Jeden, dwa czy trzy? Totalizatory na tarczy

19.05.2023 Zegarki

Totalizatory (albo po prostu subtarcze) to ostatnio bardzo modny element cyferblatu. Te dodatkowe wskaźniki potrafią nieźle namieszać w wyglądzie zegarka. Tylko ile ma ich być – jeden, dwa czy trzy?

Początkowo totalizatory w zegarku były to dodatkowe wskaźniki, które mierzyły czas w określonych interwałach. I tak do dziś działa wiele z nich. Mogą być używane do pomiaru czasu rund, okrążeń, etapów lub innych wydarzeń, które mają określoną długość.

Przykładowo, zegarek wyposażony w totalizator może mieć dodatkowe wskaźniki, które liczą czas od rozpoczęcia wyścigu lub innej aktywności sportowej. W ten sposób można łatwo śledzić czas przejazdu kolejnych okrążeń lub rund. Niektóre zegarki wyposażone w totalizatory pozwalają na jednoczesne pomiar czasu w kilku interwałach, co jest przydatne podczas monitorowania wyników zespołowych lub wielu zawodników jednocześnie.

Ale to nie wszystko. Często te dodatkowe pola wykorzystywane są, aby ulokować tam sekundnik czy rozbudowany datownik.

Skoro możliwości jest tak wiele, to rodzi się pytanie – ile dodatkowych subtarcz zmieścić na cyferblacie? To nie lada zagwozdka dla projektantów.

Jeden dodatkowy totalizator

Zegarek męski Pierre Ricaud P97168.B114Q
Zegarek męski Pierre Ricaud P97168.B114Q

Chyba najpopularniejszym rozwiązaniem dla jednej subtarczy jest pomysł, aby ulokować tam sekundnik.

Zegarek damski Pierre Ricaud Classic P22168.1113Q
Zegarek damski Pierre Ricaud Classic P22168.1113Q

Projektanci mogą wykorzystać takie rozwiązanie, gdy chcą w sposób szczególny pokreślić krój głównych wskazówek. To one mają być na pierwszym planie. Pojedyncza subtarcza to ciekawy dodatek do minimalistycznego cyferblatu.

Dwa dodatkowe totalizatory

Zegarek damski Pierre Ricaud P22110.1164QF
Zegarek damski Pierre Ricaud P22110.1164QF

A co zrobić z dwiema subtarczami? Co tam ukryć? Sekundnik i coś jeszcze? Nieeee! Zdecydowanie nie! A może datownik?

Zegarek męski Pierre Ricaud P97252.4153QF2
Zegarek męski Pierre Ricaud P97252.4153QF2

To właściwy trop, bo podwójne totalizatory bardzo często służą jako tzw. rozbudowany datownik. W jednym polu dzień, w drugim miesiąc; ewentualnie dzień numerycznie i określenie dnia tygodnia.

Trzy dodatkowe totalizatory

Zegarek męski Pierre Ricaud P97012.Y253CHR
Zegarek męski Pierre Ricaud P97012.Y253CHR

Od tego zaczęliśmy naszą opowieść – dodatkowe tarcze jako dodatkowy pomiar czasu. Od tego właśnie jest chronograf. O historii chronografu pisaliśmy w artykule https://minuta.pl/blog/pierwszy-chronograf-pomiar-czasu-sporcie

Ale to nie wszystko. Trzy subtarcze mogą również pełnić rolę rozbudowanego datownika albo połączenia datownik plus zegar 24-godzinny.

Zegarek damski Pierre Ricaud P22120.9167QF
Zegarek damski Pierre Ricaud P22120.9167QF

Jaki zegarek wybierzesz? Ile subtarcz na cyferblacie preferujesz? W sklepie Minuta.pl mamy tak bogatą ofertę, że z pewnością znajdziesz coś specjalnie dla siebie.