Nastolatki nie potrafią odczytać godziny na zegarze analogowym. To nie science fiction, tak jest w Wielkiej Brytanii

26.04.2018 Ciekawostki

Brytyjską prasę obiegła szokująca informacja – z sal egzaminacyjnych znikają zegary analogowe. Zastąpią je wersje cyfrowe, na których łatwiej odczytać godzinę. Wszystko przez dzieciaki, które źle wskazywały czas trwania egzaminu.

Malcolm Trobe, zastępca sekretarza generalnego w Association of School and College Leaders (ASCL), powiedział, że młodzież przyzwyczaiła się do korzystania z urządzeń cyfrowych i odzwyczaiła się od zegarów analogowych, które są mniej popularne.

“Obecne pokolenie nie jest tak dobre w odczytywaniu tradycyjnego zegara jak starsze pokolenia. Są przyzwyczajeni do sprawdzania godziny na telefonie, na swoim komputerze. Prawie wszystko, co mają jest cyfrowe, więc młodzi ludzie są narażeni na to, że nie znają innych sposobów podawania godziny” – powiedział dla The Telegraph.

Zegar analogowy zbyt trudny dla nastolatka

Nadal jesteśmy zszokowani tą informacją. Przyzwyczailiśmy się, że nauka odczytywania godziny na tradycyjnym zegarku rozpoczyna się w wieku około 7-8 lat i tym wzorcem podążają współcześni polscy rodzice. Dlatego w naszej ofercie znajdują się zegarki dla najmłodszych. Nauka czytania zegarka uzupełniona jest kolorem i dziecięcym designem. Wspominaliśmy o tym niedawno w artykule “Zegarek na basen dla dziecka – czasomierze za mniej niż 250 zł”.

Tym bardziej trudno nam zrozumieć, że taka trudność może pojawiać się u nastolatków, nawet w trakcie silnego stresu związanego z egzaminem.

Rozwiązanie, za którym nie warto podążać

Nauczyciele w trakcie konferencji Partners in Excellence w Londynie zwracali uwagę na ten problem i dzielili się doświadczeniami. Wśród proponowanych rozwiązań pojawiło się zastąpienie zegarów analogowych cyfrowymi, aby nie potęgować stresu u uczniów.

Pytanie, czy to rozwiązanie ma jakiś sens. Zgodnie z wytycznymi ustawy o edukacji, każdy młody Brytyjczyk, powinien zakończyć edukację szkoły średniej, potrafiąc odczytać aktualny czas na zegarku. Wprowadzenie zegarów cyfrowych będzie zaprzeczeniem tej idei.

Jak nauczyć dziecko odczytywać zegar analogowy?

Jedynym warunkiem jest znajomość cyfr arabskich. Oczywiście jest to jedno z najtrudniejszych zadań dla dziecka, dla którego czas niejednokrotnie jest pojęciem abstrakcyjnym, ale nie znaczy to, że nie można się tego nauczyć. Przecież sami kiedyś byliśmy dziećmi, a dziś jesteśmy miłośnikami czasomierzy.

Nauka zegara analogowego

Dla zachęty warto przedstawić zalety zegarka. Pokazać, że kiedy odpowiednie wskazówki znajdą się na swoich pozycjach, stanie się coś miłego lub długo oczekiwanego. Trzeba zacząć naukę od równych godzin np. 12 w południe, kiedy dwie wskazówki znajdują się najwyżej, potem wprowadzać kolejne godziny, aż wreszcie przyjdzie czas na minuty.

Niewiarygodne, że brytyjskie dzieci, przez współczesną elektronikę tracą magię zegarków analogowych, ich tykania i ruchu wskazówek. Mamy nadzieję, że ten trend się zatrzyma i nie wkroczy do polskich szkół.

Wszystkich rodziców, którzy chcą rozpocząć naukę czytania zegarka analogowego z dzieckiem zapraszamy do obejrzenia oferty zegarków dla dzieci.