Poznajcie pierwszy na świecie zegarek w kosmosie

13.11.2019 Zegarki Warto przeczytać

W asortymencie naszego sklepu znaleźć można prawdziwe perełki, czego dowodem są zegarki Sturmanskie. Czy wiedzieliście, że urządzenia sygnowane logo marki, jako pierwsze na świecie poleciały w kosmos? Co więcej, to nie pierwszy i mamy nadzieję – nie ostatni raz w historii, kiedy jakość marki została poddana tak ogromnej próbie.

Krótka historia zegarków Sturmanskie

Wszystko zaczęło się w 1927 roku. ZSRR wykazywał wówczas ogromne zapotrzebowanie zegarków dla marynarki wojennej oraz zwykłych obywateli. To wskutek sporego zainteresowania tematem zegarmistrzowskim, Rada Pracy i Obrony przyjęła rezolucję ,,O organizacji produkcji zegarków w ZSRR”. Co to oznacza? W tej sposób, już trzy lata później, na jej terenie powstała pierwsza fabryka, która miała zająć się produkcją czasomierzy. Rezolucja oznaczała, że stał się to temat priorytetowy dla tamtejszego rządu, dlatego miała powstać w jak najszybszym tempie, a gdy tylko się to udało, zaopatrzono ją we wszystkie niezbędne do produkcji zasoby. Pracę mieli nadzorować najlepsi zegarmistrzowie w kraju.

W niedalekiej przyszłości, a dokładnie w okresie przedwojennym, fabryka produkowała już zegarki lotnicze, stopery, zegarki nawigacyjne ze stoperem, zegary samochodowe, zegarki morskie i zegarki pokładowe. Do produkcji, marka Sturmanskie dołączyła w 1949 roku. Jej produkty były wykonywane na specjalne zamówienie sił powietrznych ZSRR i nie można było kupić ich na wolnym rynku. Zaszczyt, aby z nich korzystać mieli tylko piloci wojskowi oraz absolwenci szkoły lotniczej.

Zegarki Sturmanskie – poprzeczka postawiona wysoko

Jako, że główny klient marki Sturmanskie był bardzo charakterystyczny i wymagający, marka już od pierwszych chwil nie mogła pozwolić sobie na pomyłki. Pierwsze zegarki Sturmanskie cechowała niezawodność, trwałość, użyteczność oraz łatwość konserwacji. Początkowo były produkowane tylko dla wojska, ale w szybkim czasie zwykli nabywcy również zaczęli się nimi interesować. Stawiano im poprzeczkę naprawdę bardzo wysoko, dlatego niejednokrotnie poddawane były ciężkiej próbie czasu, przez co zapisały się w kartach historii, jako najlepszy przykład testowania sprzętu w praktyce. Tym sposobem, w 1961 roku, zegarki Sturmanskie, jako pierwsze zegarki na świecie towarzyszył załodze podczas lotu w kosmos.

Zegarki Sturmanskie zapisują się w kartach historii zegarmistrzostwo i nie tylko

Nie mamy żadnych wątpliwości, że jest to przełomowy moment dla marki Sturmanskie. Odkąd Jurij Gagarin odbył pierwszy lot kosmiczny na pokładzie statku Vostok z zegarkiem Sturmanskie na nadgarstku, marka zapisała się w historii ludzkości już na zawsze. Gagarin spędził na orbicie okołoziemskiej 1 godzinę i 48 minut, wykonując w tym czasie pełen obrót wokół naszej planety, a sam zegarek przetrwał ciężkie testy w warunkach zerowej grawitacji, silnych przyspieszeń, wibracji i wahań temperatur. Od tamtej chwili, zegarki Sturmanskie do dzisiaj wykorzystywane są w załogowych misjach kosmicznych.

Ten znaczący moment, był punktem zapalnym do stworzenia kolekcji zegarków Sturminskie Gagarin. Zobaczcie sami, jak pięknie się prezentują.

Sturmanskie Gagarin 2432-4571790
Sturmanskie Gagarin 2432-4571790

Ta seria zachwyca nie tylko miłośników kosmosu. Koperta zegarka, powiększona do 40 mm, jest prosta i klasyczna oraz posiada swoją wyjątkową plastyczność. Szkło sferyczne w stylu vintage sprawia, że zegarek wydaje się jeszcze cieńszy niż jest w rzeczywistości. To także niepodważalna jakość, której pozazdrościć może niejedna marka konkurencyjna. Mechanizm 2609 posiada ręczny naciąg, a stylowa tarcza z dokładnie odtworzonymi indeksami oryginalnej wersji, dostępna jest w trzech odcieniach: czarnym, beżowym oraz kości słoniowej. Gratką dla kolekcjonerów jest zdobiony dekiel, na którym widnieje grawer 3 D z podobizną Jurija Gagarina.

Sturmanskie Gagarin 2609-3725127

Kup teraz

Znalazło się również miejsce dla słynnego Polaka

Sturmanskie towarzyszyło astronautom z Francji, Niemiec, Japonii, Indii, Polski i innych krajów, podczas wspólnych lotów w kosmos, odbywanych w ramach Międzynarodowego Programu Kosmicznego. Niedawno na naszym blogu pisaliśmy o najnowszej kolekcji marki poświęconej pierwszemu Polakowi w kosmosie – Mirosławowi Hermaszewskiemu. W serii ukazało się dokładnie 190 wyjątkowych czasomierzy, czyli dokładnie tyle, ile godzin trwał jego lot w kosmos. Poza doskonałym wykonaniem, mamy tutaj do czynienia również ze zdobieniami, które konsekwentnie wpisują się w misję projektu. Mowa tutaj o tzw. gapie, czyli odznace pilotów wojskowych umieszczonej na godzinie dwunastej, a także znajdującym się na deklu grawerem 3D z podobizną Mirosława Hermaszewskiego oraz numerem limitacji danego egzemplarza i nazwą misji.

Cieszymy się, że naszej ofercie znajdują się zegarki, które śmiało możemy nazwać historycznymi perełkami. To pozwala nam patrzeć na zegarmistrzowsko znacznie szerzej i rozumieć jego historię, która jest w niezwykle intrygująca. W przypadku marki Sturmanskie, mamy do czynienia z producentem światowej klasy, dlatego zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi modelami marki. Wśród nich m.in. kolekcje Artctica, Stringray czy Kosmos.