Paski NATO – styl militarny w modzie

31.01.2019 Ciekawostki

Paski NATO to kolejny dowód na to, że militarne inspiracje są nieśmiertelne i wchodzą w kanon mody męskiej. Ich historia sięga lat 70. ubiegłego wieku i chociaż nie wszystkim wpadają w oko, to trzeba przyznać, że zawojowały branżę zegarmistrzowską.

W czym tkwi ich popularność? Z pewnością nie w szlachetnym wzornictwie, ale mają swoich amatorów, szczególnie wśród tych, którzy w ofercie czasomierzy poszukują wojskowych inspiracji, komfortu użytkowania, odporności i niewielkich kosztów wymiany, bo to jeden z najważniejszych atutów wskazywanych przy paskach NATO. Jak się zaczęła ich historia w modzie męskiej? Wnioskiem G10 i Jamesem Bondem. Zaintrygowani?

Paski NATO (G10) – historia

Ci, którym obca jest historia pojawienia się pasków NATO, jako pierwsze skojarzenie podają skrót od Paktu Północnoatlantyckiego, jednak ten typ pasków nie ma z nim praktycznie żadnego związku. Wszystko zaczęło się od specjalnego wojskowego wniosku G1098 (w skrócie G10), na podstawie którego żołnierze Armii Obrony Standardowej Wielkiej Brytanii mogli otrzymać zegarek i odebrać dedykowany do niego nylonowy pasek, zwany później paskiem G10.

Początkowo paski miały szerokość 22 mm i były wykonane z wytrzymałego nylonu w odcieniu Admiral Gray. Dziś ich paleta obejmuje ogromną ilość kolorów.

Zegarek męski Timex MK1 TW2R37500

Kup teraz

Przy produkcji pasków dla armii, znaczenie miała wytrzymałość, niski koszt produkcji i bezpieczeństwo. Dlatego tradycyjne paski NATO posiadały charakterystyczny sposób mocowania koperty. Przeszyty fragment paska przechodził tuż pod nią i zabezpieczał zegarek przed upadkiem nawet przy uszkodzeniu jednego z teleskopów. Koperta zatrzymywała się na drugim z nich, co również uniemożliwiało zgubienie czasomierza.

Paski NATO

Oczywiście znaczenie miał także komfort, bo takie mocowanie zapobiegało przemieszczaniu się koperty, która stabilnie osadzała się w powstałej kieszonce. To jedna z najważniejszych zalet tego typu rozwiązania i aktualnie pozostaje charakterystycznym elementem pasków NATO w stosunku do innych nylonowych propozycji.

Zegarek męski Nixon Porter Nylon A10591307

Kup teraz

Gdzie w tym wszystkim agent 007? Tutaj historia robi przedziwny zwrot, który potrafi sporo namieszać. Wiecie już, że paski NATO pojawiły się w 1973 roku, a w Sean Connery pojawił się Goldfingerze w 1964 roku. Naturalnym pytaniem jest to, gdzie uciekło 9 lat lub czy Rolex Submariner stał się pierwszym zegarkiem zawieszonym na pasku NATO. I skąd wzięła się nazwa NATO? Na ostatnie pytanie trudno odpowiedzieć, ale wszystko wskazuje na to, że chodzi o numer magazynowy, który obowiązywał wtedy w NATO – pomysłowość widzów sięgnęła dość daleko i pasek Jamesa Bonda zaczęto nazywać Bond NATO.

Kiedy już wspominamy o agencie 007, trzeba podkreślić, że pasek, który pojawił się w filmie był jedynie prostszym nylonowym produktem. Po pierwsze nie miał wspomnianej kieszonki, a po drugie był cieńszy, bo jego szerokość wynosiła 18 mm. Kolejne lata dopiero pozwoliły na pojawienie się pasków NATO z prawdziwego zdarzenia.

Zegarek męski Locman Island 0614A03-00GRWHNG

Kup teraz

Moda na paski NATO

Od lat 70. paski NATO niewiele się zmieniły, ale z pewnością zyskały na popularności, dzięki marce Daniel Wellington, która spopularyzowała je w modzie męskiej. Przestały być właściwością zegarków inspirowanych stylem militarnym i wkroczyły do branży modowej, zasypując klientów bogatą kolorystyką i ciekawym wzornictwem. Jednocześnie na popularności zyskały proste nylonowe paski jedynie przeplatane przez teleskopy.

Współcześnie paski NATO to szeroki wybór nie tylko kolorystyki i wzorów, ale również gęstości splotu czy innych typów materiałów. Zmianie uległ też rozmiar, bo dzisiaj paski NATO mają również inne szerokości, a ich chromowane sprzączki zastąpiono tymi ze stali nierdzewnej.

Zegarek męski Lacoste Moon 2010874

Kup teraz

Dlaczego paski NATO są tak popularne? Przede wszystkim to komfortowa propozycja, która nie krępuje ruchów nadgarstka, a nylonowa faktura miękko do niego przylega. Po drugie, materiał pasków jest bardzo wytrzymały i ciężko go zniszczyć czy rozerwać. Dodatkowo, paski NATO są atrakcyjne wizualnie, występują w wielu wariantach kolorystycznych, a charakterystyczne pasiaste wzory urozmaicają stylizację. To doskonały sposób na zerwanie z monotonią. Nie brakuje ich również w propozycjach prestiżowych szwajcarskich marek.

Zegarek męski Victorinox Maverick 241676.1

Kup teraz

Ważnym aspektem jest cena. Nawet jeśli pasek ulegnie uszkodzeniu, zabrudzeniu czy zwyczajnie się opatrzy, bo bywa i tak, wystarczy kupić nowy. Takie możliwości skłaniają do eksperymentowania i trzeba przyznać, że są świetną alternatywą dla pasków ze skóry czy tworzywa.

Paski NATO to jeden z ciekawszych trendów, który zyskuje rosnące grono fanów na całym świecie. Przekonują mężczyzn, którzy poszukują modeli o lekko sportowym lub w casualowym stylu, a jeśli poszukujecie właśnie takich modeli, zapraszamy do sklepu minuta.pl.