Czym jest chronograf i jak działa? Zobaczcie to na przykładzie zegarka Delbana Le Mans

18.12.2018 Ciekawostki

Chronograf to jedna z najczęściej występujących funkcji w zegarkach, zaraz po datownikach. Czym jest chronograf i jak go używać? Pokażemy to na przykładzie jednego z zegarków Delbana Le Mans.

Jakiś czas temu napisaliśmy na temat chronografów bardzo obszerny tekst – “Pierwszy chronograf, czyli co musisz wiedzieć o pomiarze czasu w sporcie”. W publikacji omówiliśmy historię mierzenia czasu w sporcie, ale też wskazaliśmy różnice pomiędzy nim a chronometrem, które często przez laików używane są zamiennie. Zabrakło tam jednak kilku informacji odnośnie tego, jak w ogóle wygląda używanie chronografu i czy jest łatwy w obsłudze.

Zegarek męski Delbana Le Mans 73501.664.6.031

Kup teraz

Czym jest chronograf i jak z niego korzystać?

Chronograf to inaczej stoper manualny i jak wspomnieliśmy, stał się jedną z niezbędnych funkcji w zegarkach sportowych. Wskazania chronografu znajdziemy na tarczy zegarka w formie najczęściej trzech zegarów, które kolejno wskazują: licznik minut, licznik sekund i licznik 1/10 sekundy. Obsługa chronometru odbywa się poprzez dwa przyciski funkcyjne z prawej strony koperty, ale też nie zawsze.

Spory kłopot mogą stwarzać wskazania chronografu, dlatego przygotowaliśmy dla was ściągę w postaci infografiki, której bohaterem został zegarek męski Delbana Le Mans 73501.664.6.031. To przykład idealnie zaprojektowanego chronografu o najpopularniejszej architekturze i najwygodniejszego rozmieszczenia przycisków.

Czym jest chronograf

Jak widzicie na grafice, uwzględniliśmy w niej przycisk Start/Stop, który rozpoczyna i kończy odmierzanie czasu oraz dolny przycisk Stop/Reset, który czyści zapisane wskazania i resetuje je do pozycji 0. Podsumowując, używanie chronografu jest banalnie proste.

Analogicznie wygląda to nie tylko w innych modelach marki Delbana, ale również w propozycjach konkurencji. Wskazania chronografu mogą różnić się np. skalą licznika minutowego.

Zobaczcie, jak wygląda to w przypadku innego modelu marki – Delbana Barcelona 41601.674.6.041, ponieważ jego obsługa wygląda identycznie, jak na infografice.

Zegarek męski Delbana Barcelona 41601.674.6.041

Kup teraz

Inną popularną wersją chronografu są chronografy wskazówkowe, które pokazują sekundy, minuty i godziny. Doskonałym przykładem będzie opisywany przez nas wcześniej zegarek męski Delbana Manhattan 54501.578.6.034. Jeśli chcecie dowiedzieć się na jego temat więcej, zapraszamy do publikacji “Delbana Manhattan – szwajcarskie zegarki dla miłośników sportu i elegancji”.

Zegarek męski Delbana Manhattan 54501.578.6.034

Kup teraz

Wszystkie trzy modele modele wykonane są z myślą o sportowcach, którzy potrzebują chronografu przy codziennych aktywnościach. Szczególnie polecany jest przy treningach interwałowych, biegaczom i cyklistom.

Ale zegarki Delbana to też wyjątkowe produkty dedykowane miłośnikom znakomitych szwajcarskich marek, dlatego warto zwrócić uwagę także na doskonałą jakość mechanizmów i zastosowanie w projektach szafirowych szkiełek, które są bardzo odporne na wszelkiego typu zarysowania.

Mamy nadzieję, że po tej publikacji używanie chronografu w zegarku nie będzie dla was tajemnicą, a jeśli poszukujecie zegarków o takich funkcjach, zapraszamy do sklepu minuta.pl i życzymy udanych zakupów.