Kawałek nieba na tarczy, czyli fazy księżyca w zegarku. 5 pięknych czasomierzy

27.01.2021 Zakupy

Obserwowanie nieba nocą ma w sobie coś magicznego. Zwłaszcza teraz w okresie zimowym, kiedy księżyc wisi na nieboskłonie znacznie dłużej niż w sezonie letnim. Ten niesamowity cykl możemy zamknąć w czasomierzu. Zobaczcie, jak przedstawiane są fazy księżyca w zegarku.

Ludzkość od tysiącleci obserwuje zmiany w cyklach natury, w tym również zmieniający się księżyc. Poszczególne jego cykle dyktowały czas, a on podobnie do słońca, stał się elementem kultu wielu religii. Dziś obserwacja nieba to jedynie przyjemne hobby, ale mało jest tak interesujących detali w projektach zegarków, jak przechodzące fazy księżyca.

Oczywiście część użytkowników zegarków twierdzi, że są to zbyteczne zdobienia, które niepotrzebnie zaciemniają odczyt godziny, jednak producenci nadal mają kilka urzekających propozycji dla kobiet i mężczyzn, bo fascynatów kosmosu nie brakuje. Dla nich dedykowane są zegarki z kawałkiem nieboskłonu, który ożywia tarczę i nadaje jej intrygującego wyglądu.

Zegarek męski Zeppelin LZ129 Hindenburg ZE_7036_1
Zegarek męski Zeppelin LZ129 Hindenburg ZE_7036_1

Księżycowe zegarki

Rzekomo nie są potrzebne, jeśli nie jesteście wilkołakami, ale trzeba przyznać, że każdy z nich prezentuje się wyśmienicie i pomimo tej krzywdzącej opinii, nowe modele są bardzo entuzjastycznie przyjmowane i mają swoją stabilną pozycję wśród miłośników zegarków.

Pierwszy zegarek, a właściwie zegar z fazami księżyca powstał 205 roku p.n.e. w Grecji i odkryto go w 1902 roku. Mechanizm, jaki odkryli archeolodzy, nie budził wątpliwości – czasomierz wskazywał fazy księżyca, datę i pozycję planet. Odkrycie na nowo tego mechanizmu przyniósł dopiero renesans, ale na fazy księżyca w zegarku mechanicznym, trzeba było jeszcze poczekać.

Prawdopodobnie pierwszym zegarkiem kieszonkowym zawierającym komplikację księżycową był czasomierz z 1605 roku autorstwa H. Robertsa. Dziś wielu producentów oferuje takie rozwiązanie również w zegarkach o mechanizmie kwarcowym.

Zegarek męski Junghans Meister Calendar 027.7504.01
Zegarek męski Junghans Meister Calendar 027.7504.01

Fazy księżyca w zegarku – jak to działa?

To miniaturowe odwzorowanie ruchu księżyca w dość charakterystycznie wyciętym oknie, przypominającym leżącą literę B – otwór jest zwykle zakrzywiony w pozycjach wejścia i wyjścia złotej tarczy, tak aby pokazać księżyc “przybywający” i “ubywający”. Wszystko to możecie zaobserwować na czasomierzach z funkcją Moonphase.

Pierwszą fazą jest nów, po którym księżyc jest przez 8 dni nieobecny, a na zegarku zobaczymy to np. poprzez wizerunek rozgwieżdżonego nieba. W trakcie 8 dnia, księżyc wykonuje obrót o ¼ i będziecie mogli zobaczyć fragment satelity Ziemi po prawej stronie.

Kolejnym etapem będzie następny obrót i piętnastego dnia zobaczycie na tarczy pełnię. Po tym dniu księżyca zaczyna ubywać i zacznie chować się pod wyciętym fragmentem tarczy. Każdy z tych ruchów to 1/4 pełnego obrotu. Cały cykl księżycowy trwa 29 dni, 12 godzin, 44 minuty i 2,8 sekundy, a potem rozpoczyna się kolejny.

Zegarek męski Orient Classic Automatic RA-AS0002B10B
Zegarek męski Orient Classic Automatic RA-AS0002B10B

Fazy księżyca znajdziecie w zegarkach Junghans, Zeppelin, Adriatica, Pierre Ricaud, jak i również w kilku innych, równie prestiżowych markach. Idealnym przykładem, świetnie prezentującego się zegarka z funkcją moonphase, będzie czasomierz Pierre Ricaud P60024.5153QF.

To elegancki zegarek, zapięty bardzo modną bransoletą typu mesh, na którego tarczy możemy dostrzec urozmaiconą funkcję dzień/noc, która uzupełnia fazy księżyca o wskazania dnia.

Zegarek męski Pierre Ricaud P60024.5153QF
Zegarek męski Pierre Ricaud P60024.5153QF

Komu przydadzą się fazy księżyca?

Oprócz tego, że to piękny akcent w zegarkach, z pewnością znajdzie swoje praktyczne uzasadnienie. Z faz księżyca korzystają wędkarze, grzybiarze i miłośnicy roślin, którzy swoje prace uzależniają od jego pozycji.

Przede wszystkim fazy księżyca w zegarku są przepiękną ozdobą tarczy, która nabiera artystycznego wymiaru. Idealnym tego przykładem będzie elegancki i zarazem funkcjonalny zegarek od marki Adriatica z kolekcji Moonphase. Model Adriatica Moonphase A8134.1211QF posiada wskaźnik fazy księżyca usytuowany na godzinie szóstej. Jest on wspaniałym urozmaiceniem starodawnego designu, w myśl którego zaprojektowany został ten czasomierz.

Zegarek męski Adriatica Moonphase A8134.1211QF
Zegarek męski Adriatica Moonphase A8134.1211QF

Jak wspominaliśmy, fazy księżyca w zegarku mają swoich fanów, których do takich rozwiązań nie trzeba przekonywać. Wyglądają zachwycająco, świetnie prezentują się na nadgarstku i są dedykowane osobom, które doceniają interesujący design w zegarkach.

Jeśli, tak jak i nas, zauroczyły was zegarki z funkcją moonphase, zachęcamy do zapoznania się z ofertą powyższych producentów, którzy mają do zaproponowanie znacznie więcej pozycji z tej kategorii. Zapraszamy również do naszego sklepu Minuta.pl, w którym znajdziecie jeszcze więcej zegarkowych perełek.