Historia polskiego luksusu. Dlaczego zegarki Delbana są tak cenne dla Polaków?

25.07.2019 Ciekawostki

Delbana to szwajcarska marka o ogromnym dorobku, długich tradycjach zegarmistrzowskich i rewelacyjnym stosunku jakości i ceny. Jej czasomierze można nosić z dumą i wcale nie trzeba płacić majątku za sygnaturę Swiss Made. Zobaczcie, dlaczego zegarki Delbana są tak ważne dla Polaków.

Czym jest dziś dla was zegarek? Ładnym, solidnym i często wielofunkcyjnym dodatkiem, który możecie kupić od ręki – za gotówkę, na raty, z dostawą do domu. Tak funkcjonuje dzisiejszy rynek zegarmistrzowski w Polsce, ale nie zawsze tak było. Jeszcze 60-70 lat temu zegarek był dobrem luksusowym, a trudno dostępne szwajcarskie marki podnosiły prestiż właściciela takiego egzemplarza.

Noszenie zagranicznego zegarka często było równoznaczne z życiowym sukcesem, zaradnością i dostępnością do dóbr, które były obce przeciętniakom. Jak można było zdobyć taki zegarek? Było na to kilka sposobów, a my możemy dostrzec jak wyglądała powojenna, polska rzeczywistość.

Zegarki Delbana w okresie PRL

Część z was w domowych kolekcjach posiada zabytkowe zegarki Delbana z lat 50. i 60. przekazywane w zasadzie z pokolenia na pokolenie. Kto ma po dziadku Delbanę, ten dokładnie wie, jaki sentyment się z nimi wiąże. Dziś są na tyle popularne, że nadal znajdują się w kręgach zainteresowań nie tylko pasjonatów zegarmistrzostwa, ale także klientów poszukujących eleganckiego czasomierza vintage. Pojawienie się w serwisach aukcyjnych zabytkowych modeli bywa nie lada gratką dla miłośników starych zegarków.

Co ciekawe, ten trend utrzymał się także w stosunku do nowych czasomierzy Delbana, które nadal budzą w Polakach pozytywne odczucia. Nasze publikacje o współczesnych odsłonach tych przepięknych zegarków wynikają właśnie z ogromnej sympatii do producenta.

Zegarek męski Delbana Retro Chroograph 41601.672.6.034

Kup teraz

Tuż po wojnie nowy zegarek można było kupić jedynie w ściśle określonych lokalizacjach, a polska oferta obejmowała głównie mechaniczne modele pochodzące ze Wschodu, między innymi królowały takie marki, jak Pobieda, Poljot czy Wostok i kilka zagranicznych firm spoza bloku wschodniego. To było dostępne, chociaż nie zawsze od ręki.

Pomagała gęsto utkana sieć znajomości, szybko pędząca plotka i szczęście. Taki zegarek przestawał być dodatkiem, a celem samym w sobie, natomiast emocje towarzyszące jego zdobyciu często przewyższały materialny aspekt zakupu.

Zegarek męski Delbana Fiorentino 53601.682.6.102

Kup teraz

Odwilż umożliwiła napływ szwajcarskich zegarków na większą skalę, chociaż tylko częściowo legalny. Niektóre z czasomierzy, które pojawiły się na polskim rynku pochodziły z przemytu. Błędy w dokumentacji towarowej, specjalne schowki, między innymi w maszynach czy odzieży były chlebem powszednim przemytników. Przy tym, sporo swobody miały osoby, którym wolno było poruszać się po Europie, między innymi marynarze, uprzywilejowani artyści czy urzędnicy.

Zegarki Delbana – luksusowy import

Jak wcześniej wspominaliśmy, posiadacz takiego zegarka z automatu mógł czuć się wyjątkowy i udział w tym miały zegarki Delbana, które równocześnie z kultowymi Atlanticami były najbardziej pożądanymi modelami powojennej Polski, a słowo szwajcarski stało się powodem do ogromnej dumy.

Zegarek męski Delbana Como 43601.694.6.041

Kup teraz

Delbana w latach 50. i 60. prowadziła eksport, którego celem były kraje Europy Wschodniej, szczególnie Polska, która łaknęła ekskluzywnych towarów. Pojawiły się zegarki eleganckie, atrakcyjne wizualnie i przede wszystkim niezawodne – praktycznie nie wymagały napraw.

Szczyt ich popularności w okresie PRL przypadł na lata 60., kiedy Polacy przekonali się, że zaraz obok wymienionych wcześniej Atlanticów, to najlepszy producent, którego czasomierz można nabyć legalnie i co więcej, nie za astronomicznie wielką kwotę. I to zostało do dziś, bo Delbana nadal produkuje dobre zegarki w bardzo przystępnych cenach.

Zegarek męski Delbana Fiorentino 41701.682.6.062

Kup teraz

Ich sprzedaż w Polsce w okresie PRL przełożyła się na sukces marki, a Delbana stała się producentem dla wymagających klientów. Stąd też polski rynek był i jest jednym z najważniejszych dla marki, i chociaż egzemplarze vintage są u nas niezwykle częste, to równie popularne są nowoczesne propozycje producenta.

Zegarki Delbana chętnie sięgają po wzornictwo z lat 40., 50. i 60., a ich oferta w dużej mierze to modele utrzymane w stylistyce retro. Jeśli chcecie je zobaczyć, zachęcamy do przejrzenia pełnej oferty producenta.