Mechanizmy ETA – zegarki bez tajemnic

19.03.2019 Ciekawostki

Mechanizmy ETA są dziś jednymi z najpopularniejszych na świecie. Sprzyja im nie tylko szwajcarskie pochodzenie, ale również sprawdzona i niezawodna konstrukcja. Zobaczcie, jak się zaczęła ich historia i które marki wykorzystują jej ruchy.

Kiedy sięgacie po ofertę różnych producentów zegarków, często możecie zobaczyć, że za pracę danego modelu odpowiada mechanizm ETA, który nie jest produktem tej konkretnej marki. Większa część producentów nie wytwarza własnych mechanizmów i często posiłkuje się wsparciem gigantów, którzy mają ogromne doświadczenie w produkcji zegarkowych ruchów. Taką firmą jest właśnie ETA, której tradycje zegarmistrzowskie sięgają XIX wieku.

Firma stała się jedną z najważniejszych, a jej ruchy znalazły się w projektach zegarkowych potęg. Jednocześnie jest najbardziej rozpoznawalną fabryką mechanizmów na świecie, co sprawia, że nawet laicy kojarzą jej produkty. Bez ETA SA Manufacture Horlogère Suisse branża współczesnych zegarków wyglądałaby zupełnie inaczej.

ETA SA Manufacture Horlogère Suisse

Historia marki ma wiele zawiłości i trudno dopatrzeć się pierwotnych zalążków jej powstania, ale z pewnością należy rozpocząć od powstania firmy Eterna, z której wyodrębniła się później ETA. W 1856 roku lekarz dr Josef Girard i nauczyciel Urs Schild założyli fabrykę „Dr. Girard & Schild” produkującą surowe mechanizmy zegarkowe i części. Niestety firma borykała się ze sporymi problemami finansowymi, więc zdecydowała się otworzyć również produkcję kompletnych zegarków. Tym sposobem manufaktura rozpoczęła dwutorową działalność, jednocześnie oferując gotowy produkt, jak i półprodukty dedykowane innym producentom.

Mechanizmy ETA fabryka

Taki stan rzeczy utrzymał się aż do 1932 roku, kiedy wnuk Ursa Schilda – Teodor Schild podzielił firmę na dwie niezależne spółki. Impulsem do tego był krach gospodarczy, który zmusił właściciela do dołączenia do grupy kontrolującej szwajcarskie mechanizmy ASUAG. Jednak, aby mogło się to stać, trzeba było rozłączyć markę Eterna, która produkowała zegarki oraz manufakturę produkującą mechanizmy ETA. Od 1932 roku stały się osobnymi firmami należącymi do tego samego właściciela.

Zgodnie z założeniami ASUAG, szwajcarskie manufaktury podzieliły się i wyspecjalizowały w konkretnych mechanizmach. Tym samym ETA stała się odpowiedzialna za produkcję zegarków automatycznych. W 1948 roku otworzyła szkołę zegarmistrzowską, która pozwoliła na szkolenie przyszłych rzemieślników, a znaczenie marki wzrosło do międzynarodowej rangi. Technologia wkroczyła na wyżyny i zaczęły pojawiać się innowacyjne mechanizmy, które zasłynęły na całym świecie.

Zegarek męski Doxa Ethno 205.10.103.10

Kup teraz

Jak pewnie się spodziewacie, lata 70. były dla ETA prawdziwym ciosem. Rewolucja kwarcowa uderzyła w szwajcarski przemysł zegarkowy i spowodowała zamknięcie wielu manufaktur zegarkowych, które nie były w stanie poradzić sobie z kwarcową konkurencją. ETA dostosowała się do wymagań rynku i również rozpoczęła produkcję zegarków na baterie, odnosząc na tym polu spore sukcesy – między innymi najcieńszy ówcześnie znany mechanizm o grubości zaledwie 1,98 mm.

Niestety nawet to nie zatrzymało wielomilionowych strat i rozpoczął się okres intensywnych przemian, które sprawiły, że finalnie ETA SA Manufacture Horlogère Suisse stała się częścią Swatch Group.

Mechanizmy ETA

Dziś ETA produkuje mechanizmy kwarcowe i mechaniczne dla wielu producentów zegarków. Znajdziemy je nie tylko w szwajcarskich czasomierzach, takich jak Doxa, Atlantic czy Victorinox, ale również w zegarkach zagranicznych firm, między innymi w niektórych modelach Zeppelin, Nixon, Locman i Junghans.

Zegarek męski Zeppelin LZ120 Rome ZE_7154_1

Kup teraz

Przeszłość marki pozwoliła na zdobycie bezcennego doświadczenia i ugruntowanie swojej pozycji na rynku zegarmistrzowskim. Do tego stopnia, że mechanizmy ETA stały się jednymi z najważniejszych na świecie – są niezawodne, sprawdzone i wszechstronne. Można powiedzieć, że stały się synonimem szwajcarskiej branży zegarkowej, a firma jednocześnie stała się monopolistą światowego ruchu zegarków. Jednak ostatnie lata pokazały, że planowane zmiany w ETA mogą być sporym ciosem dla branży.

ETA oprócz gotowych mechanizmów, sprzedaje również ich surowe wersje zwane ébauches (zawierają szkielet mechanizmu i koła zębate). W 2002 roku prezes ETA ogłosił, że firma przestanie je dostarczać do marek spoza grupy Swatch. Wszczęto dochodzenie pod kątem nieuczciwych praktyk i Szwajcarska Komisja ds. Konkurencji nie pozwoliła marce na wycofanie się z tej części produkcji, jednak po latach procesów uznała, że ETA może stopniowo zmniejszać dostawy, tak aby uniezależnić od siebie marki, które produkowały tylko w oparciu o jej surowe mechanizmy. Producent ma nadzieję, że do 2023 roku będzie sam decydował o dystrybucji swoich produktów.

Zegarek męski Victorinox I.N.O.X. Mechanical 241835

Kup teraz

Mechanizmy ETA są doceniane i lubiane – szczególnie wśród producentów, którzy poszukują sprawdzonych, niezawodnych i łatwo dostępnych ruchów. Znaczenie ma również to, że oferta ETA jest naprawdę szeroka i pozwala na produkcję zegarków o różnych właściwościach i funkcjach. Jak wspominaliśmy, wachlarz jej produktów obejmuje nie tylko mechanizmy o naciągu ręcznym, automatycznym, ale również bardzo popularne mechanizmy kwarcowe, które stały się jednymi z najcenniejszych.

Zakłady produkujące mechanizmy ETA znajdują się w Szwajcarii, na terenie kantonów Valais i Ticino. I tam odbywa się produkcja części oraz montaż.

Zegarek męski Atlantic Sealine 62450-41-21

Kup teraz

Mechanizmy ETA stawiane są jako wzór niezawodności i wydajności, pomimo tego że firma produkuje je w ogromnych ilościach. Nie bez przyczyny sięgają po nie naprawdę znane i renomowane marki. Trzeba przyznać, że gdyby nie mechanizmy ETA, nie tylko szwajcarska, ale też międzynarodowa branża zegarków nie miałaby takiego kształtu jak dziś.

Jak będą wyglądały kolejne lata, trudno przewidzieć, ale z pewnością marki korzystające z surowych mechanizmów, które zmieniały je na własne potrzeby, będą musiały inwestować w samodzielną produkcję, co wcale nie musi być złą wiadomością.

Najbliższe lata pokażą, w którą stronę podąży ETA i jakie będzie miało to konsekwencje dla branży. Niewątpliwie mechanizmy ETA nadal będą odpowiedzialne za sporą część oferty producentów dostępnych także w sklepie minuta.pl.