Japońskie zegarki – znakomita inżynieria i bezkonkurencyjne technologie. Przegląd najważniejszych japońskich marek

24.06.2019 Ciekawostki

Słyszeliście o Wielkiej Japońskiej Czwórce? To marki, które specjalizują się w tworzeniu najlepszych i najpopularniejszych czasomierzy na świecie. Sprawdźcie, dlaczego japońskie zegarki są takie ważne dla branży zegarmistrzowskiej.

Japonia – Kraj Kwitnącej Wiśni, najlepszych aparatów fotograficznych i supernowoczesnych aut, ma też długie tradycje w produkcji czasomierzy i od dziesięcioleci stanowi jedno z najważniejszych państw, które mają ogromny udział w rynku zegarmistrzowskim. Wszystko przez niezwykle ważny dla Japończyków rozwój osobisty i zawodowy, potrzebę zdobywania wyżyn technologicznych i… zwykły pragmatyzm. Co to oznacza w praktyce?

Japońskie zegarki – rewolucje technologiczne

Szwajcaria zbudowała swój prestiż opierając się na tradycjach, niezawodności i pięknym rzemiośle. W tym samym czasie Japonia inwestowała w rozwój nowoczesnych technologii, praktycznych funkcji i multizadaniowych zegarków, które szybko zrewolucjonizowały świat. Pojawiały się technologie obce europejskim zegarmistrzom. Trzeba zaznaczyć, że nie ma w tym nic złego – świat kocha za to europejskie zegarki. Ich dopracowane mechanizmy działają dziesięciolecia, a one same często zdają się być ponadczasowymi działami sztuki, jednak najprężniejszy rozwój inżynierii przypadł krajom Dalekiego Wschodu, w tym Japonii.

G-SHOCK MR-G-G2000HA

Do niej należały tak ogromne osiągnięcia, jak upowszechnienie zegarków kwarcowych, pojawienie się pierwszych zegarków kontrolowanych droga radiową, pierwszych zegarków z wyświetlaczami LCD, zegarków zasilanych światłem, zegarków z wbudowanym kalkulatorem, praktycznie niezniszczalnych modeli dla miłośników sportów ekstremalnych i wielu innych niesamowitych odkryć, które zmieniły oblicze branży.

Można je wymieniać praktycznie bez końca, bo Japonia pokazała, jak robić zegarki, które były przede wszystkim nowatorskie, pomysłowe i niezwykle praktyczne. Stała się ojczyzną kilku znaczących marek, które goszczą na waszych nadgarstkach.

Citizen – marka spod znaku innowacji

Jeśli mamy wskazać markę o najbogatszych możliwościach i najciekawszych technologiach, które podobają się miłośnikom zegarków, to trzeba zacząć od Citizen. W zasadzie od samego początku swojego istnienia rozbudowuje i doskonali swoje produkty, zdobywając kolejne kamienie milowe na niespotykaną dotąd skalę. Pojawienie się zegarków kwarcowych tylko spotęgowało jej sukces na rynkach międzynarodowych. Oferowała coraz ciekawsze i coraz bardziej praktyczne funkcje, stając się przykładem na to, że funkcjonalność i innowacyjność zawsze idą w parze.

Zegarek męski Citizen Eco Drive Bluetooth BZ1001-86E

Kup teraz

Do Citizen należą dwie najbardziej znaczące obecnie technologie. Jedną z nich jest Eco Drive, czyli zasilanie akumulatora zegarka poprzez panele słoneczne umieszczone na wierzchu jego tarczy. Po licznych udoskonaleniach, światło zaczęło przenikać nie tylko przez tarczę, ale również pierścień na styku koperty. Zmieniało się w czystą energię i ładowało czasomierz na bardzo długi czas (nawet do pół roku bez dostępu do źródła światła). Jasne stało się to, że baterie nie są już potrzebne, co usatysfakcjonowało setki tysięcy klientów.

Drugą z najważniejszych technologii Citizena jest synchronizacja czasu za pomocą satelitów GPS (kolekcja Satellite Wave). Zegarek otrzymuje informacje z satelitów krążących w kosmosie i automatycznie aktualizuje czas i kalendarz, w dowolnym miejscu na świecie i z uwzględnieniem zmieniających się stref czasowych.

Zegarek męski Citizen Satellite Wave CC3067-11L

Kup teraz

Jedną z zalet Citizen jest spora rozpiętość cenowa ich oferty, bo produkty tej firmy możemy kupić już od 300 zł, a ich cena wzrasta wraz z zastosowanymi technologiami i innowacyjnymi rozwiązaniami. Nie znaczy to, że tańsze modele Citizen nie przyciągają należytej uwagi – są równie świetnie zaprojektowane i niezawodne, jak i te z wyższej półki, więc warto się nimi zainteresować. Poniższy zegarek należy do naszych bestsellerów. Jeśli jesteście ciekawi historii marki, zapraszamy do artykułu “Marki, które musisz znać – zegarki Citizen”.

Zegarek męski Citizen Basic BF2011-01EE

Kup teraz

Seiko – wielokrotnie nagradzany gigant

Jakiś czas temu słynny TAG Heuer musiał oficjalnie przyznać, że projekt jednego ze swoich kalibrów oparł na mechanizmie Seiko, a to doskonały dowód na to, jak japoński producent postrzegany jest na światowym rynku zegarmistrzowskim. Niemałe znaczenie ma też ponad stuletnia tradycja, która potwierdziła, że seikosha – dom wykwintnego wykonania, zasługuje na swoją nazwę. Seiko stało się gigantem, który jest doceniany nie tylko za nowatorskie rozwiązania, ale również za niezwykłą dbałość o elegancki design.

Zegarek męski Seiko Presage SRPB44J1

Kup teraz

Wróćmy jednak do kamieni milowych firmy, bo trzeba podkreślić, że Seiko jako pierwsza marka wprowadziła na rynek zegarek kwarcowy (1969 rok), a to stało się jednym z 10 najważniejszych wydarzeń w historii zegarmistrzostwa. Chwile później zaproponowała pierwsze japońskie zegarki dla nurków, a potem luksusowe modele Grand Seiko, których mechanizmy mogą konkurować z najlepszymi szwajcarami. Wielokrotnie nagradzane – zdobyły najważniejsze nagrody branży, a Seiko stało się japońskim synonimem prestiżu i precyzji wykonania.

Zegarek męski Seiko Prospex SSC666P1

Kup teraz

Seiko stworzyło jeden z całkiem nowych mechanizmów – rodzaj hybrydy, która połączyła zasady działania zegarków mechanicznych i kwarcowych. Technologia znana jest już 30 lat, ale nadal zachwyca, chociaż zdecydowanie za mało o niej słychać. Zasilanie kinetyczne w zegarku działa podobnie do mechanizmów o napędzie automatycznym – kluczowe znaczenie ma ruch nadgarstka i wahnika, który jednak nie naciąga sprężyny, a zasila baterię. Energia kinetyczna zmienia się w energię elektryczną. Takich zegarków nie znajdziecie nigdzie indziej.

Zegarek męski Seiko Kinetic SKA669P1

Kup teraz

Casio – japoński mocarz

Pisać o Casio to zadanie niemal karkołomne. Są tak płodną technologicznie firmą i o tak wielu zainteresowaniach, że wymagałoby to stworzenia nie jednej publikacji, a przynajmniej kilku opasłych dzieł i tylko jedno z nich dotyczyłoby samych zegarków. W sklepie Minuta.pl, dla wygody klientów, konieczne było podzielenie ich oferty na: Casio, Casio Baby-G, Casio G-Shock, Casio Edifice, Casio Pro Trek i Casio Sheen, aby uporządkować propozycje dla różnych grup konsumentów. Teraz klienci, którzy interesują się tą marką, mogą określić grupę zegarków, które łączą w sobie podobne funkcje, a możliwości jest naprawdę wiele – od prostych zegarków na co dzień, aż po zaawansowane technologicznie modele dla miłośników przygody i survivalu.

Zegarek męski Casio G-Shock Standard Analog-Digital GA-100-1A4ER

Kup teraz

I to właśnie te ostatnie stały się jednymi z najbardziej znanych na świecie. Pierwszy G-Shock powstał w 1983 roku i natychmiast został okrzyknięty odkryciem branży i najlepszym sportowym zegarkiem. Oferował niesamowitą wytrzymałość, przechodził niewyobrażalne na tamte czasy testy i wyznaczył ścieżkę nowemu sposobowi na projektowanie zegarków, które miały przetrwać niemal wszystko. Dziś rodzina Casio G-Shock to zegarki, po które sięgają miliony, trudno dziwić się temu, że są jednymi z najczęściej podrabianych.

Niedawno Casio zaprezentowało nowego G-Shocka, w którym połączono najlepsze cechy serii z nowoczesnymi technologiami dedykowanymi smartwatchom. Pisaliśmy o nich w artykule “Nowość dla miłośników sportu – zegarki Casio G-SHOCK G-SQUAD”.

Zegarek męski Casio G-Shock G-Squad Bluetooth GBA-800-9AER

Kup teraz

Jeśli sportowe zegarki was nie pociągają, to trzeba zobaczyć inne propozycje Casio. Jedną z najsłynniejszych serii jest obecnie Casio Retro, która powraca do najpopularniejszych zegarków sprzed lat lub poszukać czegoś z ich klasycznej oferty.

Trzeba przyznać, że nie ma w Japonii drugiej takiej marki jak Casio. Trafia w gust każdego i spełnia wszystkie życzenia swoich klientów. Te zegarki świetnie będą się prezentować na nadgarstku wojskowego, urzędnika, fana mody z lat 80., kobiety sukcesu, sportsmenki i zbuntowanego nastolatka. Pokaż nam człowieka, a Casio ma coś skrojonego na jego miarę.

Zegarek damski Casio Retro LTP-E140GB-1AEF

Kup teraz

Orient – niezawodność i japońska estetyka

Orient to jedna z tych marek, które nie pozwalają o sobie zapomnieć. Proponuje głównie zegarki mechaniczne, co na rynku japońskim jest sporym ewenementem. Co więcej, nawet rewolucja kwarcowa nie zepchnęła jej z tej drogi. W tej Wielkiej Czwórce reprezentuje przywiązanie do tradycji i klasyki, co dokładnie odzwierciedla się w jej produktach. Są eleganckie i uniwersalne, ale jednocześnie bardzo wyraziste.

Zegarek męski Orient Classic Mechanical FAG00003W0

Kup teraz

Zamiłowanie marki do projektowania klasycznych i jednocześnie pomysłowych zegarków spowodowało, że jedna z jej kolekcji stała się już kultowa. Mowa o serii Orient Bambino, która ma aktualnie cztery odsłony. Nie ma chyba bardziej rozchwytywanych japońskich zegarków mechanicznych niż te. Ich pojawienie się w sklepach staje się wydarzeniem, na które czeka nie tylko wielu fanów marki, ale również pasjonatów dobrych i sprawdzonych zegarków. Mieliśmy przyjemność napisać recenzję najnowszego modelu Bambino, do której lektury gorąco zachęcamy, a poniżej Orient Bambino FAC08003A0.

Zegarek męski Orient Bambino FAC08003A0

Kup teraz

Orient stał się ulubioną marką mężczyzn, którzy chcą inwestować w dobre, eleganckie zegarki w ponadczasowym stylu, chociaż w ofercie firmy nie zabraknie kilku przyzwoitych zegarków sportowych lub bardziej uniwersalnych. Jedno je łączy – wszystkie są dopracowane w najdrobniejszym szczególe, a w estetyce przywodzą na myśl najlepszy japoński design. Warto zauważyć, że marka lubi sprawdzone style, chętnie sięga po retro, projektuje w bardzo wyważony sposób, a opinie właścicieli zegarków Orient są tylko pochlebne.

Zegarek męski Orient Automatic Classic RA-AR0003L10B

Kup teraz

Wielka Japońska Czwórka

Przedstawiliśmy wam jedynie cztery marki z Japonii. Kraju, który powierzchnią jest porównywalny do Polski, a jednak jego udział w branży zegarmistrzowskiej jest nieporównywalnie większy niż USA czy Rosji. Duże znaczenie ma oczywiście wielki skok technologiczny, który stał się jego udziałem i wpłynął na cały świat czasomierzy, ale dla konsumentów, oprócz tego, znaczenie ma niezawodność, trwałość i atrakcyjny wygląd. Japońskie zegarki mają to wszystko.

Citizen, Seiko, Casio i Orient są jednymi z najczęściej wybieranych czasomierzy na świecie, a ich nazwy nie są nikomu obce. Co ważniejsze, to nie jedyne z japońskich marek, które mają znaczenie dla klientów z Polski – jest znacznie więcej i z pewnością jeszcze o nich opowiemy.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu Minuta.pl i przejrzenia pełnej oferty zegarków. Życzymy udanych zakupów.