Historia zegarków

Czas [gr. chronos, łac. tempus] w naukach historycznych oznacza – nasze trwanie oraz działalność jednostki i społeczeństw. W potocznym rozumieniu kojarzy się z procesem przemijania, które bezpośrednio dotyczy każdego z nas – jesteś na tym świecie i z pewnością z niego odejdziesz.

Każdy człowiek, posiada – zegar biologiczny, który jest mechanizmem wewnętrznym, sterującym rytmami biologicznymi.  Jest on pojęciem funkcjonalnym, a nie morfologicznym. Istnienie takich zegarów znane jest u prawie wszystkich zwierząt, jak również u wielu roślin, grzybów i organizmów jednokomórkowych.

Prawdopodobnie u organizmów wyższych istnieje szereg zegarów biologicznych o różnej randze. Cykle temperatury organizmu i aktywności u ludzi są zwykle „nastawione” na 24 godziny. Stąd zegary przybliżają nam rozumienie tego zjawiska, nieustannie „wybijają” rytm naszego życia! Ułatwiają zdobywanie kolejnych – różnych celów, jakie każdy człowiek stara się osiągnąć!

Zegary od czterech tysięcy lat porządkują życie ludzi wszystkich cywilizacji. Istotne znaczenie mają także kalendarze, które „regulują” nasze działania w długiej – strategicznej perspektywie.

Dlatego właśnie, stały się częścią składową wielu typów zegarków. Pozwalają nam planować różne przedsięwzięcia. Dzięki nim, możemy zmierzać do uzyskiwania zmian w rozwoju świata, który wszedł w proces globalizacji. Internet, jest jego centrum.

Ta sieć połączeń pomiędzy ludźmi różnych kontynentów, pozwala na wymianę wiedzy w celu uzyskiwania szybkich rezultatów – praktycznie w każdej dziedzinie ludzkiej działalności. Dotyczy to również handlu i usług. Stąd, wzięła się działalność sklepu Minuta.pl, który dostarcza Państwu zegarki najwyższej klasy w atrakcyjnych cenach!                 

Tak, jak Arystoteles w filozofii i biologii, Kopernik w astronomii, Napoleon w sztuce wojennej, Matejko w malarstwie, Chopin w muzyce, Pasteur w mikrobiologii, Mendelejew w chemii, Einstein w fizyce, Wiener w cybernetyce, tak Minuta.pl w handlu zegarkami, odgrywa wyjątkową rolę. Warto o tym nie tylko wiedzieć, lecz również korzystać z jej usług.

Rozwój techniki zegarów na przestrzeni dziejów – najważniejsze informacje

ZEGAR / ZEGAREK DATA / POCHODZENIE SPOSÓB DZIAŁANIA
GNOMON 2-3 tys. lat p.n.e., cywilizacje starożytnego Wschodu Pionowy słup lub pręt ustawiony na równym płaskim terenie; jego cień przesuwał się po ziemi z pozornym ruchem Słońca. W ciągu dnia spełniał funkcję dzisiejszych wskazówek zegara.
ZEGAR OGNIOWY 2-3 tys. lat p.n.e., Chiny Zegar, w którym spalanie stanowi miarę czasu. Działał na podstawie spalania się spiralnego prętu lub płytki z labiryntem rowków wypełnionych odpowiednim proszkiem.
ZEGAR WODNY Najstarsze – pewne świadectwa o jego użyciu pochodzą z Egiptu z XV w. p.n.e. Zegar w dwóch postaciach: naczynia z zaznaczonymi w środku podziałkami oznaczały godziny, z otworem w dnie, przez który wyciekała woda, lub klepsydry – dwa połączone naczynia w których woda przelewała się z góry na dół. Ten typ zegara wyposażono po raz pierwszy w poruszające się ozdobne figurki w 287r.  p.n.e.
ZEGAR PIASKOWY (KLEPSYDRA) W podobnym czasie co wodny. Konstrukcja podobna do zegara wodnego (z użyciem piasku zamiast wody).
ZEGAR SŁONECZNY III w. p.n.e., kapłan babiloński Berossos Ulepszony gnomon w postaci półkolistej czaszy, z której obrzeża wystawał poziomy pręt.
ZEGAR MECHANICZNY WIEŻOWY Koniec XIII w., Europa, najwcześniej znany pochodzi z 1336 r. z Mediolanu. Zegar wielkich rozmiarów umieszczany na wysokich wieżach kościelnych lub ratuszowych. Składał się z napędu wagowego, wychwytu wrzecionowego, regulatora chodu zwanego balansem oraz z kół zębatych, pośredniczących w przekazywaniu ruchu. Funkcję napędu spełniał walec z zawieszonymi ciężarami, poruszanymi siłą grawitacji.
ZEGAR MECHANICZNY PRZENOŚNY 1510 r., Piotr Henlein, Norymberga Dzięki zastosowaniu nakręconej sprężyny, jako napędu zegara, udało się zmniejszyć jego wymiary i wykorzystać do użytku domowego. Pierwszym zegarem przenośnym było, tzw. norymberskie jajo.
ZEGAR KURANTOWY XV w., Flandria Zegar wygrywający melodie dzięki zastosowaniu dzwonków, na których mechaniczny młoteczek wybijał kwadranse, półgodziny i godziny.
ZEGAR STOŁOWY WIEŻYCZKOWY 1540 r., Norymberga Najbardziej okazały z zegarów stołowych, wykorzystujący architektoniczny schemat wieży lub dzwonnicy. Charakteryzował się dekoracyjną obudową
ZEGAR WAHADŁOWY 1657 r., Holender H. Huygens Zegar, w którym wykorzystano tzw. izochronizm wahadła, tzn. stałość okresu jego wahań.
ZEGAR KIESZONKOWY 1675 r. Zegar z małym mechanizmem sprężynowym zamykany w kopertach ze srebra lub złota, bogato dekorowany, pierwszy rozpowszechniony zegar do użytku osobistego.
CHRONOMETR MORSKI 1735 r. J. Harrison Bardzo precyzyjny zegar, umożliwiający wyznaczenie dł. geograficznej na pełnym morzu.
ZEGAREK NARĘCZNY 1839 r. Zegarek, który dzięki zmniejszeniu elementów składowych zyskał małe rozmiary i stał się bardziej wygodny w użyciu.
ZEGAR ELEKTRYCZNY 1839 r., K.A. Steinheil

1840 r., A. Bain

Zegar, który oprócz wahadła lub balansu i sprężyny był wyposażony w urządzenie naciągowe uruchamiane za pomocą silnika elektrycznego zasilanego z baterii lub sieci.
ZEGAR KWARCOWY 1929 r., W.A. Marrison Zegar, w którym przebieg okresowy jest wytwarzany przez elektron. Generator zawiera rezonator kwarcowy. Zasilany jest ze źródeł elektrochemicznych.
ZEGAR Z  CYFROWYM WYŚWIETLACZEM 2. poł.  XX w. Zegar kwarcowy, w którym odpowiednio zliczone i przetworzone drgania są wyświetlane na ekranie zbudowanym z ciekłych kryształów.
ZEGAR ATOMOWY 1949 r., USA Zegar, w którym wykorzystuje się zjawisko emisji lub absorpcji promieniowania elektromagnetycznego przez atomy w momencie zmiany poziomu energetycznego. Stałość tego promieniowania jest ogromna, zegar chodzi z dokładnością do jednej sekundy w ciągu trzech milionów lat !
ZEGAREK ELEKTRYCZNY 1957 r., firma Hamilton Pierwsze elektryczne zegarki na rękę. Energię pobierają z małych baterii (ogniwa w kształcie krążka). Z uwagi na dużą trwałość są najpopularniejsze na świecie.
ZDALNIE STEROWANY ZEGAREK NA  RĘKĘ 1990 r., firma Junghans Obok mechanizmu zegarka umieszczono maleńki odbiornik radiowy. Zegar atomowy Instytutu Fizyki Technicznej w Brunszwiku za pomocą długich fal radiowych samoczynnie ustawia bardzo dokładny czas w zegarkach ręcznych nazwie Mega 1.

Opracowano przez redakcję Minuta.pl na podstawie źródeł: Wielka Encyklopedia Świata, Oxford Educational Encyclopedia Ltd, Warszawa 2006; Encyklopedia Trzaski, Everta i Michalskiego, Warszawa 1928; Encyklopedia Powszechna PWN, Warszawa 1996;  Kronika techniki, Warszawa 1992; P.James, N. Thorpe, Dawne wynalazki, (z ang. przeł. P. Amsterdamski), Warszawa 1997.