Koronka zegarka – do czego służy

04.10.2021 Zegarki Warto przeczytać

Pewnie wszyscy potrafią nazwać podstawowe elementy zegarka. Wskazówki czy sekundnik to oczywiście banalnie proste. Koperta czy cyferblat to już trudniejsza rzecz. A czy wiecie, co to jest koronka zegarka?

Na pewno niejeden raz używaliście koronki, ale czy wiedzieliście, że tak się nazywa ten element zegarka? To właśnie dzięki niej można m.in. przesuwać wskazówki na tarczy. Koronka to niezwykle istotna część całego mechanizmu.

Nakręcany zegarek

Marka Delbana jest dobrze znana na polskim rynku i od wielu lat zalicza się do najczęściej wybieranych zegarków. Cechuje ją między innymi niezawodna jakość. Za pracę zegarków Delbana odpowiada oczywiście szwajcarskie serce. Nie może być inaczej, gdyż firma należy do wąskiego grona producentów, którzy mogą oznaczać swoje czasomierze znakiem Swiss Made.

Koronka w zegarkach Delbana to bardzo często nie jest wyłącznie niezbędna część mechanizmu, ale również element ozdobny. Na koronce można odnaleźć symbol marki, czyli charakterystyczną wieżę Delbana. Logotyp ten odnosi się do pochodzenia firmy, a dokładniej jej założyciela. Goliardo Della Balda urodził się w San Marino, natomiast wieże ze wzgórza Monte Titano to symbol tego niewielkiego państwa.

Zegarek męski Delbana Retro Moonphase 42601.646.6.064
Zegarek męski Delbana Retro Moonphase 42601.646.6.064

Wracając jednak do koronki. Ten malutki element służy przede wszystkim do ustawiania wskazań zegarka. To za jej pomocą możemy poruszać wskazówkami na cyferblacie, gdy ustawiamy właściwą godzinę.
Koronka może służyć także do ustawiania innych subtarcz na głównym cyferblacie. Tak jest na przykład w prezentowanym modelu Delbana Retro Moonphase. Zegarki z tej kolekcji to małe dzieła sztuki, które zadowolą najbardziej wyszukane gusta. Serię tą opisaliśmy w artykule “Księżycowe zegarki Delbana Retro Moonphase”.

W niektórych modelach projektanci decydują się na “zabudowanie” koronki. Nierzadko też koronka nie jest jedynym elementem, lecz znajduje się pomiędzy dodatkowymi przyciskami. To sposób często wykorzystywany w modelach sportowych, choć chyba poprawniej jest powiedzieć o nich, że to zegarki elegancko-sportowe.

Zegarek męski Delbana Imola 41702.624.6.031
Zegarek męski Delbana Imola 41702.624.6.031

Doskonale widać to na przykładzie zegarka z kolekcji Delbana Imola. Ten model posiada dużą, okrągłą tarczą, co podkreśla ponadczasowy charakter zegarka i nawiązuje do klasycznego wykończenia. Natomiast sportowy akcent na cyferblacie to chronografy. Pomiędzy przyciskami służącymi do włączania i wyłączania chronografu znajduje się właśnie koronka.

Koronka zegarka ozdobą zegarka

Tak jak wspominaliśmy, ten malutki element mechanizmu to nie tylko regulator wskazań, ale także element ozdobny. Przykładem niech będzie model Delbana Recordmaster II.

Zegarek męski Delbana Recordmaster II 41602.722.6.032
Zegarek męski Delbana Recordmaster II 41602.722.6.032

Ten na wskroś klasyczny zegarek wyróżnia się idealnie przejrzystą tarczą z arabskim indeksem. Jest stylizowany na lata 50 ubiegłego wieku. Warto dodać, że Delbana Recordmaster II to edycja limitowana, ponieważ stworzono ją z okazji jubileuszu marki. O historii tego czasomierza możecie przeczytać w jednym z naszych wcześniejszych artykułów pt. “Delbana Recordmaster II – limitowany model w stylu retro”.

A koronka? Skoro to tak ekskluzywny model, to i ten element musi być ozdobny.

Zegarek męski Delbana Recordmaster II 41602.722.6.032
Zegarek męski Delbana Recordmaster II 41602.722.6.032

Wspomnieliśmy na wstępie, że na malutkim pokrętle można odnaleźć logo Delbana. Wygląda to niesamowicie elegancko i pokazuje, że ta szwajcarska marka dba o najdrobniejsze detale.

Koronka zegarka – teraz już wiadomo, jak nazywa się to niewielkie pokrętło z boku koperty. To absolutnie niezbędny element całego mechanizmu, ale również detal, który można przyozdobić. Wielkość koronki powinna być dopasowana do całej obudowy. W niektórych modelach, gdy cały zegarek jest masywny, koronka jest na tyle duża, że bez problemu można ją chwycić między palce.

Zachęcamy, aby szukać zegarków, które będą najlepiej pasowały do stylu każdej osoby. Idealnym miejscem na takie poszukiwania jest sklep Minuta.pl. Znajdziecie tam ogromny wybór czasomierzy. Zapraszamy!