Czym zegarki Bauhaus wyróżniają się na tle innych marek

15.03.2023 Zegarki

Każda marka powinna mieć coś, co ją wyróżnia i charakteryzuje. To może być jedna lub kilka cech. Zegarki Bauhaus mają w sobie „to coś”, co nie pozwala pomylić ich z niczym innym.

Co jest siłą marki? Jej historia? Może symbol – logo rozpoznawalne w każdej długości i szerokości geograficznej? Co z tego wszystkiego jest najważniejsze? Być może wystarczy agresywny marketing, by zaistnieć w świecie? Tylko czy to działanie długofalowe…

Marka zegarków Bauhaus poszła w zupełnie inną stronę. Jej siłą jest spójna tożsamość, którą widać w każdym pojedynczym egzemplarzu. Bauhausowski styl jest nie do podrobienia i to wyróżnia tę markę na tle konkurencji.

A wszystko to dlatego, że styl Bauhaus (styl, nie marka) to nie tylko zegarki, to artystyczno-rzemieślnicza filozofia.

Zegarek męski Bauhaus Automatic BA_2162_4
Zegarek męski Bauhaus Automatic BA_2162_4

Styl Bauhaus

Wróćmy zatem do stylu Bauhaus. Aby go zrozumieć, musimy cofnąć się do początków XX wieku. Wtedy to niemiecki architekt Walter Gropius powołał do życia uczelnię artystyczno-rzemieślniczą, której nadał nazwę Bauhaus.

Gropius twierdził, że każdy rzemieślnik jest artystą, a każdy artysta powinien być rzemieślnikiem, że tworząc, projektując, konstruując, należy łączyć sztukę z rzemiosłem. Nie ważne, czy to budynek, mebel, czy zegarek – idea Gropiusa jest uniwersalna.

Zegarek męski Bauhaus Aviation BA_2864_5
Zegarek męski Bauhaus Aviation BA_2864_5

Jak zatem projektować rzeczy, by były zgodne z filozofią Bauhaus? Odpowiedź jest prosta: minimalizm i funkcjonalność. Przełóżmy ten zamysł na zegarki.

Zegarki Bauhaus w stylu Bauhaus

Projektowanie w stylu Bauhaus charakteryzuje się tym, że zegarek musi być w pierwszej kolejności funkcjonalny. Co to oznacza dla nas, użytkowników?

Wyobraź sobie czasomierz z dużą ilością dodatków, z kolorowym indeksem, z totalizatorami, tachymetrem na zewnętrznym pierścieniu, rozbudowanym datownikiem… Dużo tego? No właśnie, dużo! Czy taki zegarek może być mniej przejrzysty, mniej czytelny od innych? Może! To zupełnie nie w bauhausowskim stylu.

Zegarek damski Bauhaus Bauhaus Lady BA_2037_1
Zegarek damski Bauhaus Bauhaus Lady BA_2037_1

Zegarki marki Bauhaus, choć potrafią być ozdobne, to pierwszej kolejności muszą być minimalistyczne, przejrzyste, czytelne – czyli funkcjonalne.

To właśnie wyróżnik tej marki i „to coś”, co sprawia, że marka czasomierzy Bauhaus jest inna od swojej konkurencji.

Zegarek męski Bauhaus Aviation BA_2860_5
Zegarek męski Bauhaus Aviation BA_2860_5

Minimalizm nie oznacza bynajmniej tego, że zegarki są „zbyt proste”. O nie, nie, nie! W kolekcji Bauhaus jest wiele modeli, które tarcze mają optymalnie rozbudowane. Przy czym wyrażenie „optymalnie” jest tu kluczowe.

Nawet jeśli na cyferblacie znajdzie się datownik, totalizator z czasem 24-godzinnym i wskaźnik rezerwy chodu (patrz zegarek Bauhaus Aviation powyżej), to i tak wszystko ułożone jest tak, by nie zaburzać funkcjonalności. To jak puzzle, które pasują do siebie doskonale i razem tworzą spójny układ.

W stylu i w zegarkach Bauhaus można się zakochać. W sklepie Minuta.pl wiemy o tym doskonale, bo widzimy, jak wielu z Was po nie sięga. Czy Ty także skusisz się na któryś z tych wyjątkowych czasomierzy?