Czy zegarki kwarcowe są dokładniejsze niż mechaniczne?

26.08.2019 Ciekawostki

Przeglądając ofertę zegarków, można natknąć się na trzy wiodące rodzaje mechanizmów, z których każdy ma swoje wady i zalety. Skupmy się jednak na pierwotnym przeznaczeniu każdego zegarka – precyzyjnym odmierzaniu czasu. W artykule odpowiemy na pytanie, czy zegarki kwarcowe są dokładniejsze od tych o naciągu ręcznym lub automatycznym.

Kluczowe znaczenie w odpowiedzi na tytułowe pytanie ma różnica w działaniu obu rodzajów mechanizmów zegarkowych, a co za tym idzie filozofia za nimi stojąca. W wielkim skrócie, zegarki o napędzie kwarcowym do odmierzania czasu wykorzystują drgania kryształu. Wytwarzają one impulsy elektryczne liczone następnie przez układ cyfrowy, który w dużym uproszczeniu steruje ruchem wskazówek.

Technologia kwarcowa została wynaleziona w 1927 roku przez Kanadyjczyka Warrena Marrisona i początkowo była wykorzystywana głównie w laboratoriach, dopiero w latach 70. spowodowała spore zamieszanie w branży zegarmistrzowskiej, będąc tańszą i rzekomo dokładniejszą alternatywą dla zegarków mechanicznych. Tym samym, rozpoczęła się rewolucja zwana kwarcową, przez którą zbankrutowało wiele manufaktur zegarkowych. Dziś tę innowację znajdziecie nie tylko w zegarkach, ale również w telefonach, laptopach i wielu innych urządzeniach. Poniżej szwajcarski zegarek, w którym zastosowano mechanizm kwarcowy.

Zegarek męski Doxa Trofeo 287.70R.101.01

Kup teraz

Z kolei, pierwszy prototypowy zegarek mechaniczny pojawił się nie na nadgarstku, a w kieszeni niemieckiego rzemieślnika Petera Henleina w 1504 r. Sama technologia napędzająca ówczesny cud techniki sięga korzeniami aż na Daleki Wschód VIII wieku naszej ery. Od tamtej pory konstrukcja zegarków mechanicznych niewiele się zmieniła – jej główna idea polega na tym, że za ruch wskazówek odpowiada wahnik i sprężyna.

Podobnie jak u ich historycznych przodków, w dzisiejszych mechanizmach zarówno manualnych, jak i automatycznych nie znajdzie się choćby odrobina elektryczności. Samo omówienie różnic między poszczególnymi rodzajami zegarków mechanicznych przygotowaliśmy dla was w zeszłym roku. Każdego, kto chciałby zgłębić temat, zapraszamy do lektury artykułu “Jaka jest różnica pomiędzy naciągiem automatycznym a manualnym? Który z mechanizmów jest lepszy?”.

Zegarek męski Sekonda Classic 1590.00

Kup teraz

Z omawianych różnic wynika, że zegarki z układami kwarcowymi, czyli elektrycznymi (np. powyższy model Sekonda Classic) odmierzają czas bardziej precyzyjnie niż najwspanialsze czasomierze mechaniczne. Możemy nazwać to przepaścią technologiczną i niedokładnością mechaniki, ale ma to jednak znaczenie.

Teoretycznie, zegarki kwarcowe są bardziej precyzyjne aż o cały rząd wielkości (wynosi ona od +/- 9 sekund do +/- 20 sekund w skali miesiąca). W bardzo dobrych mechanizmach manualnych lub automatycznych odchylenie może wynosić aż od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund na jeden dzień. Chronometry, czyli najdokładniejsze, certyfikowane zegarki mechaniczne mogą pochwalić się różnicą 3 do 12 sekund na dobę, a najbardziej unikalne modele osiągają poziom jedynie 1 sekundy na dwadzieścia cztery godziny! Warto tutaj podkreślić, że w codziennym użytkowaniu te różnice są niemal niezauważalne i bardzo łatwe do skorygowania.

Zegarek męski Timex Marlin Automatic TW2T23000

Kup teraz

Czy zegarki kwarcowe są dokładniejsze pod każdym względem?

Porównać układy napędzające czasomierze można także pod innym kątem niż samo precyzyjne odmierzanie upływających sekund, minut i godzin. Pochylmy się teraz nad dokładnością, którą muszą zastosować twórcy zegarków. Omawiając układy kwarcowe, nie można zapomnieć o ogniwie srebrowym lub litowym, potocznie zwanym baterią. To ona odpowiada za pracę rezonatora kwarcowego, a co za tym idzie stabilną częstotliwość prądu w bloku elektrycznym. W pewien sposób bateria jest sercem dość nieskomplikowanego mechanicznie, lecz niemal niezawodnego układu kwarcowego.

Gdybyśmy zajrzeli ukradkiem pod tarczę takiego zegarka, dostrzeżemy dość prosty i wizualnie ascetyczny system napędzający wskazówki. W tym wypadku prostota, to atut dokładności.

Zegarek męski Delbana Manhattan 73501.578.6.034

Kup teraz

Kontynuując anatomiczne porównania, można powiedzieć, że zegarek mechaniczny (zarówno manualny, jaki i automatyczny) przypomina niewielkie, choć nie mniej skomplikowane serce. Pietyzm, z którym powstają układy wahadłowe lub balansowe można podziwiać w czasomierzach z przeźroczystymi deklami lub w tzw. skeletonach. Jeśli producent odsłania fragment mechanizmu, to znaczy, że artyzm jego wykonania jest wyjątkowo wysoki – to perfekcyjnie zaplanowana maszyneria, w której wszystkie elementy muszą doskonale współgrać, aby zapewnić płynny ruch wskazówek.

Zegarek męski Orient Automatic Classic RA-AR0005Y10B

Kup teraz

Patrząc na zegarki w takim ujęciu, dobrze widać ogromną zaletę zegarków mechanicznych, która mogłaby umknąć, gdyby układy porównywać jedynie w ramach ich zdolności do dokładnego odmierzania czasu. Zegarki to przecież nie tylko czasomierze, ale także stylowe dodatki, a dla wielu dzieła sztuki posiadające duszę.

Dokładne, dokładniejsze, najdokładniejsze i najbardziej nowoczesne

Tak naprawdę w świecie zegarków nie ma tych lepszych i gorszych. Są po prostu różne i trzeba odpowiedzieć sobie na dwa pytania: czego potrzebujecie i czego chcecie. Szczęśliwie miłośnicy czasomierzy nie muszą martwić się zastój w branży.

Zegarek męski Casio G-Shock Rangeman GPR-B1000-1ER

Kup teraz

Oferta zegarków kwarcowych prężnie się rozwija pod kątem rozbudowy technologicznej i funkcjonalnej. Układy kwarcowe są wzbogacane o panele solarne z ogromnymi rezerwami energii, a także komunikację radiową i satelitarną. W ten sposób otrzymujemy czasomierz, którego precyzyjność jest na poziomie zegara atomowego – synchronizuje wskazania czasu za pośrednictwem komunikacji bezprzewodowej i “bezkoronkowej”.

Jeśli do tego dodamy brak konieczności wymiany baterii, co jest wadą zegarków kwarcowych, mamy czasomierz niemal doskonały. Decydując się na taki zegarek, jak prezentowany poniżej, otrzymujemy szczytowe osiągnięcie zegarmistrzostwa nastawionego na nowoczesne technologie.

Zegarek męski Citizen Satellite Wave CC9025-51E

Kup teraz

Chronometry w branży zegarmistrzowskiej

Opowiedzieliśmy już na pytanie, czy zegarki kwarcowe są dokładniejsze niż mechaniczne, warto więc na zakończenie opowiedzieć o lidze mistrzów w kategorii “dokładne odmierzanie czasu” wśród automatycznych lub ręcznych czasomierzy. Mowa o chronometrach.

Jeżeli chodzi o rangę, to możemy spokojnie powiedzieć, że mamy do czynienia z zegarkami najlepszymi z najlepszych, w których zastosowano najbardziej precyzyjne układy mechaniczne. Każdy z takich mechanizmów przeszedł rygorystyczne testy w niezależnym szwajcarskim laboratorium Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres, gdzie stworzone są specjalne warunki, w tym odpowiednia temperatura, wilgotność itd. Mechanizmy (nigdy całe zegarki) zostają poddane są piętnastodniowej próbie, a wyniki tych testów muszą mieścić się w odpowiednich widełkach, aby zegarek mógł zostać określony chronometrem.

Niestety ich ceny są niesamowicie wysokie, a dostępność bardzo ograniczona.

Zastanówcie się teraz, co ma dla was największe znaczenie – precyzja czy dusza, a jeśli podejmiecie decyzję, wejdźcie do sklepu minuta.pl, gdzie znajdziecie zarówno zegarki kwarcowe, w tym te wzbogacone o najlepsze funkcje, a także zegarki mechaniczne, które zachwycają zegarmistrzowskim kunsztem. Życzymy udanych zakupów.