Jak dopasować zegarek do marynarki? Czy obowiązują jakieś zasady?

28.08.2018 Zakupy

Mówi się, że eleganckiego mężczyznę można poznać po butach i zegarku, a drogie marynarki i gustowne koszule to zdecydowanie za mało. Czy są zasady, które podpowiadają, jak połączyć jedno z drugim? Czy trzeba dopasować zegarek do marynarki czy do paska od spodni?

W biznesie nie ma miejsca na niedbałość. Dotyczy to także dopracowanego wizerunku, w końcu – jak nas widzą, tak nas piszą. Specjaliści od lat badają to zagadnienie i nikt nie ukrywa faktu, że na doskonały wizerunek mężczyzny mają wpływ poszczególne elementy garderoby, w tym jakość ubrań, schludność, dbałość o dodatki oraz dopasowanie ich do siebie.

Wiele stron dedykowanych męskiej elegancji podpowiada, jak zrobić to dobrze, a my podpowiemy, czy można dobrać zegarek do marynarki i czy dokładnie o to chodzi.

Zegarek męski Doxa D-light 173.10.021Y.02

Kup teraz

Ostatnio normy zostały złagodzone i od mężczyzn coraz rzadziej wymaga się pełnego garnituru, ale nie zmienia to faktu, że dobrze dobrana marynarka i koszula nadal są w obowiązujących trendach, a w stroju nie wolno pominąć skórzanych butów, skórzanego paska do spodni i zegarka, który nie tylko dopasuje się do całości, ale także będzie zwracał na siebie uwagę. Kolorystyka ma kluczowe znaczenie.

Stal pasuje do wszystkiego

Kolor stali jest na tyle uniwersalny, że można zestawiać go w praktycznie każdym innym kolorem. Jest neutralny i bezpieczny, a dopasowanie do niego paska jest niemal dziecinnie proste. Ważne, aby dotyczył tylko koperty, ponieważ przy typowych garniturowcach lepiej unikać bransolet, które są mniej wygodne i trudno nosić je w wąskim mankiecie koszuli.

Zegarek zawieszony na skórzanym pasku jest także zdecydowanie bardziej elegancki i nie kojarzy się ze sportowymi czy casualowymi modelami, które przy marynarce nie zawsze dobrze wyglądają.

Zegarek męski Hugo Boss Wiliam 1513617

Kup teraz

Stal współgra z innymi srebrnymi dodatkami. Jeśli decydujemy się na spinki do mankietów, to muszą pasować do zegarka. Zaburzenie tej równowagi naprawdę nie wygląda zbyt dobrze.

Złoto wkracza do mody męskiej

Jeszcze do niedawna kojarzone było ze zbytnim przepychem, który często nie pasował do sytuacji. Obecnie zegarki ze złotymi akcentami wracają do łask i świadczą o pozycji i prestiżu noszących je mężczyzn. Jeśli decydujemy się na ten kolor, dobrze byłoby dopasować go do klamry paska do spodni. Warto pamiętać też o dopasowaniu całości stylizacji, ponieważ złoto i srebro w niektórych zestawieniach świetnie się komponują, ale trzeba zachować odpowiednią równowagę.

Zegarek męski Zeppelin Flatline ZE_7368_2

Kup teraz

Zasada drugiego koloru

To zawsze się sprawdza. Jeśli decydujemy się na marynarkę z dodatkowym akcentem kolorystycznym, warto dobrać zegarek właśnie pod ten kolor. Jak to działa? Jeśli wybieramy granatową marynarkę, której wykończenia są w czerni, wybierzmy czarny pasek.

Równie popularne są połączenia niebieskiego i brązu, który coraz częściej pojawia się w szwach marynarek, podszewkach i innych wykończeniach. Trzeba przyznać, że moda na takie zestawy jest właśnie w największym rozkwicie, a brąz i granat zdają się być nierozłączną parą sezonu 2018/2019.

Zegarek męski Boss Jacksn 1513458

Kup teraz

Zegarek do marynarki czy do paska do spodni?

Stara zasada brzmi – wybierajmy pasek do zegarka, który ma współgrać z paskiem do spodni, aktówką i butami. I to nadal jest najlepsza zasada odnośnie komponowania dodatków w męskich stylizacjach. Jeśli jesteśmy fanami czarnych butów i do nich dobieramy pasek do spodni, warto, aby zegarek tworzył z nimi spójną kompozycję. Dotyczy to również innych kolorów, w tym brązu czy granatu, chociaż ten ostatni pozwala na trochę więcej i można go komponować z czernią. Zasady dobierania zegarka do marynarki będą świetnym uzupełnieniem tych wytycznych.

Zegarek męski Roamer Vanguard Chrono II 975819_41_45_09

Kup teraz

A może złamać zasady?

Czytając artykuły blogerów modowych, którzy poświęcają wiele czasu na omówienie zbliżających się trendów, nie sposób nie zauważyć, że zdarza im się łamać te zasady i uchodzi im to na sucho. Dlaczego? Bo zegarki to zbyt ciekawy dodatek, aby zamykać go w sztywnych ramach. Przeglądając propozycje stylizacji z udziałem zegarków, które teoretycznie nie pasują, widać, że pojawia się całkiem inne podejście do męskiego stylu, które może nie spodobać się wielu konserwatywnym dżentelmenom.

Czas pokaże, która koncepcja w komponowaniu dodatków wygra, a my zachęcamy do przejrzenia innych eleganckich zegarków męskich dostępnych w sklepie Minuta.pl.