze. Pojawia się nawet w bardzo specjalistycznych zegarkach, które cechuje spora wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Nowoczesne, ceramiczne wyroby mają sporo zalet, które zaczynają być doceniane nie tylko w zegarkach modowych, luksusowych, ale też tych dedykowanych konkretnym wymaganiom.

Wiele marek decyduje się na stosowanie ceramiki w modelach sportowych i diverach, ponieważ potrafi wytrzymać erozję chemiczną i jest anty-magnetyczna.

Zegarek męski All Black Nixon 51-30 Ceramic

Kup teraz

Ceramiczne zegarki – wady i zalety

O wadach już trochę wspomnieliśmy, ponieważ ceramika jest bardzo wymagającym materiałem, co podnosi koszt końcowy produktu. Jej kruchość w trakcie obróbki, a także mała wytrzymałość na szok termiczny, również mają znaczenie. Jednak pozostaje jednym z najpiękniejszych materiałów jubilerskich o sporej wytrzymałości na zarysowania.

Współcześnie ceramikę wykonuje się w taki sposób, aby te wady zniwelować lub całkowicie się ich pozbyć, ale nie zachęcamy do rzucania takimi czasomierzami. Zalety natomiast przeważają na jej korzyść.

Po pierwsze mamy do czynienia z materiałem, który jest lekki i gładki, a to w nowoczesnym designie ma spore znaczenie. Ceramiczne zegarki przyciągają wzrok i hipnotyzują głębią koloru. Prawdopodobnie dlatego materiał znacznie częściej pojawia się w ofercie zegarków damskich. Sporo takich propozycji ma Anne Klein.

Zegarek damski Anne Klein AK-1018RGBK

Kup teraz

Ponadto, ceramiczne zegarki są bardzo odporne na zużycie, a to znaczy, że nie rysują się, nie zdziera się z nich powłoka, ani tym bardziej nie podlegają działaniu promieniowania UV. Jednym słowem, kolor i faktura materiału pozostają bez zmian. Jeśli dodamy do tego szafirowe szkiełko, jak w przypadku wyrobów Roamer, mamy zegarek, który będzie wyglądał jak nowy latami.

Kolory utrzymują swoje nasycenie, a zegarek wydaje się wyglądać bardziej estetycznie niż jakikolwiek inny wykonany z metalu.

Zegarek męski Roamer C-Line 657833_41_55_60

Kup teraz

Co więcej? Ceramiczne zegarki są szczególnie polecane alergikom, ponieważ są całkowicie obojętne dla naszego ciała. Ze względu na jej estetyczne walory, niezbyt często pokrywa się ją metalami lub innymi powłokami, co idealnie sprawdzi się u osób wrażliwych na reakcje skórne z alergenami. To obok tytanu najlepsze rozwiązanie.

Eleganckie, wyrafinowane i przyjemne w noszeniu

Kilka modeli, które tu pokazaliśmy, potwierdza to, że ceramika świetnie prezentuje się w branży zegarmistrzowskiej. Stanowi wyrafinowane i eleganckie wykończenie, które sprawdzi się w modelach noszonych na co dzień oraz tych szczególnych, na wyjątkowe okazje. Jest niezwykle gładka, a jej chłodna powierzchnia dodaje komfortu podczas użytkowania.

Osoby, które zdecydowały się na ceramiczne zegarki, podkreślają, że to modele, o których zapomina się, że zdobią nadgarstek. Jeśli jesteście zainteresowani innymi modelami wykonanymi z tego materiału, zapraszamy do sklepu minuta.pl, tam możecie zawęzić wybór do ceramicznych kopert i bransolet.