Citizen Satellite Wave CC7005-16E – ukoronowanie 100-lecia marki Citizen

22.02.2019 Nowości

Marka Citizen w jednym zegarku zamknęła swoje najsłynniejsze technologie. Wszystko to z okazji jubileuszu, który obchodziła w zeszłym roku. I chociaż na pojawienie się na polskim rynku modelu Citizen Satellite Wave CC7005-16E musieliśmy poczekać, to było warto.

100 lecie marki obchodziliśmy w 2018, więc Citizen, przy okazji Baselworld, przedstawił kilka wyjątkowych nowości, wśród których znalazł się wspomniany model Citizen Satellite Wave CC7005-16E. Takie jubileusze to także idealny moment na przypomnienie niesamowitej historii marki, która zmieniła oblicze branży zegarmistrzowskiej. W ciągu tych stu lat pokazała swoją siłę i potwierdziła, że japońskie zegarki mają sporo do zaoferowania. Trzeba pamiętać, że była pionierem wielu technologii, inicjatorem nowoczesnych rozwiązań i inspiracją dla innych marek, które musiały wykazać się podobnymi sukcesami, aby stanowić godną konkurencję.

Przypomnijmy, że firma Citizen jako pierwsza przedstawiła zegarek zasilany energią słoneczną, pierwszy czasomierz kontrolowany falami radiowymi i jako jedna z niewielu inwestowała w technologie dedykowane zegarkom specjalistycznym, między innymi modelom wyposażonymi w barometry, termometry czy wskaźniki głębokości. Takich kamieni milowych w jej historii było znacznie więcej i wygląda na to, że dziś możliwości Citizen są jeszcze większe. Potwierdza to premiera Citizen Satellite Wave CC7005-16E.

Citizen Satellite Wave CC7005-16E

Citizen Satellite Wave CC7005-16E – najlepsze technologie Citizen zamknięte w jednym zegarku

Inspiracją do powstania tego modelu były podróże kosmiczne, więc jego futurystyczny wygląd nikogo nie powinien dziwić. Warto podkreślić, że miał być nie tylko innowacyjny pod względem technologicznym, ale również pod względem nowoczesnego designu, dlatego w pierwszej kolejności skupimy się właśnie na nim.

Citizen zaproponował bardzo interesujący projekt, w którym uwaga skupia się na dwóch elementach – dość wysokiej kopercie zamkniętej wypukłym szkłem szafirowym o dużej odporności na zarysowania oraz specyficznym układzie tarczy, która musiała zmieścić wszystkie wskazania, jakie zaproponowali inżynierowie Citizen. Jak widać, tarcza jest wielopłaszczyznowa i sporo się na niej dzieje. Z jednej strony jest śmiała i niebanalna, bo płaszczyzny zdają się przez siebie przenikać i tworzą charakterystyczną głębię, z drugiej surowość jej formy została ożywiona białymi i zielonymi akcentami.

Co ciekawe, jej struktura była inspirowana kształtem silnika rakietowego, więc grafitowy cyferblat i szkielet pierwszej z płaszczyzn znakomicie się ze sobą komponują. Na pierwszy rzut oka widać, że projektanci włożyli mnóstwo pracy, aby uzyskać taki efekt i pomimo sporej ilości wskazań, wszystko jest czytelne i dopracowane. Każda informacja usytuowana jest w przemyślany sposób, tak aby podnieść komfort użytkowania modelu. Doskonale to widać na filmie udostępnionym na naszym kanale YouTube.

Wyraźnie odznacza się datownik, wskaźnik poziomu naładowania baterii, tryb 24-godzinny, a także informacje o synchronizacji czasu czy wskazania chronografu. Ponadto wskazówki i indeksy zostały pokryte powłoką o właściwościach fluorescencyjnych, więc bez względu na intensywność światła, odczyt godziny nie sprawia trudności.

Citizen Satellite Wave CC7005

Ciekawym detalem w tym projekcie jest spirala, którą zobaczycie na pierścieniu tuż pod szkiełkiem. Wyrazisty odcień zieleni nadaje zegarkowi bardzo futurystycznego wyglądu, a uzupełnienie podziałki o dziesiątki minut sprawia, że projekt jest zrównoważony. Ciekawe jest to, że detal ten nawiązuje do anteny, która pojawiła się w zegarku Radio Controlled z 1993 roku. To jeden z designerskich smaczków, które są tak charakterystyczne dla marki.

Innym ciekawym rozwiązaniem są wskazówki o specyficznym wycięciu, które w momencie pokrycia się na wspólnej godzinie, stworzą wzór rakiety kosmicznej. W tym zegarku nic nie dzieje się przypadkowo. Poniżej możecie zobaczyć, jak prezentują się wskazówki w ciemności na godzinie 12.

wskazówki w ciemności na godzinie 12

Kosmiczne technologie – Super Titanium™, Satellite Wave i Eco-Drive

Wygląd tego zegarka zachwyca, ale technologie, które zastosował producent sprawiają, że Citizen Satellite Wave CC7005-16E to innowacyjny majstersztyk. Trzeba podkreślić, że inspiracje podróżami i eksploracją kosmosu miały wpływ na użyte materiały i funkcje. Przede wszystkim koperta zegarka została wykonana z tytanu, który kojarzony jest z innowacjami wykorzystywanymi w kosmosie, ale trochę innego niż ten, który pojawia się u innych producentów zegarków.

Mowa o opatentowanym Super Titanium™, które produkowane jest tylko i wyłącznie przez markę Citizen. Firma korzysta z technologii Duratect, które poprawia parametry tytanu – jest lżejszy i odporniejszy na uderzenia i zarysowania. To jedna z bardziej strzeżonych procedur marki. Koperta została dodatkowo pokryta powłoką DLC (Diamond-Like Carbon), która idealnie podkreśla szlachetność zegarka. Warto zauważyć, że zawieszono ją na komfortowym pasku z kauczuku.

Drugą technologią jest Satellite Wave, która jest aktualnie najlepiej przygotowaną i najsprawniej działającą funkcją kontroli czasu za pomocą satelitów GPS. Pozwala na regulację czasu jednocześnie z kilku satelit, bez względu na lokalizację użytkownika. Sygnał odbierany jest z odległości 20 000 km z przestrzeni kosmicznej w zaledwie 3 sekundy i przekazywany do zegarka, dzięki zegarowi atomowemu. Tym samym pozwala na aktualizację daty i godziny we wszystkich 40 strefach czasowych. Pierwszy raz ta technologia pojawiła się właśnie w zegarkach Citizen w 2011 roku i zrewolucjonizowała branżę zegarmistrzowską. Do dziś pozostaje niedościgniona, więc Citizen Satellite Wave CC7005-16E aktualnie jest najdokładniejszym zegarkiem na świecie.

Zegarek męski Citizen Satellite Wave CC7005-16E

Kup teraz

Ostatnią z ważnych innowacji jest Eco-Drive, która jest najbardziej rozpoznawalną technologią zasilania solarnego mechanizmów zegarkowych. Citizen tak bardzo wyspecjalizował się w jej wykorzystaniu, że znacząca liczba modeli z ich oferty posiada Eco-Drive. Na czym polega? Światło przenika przez tarczę zegarka oraz pierścień na styku koperty i tarczy, i zasila specjalny akumulator. Co więcej, Citizen wykorzystuje do tego nie tylko naturalne światło, ale również sztuczne. Dodatkowo rezerwa mocy pozwala na nieprzerwaną pracę czasomierza nawet do kilku miesięcy w warunkach zupełnej ciemności. To robi wrażenie.

Citizen Satellite Wave CC7005-16E

Ukoronowanie 100 lat projektów Citizen

Jak wspomnieliśmy, prezentacja zegarka odbyła się w trakcie zeszłorocznego Baselworld, a marka Citizen pokazała się z najlepszej strony. Opisywany model miał stać się zegarkiem, który będzie ukoronowaniem możliwości producenta i faktycznie tak się stało. Otrzymaliśmy atrakcyjny wizualnie projekt, innowacyjne materiały i wyjątkowe technologie charakterystyczne dla tej marki. Wyjątkowość tego modelu to także jego limitacja, która ogranicza się jedynie do 1500 egzemplarzy wyprodukowanych na cały świat. Czy potrzeba czegoś więcej? Raczej nie, i chociaż jego cena wynosi niespełna 10 000 zł, to wiemy, że koszt ten jest równoznaczny z jakością i zaawansowaniem technologicznym.

Zegarek Citizen Satellite Wave CC7005-16E dostępny jest na zamówienie, więc jeśli jesteście nim zainteresowani, zapraszamy do kontaktu. Zachęcamy również do zapoznania się z pełną ofertą zegarków Citizen, w której znajdziecie każdą z opisywanych innowacji.