Prawdziwe maszyny do zadań specjalnych. Poznajcie zegarki Vostok Europe Rocket N1 inspirowane rakietą kosmiczną

18.05.2021 Zegarki

To maszyny do zadań specjalnych i wcale nie mówimy tutaj o rakietach kosmicznych. Zegarki z kolekcji Vostok Europe Rocket N1 powstały ku upamiętnieniu największego w dziejach ludzkości pojazdu kosmicznego, a dziś przyjrzymy się im z bliska. Gotowi do startu?

Litewski producent słynie z tego, że jego kolekcje inspirowane są osiągnięciami z różnych dziedzin nauki oraz technologii. Służą jako hołd dla wielkich i przełomowych chwil w dziejach ludzkości. W asortymencie zegarków Vostok Europe znajdziemy modele upamiętniające 5 rocznicy ustanowienia rekordu zejścia do najgłębszej jaskini świata Krubera-Voronia, czy wysłanie słynnego radzieckiego bezzałogowego łazika do badań powierzchni księżyca, w czasach wyścigu o podbój przestrzeni kosmicznej, a także te poświęcone legendarnej ekspedycji bieguna północnego — North Pole 1.

Rakieta kosmiczna N1 — szczypta historii

Nic dziwnego zatem, że największa w dziejach ludzkości rakieta kosmiczna doczekała się swojego hołdu pod postacią zegarka Vostok Europe Rocket N1. Zadaniem tego statku kosmicznego było wzniesienie kosmonautów prosto na Księżyc, Wenus, a nawet Marsa. Rakieta N1 mierzyła ponad 100 m wysokości i ważyła niemalże 3 tony. Co więcej, jej moc pochodząca z 30. silników pozwalała na wzniesienie 95. ton na niską orbitę około ziemską. Radziecka rakieta obecnie porównywana jest z innym amerykańskim pojazdem kosmicznym — Saturn V.

Zegarek męski Vostok Europe Rocket N1 NE57-225O565
Zegarek męski Vostok Europe Rocket N1 NE57-225O565

Zegarki Vostok Europ Rocket N1 inspirowane rakietą kosmiczną

Już na pierwszy rzut oka widać, że design litewskich zegarków Vostok Europe z kolekcji Rocket N1 jest mocno inspirowany tą monstrualnych rozmiarów radziecką maszyną. Do czynienia mamy ze sporej wielkości, bo mierzącą aż 46 mm średnicy, kopertą wykonaną ze stali szlachetnej z zakręcaną lunetą o specyficznym, dwunastokątnym kształcie.

Zegarek męski Vostok Europe Rocket N1 NH35A-225C617
Zegarek męski Vostok Europe Rocket N1 NH35A-225C617

Potęga zainspirowana konstrukcją rakiety N1 widoczna jest również przy zapięciach zegarków Vostok Europe Rocket N1. Pośród kilkunastu modeli z tej kolekcji w większości znajdziemy te zapięte na grubym i bardzo solidnym pasku ze skóry, jednak znajdą się również te, posiadające masywną bransoletę o dość drobnym splocie, wykonaną ze stali.

Zegarek męski Vostok Europe Rocket 6S21-2255253B
Zegarek męski Vostok Europe Rocket 6S21-2255253B

Serce zegarka Vostok Europe Rocket N1

Być może wewnątrz czasomierza nie zmieści się aż 30 silników tak, jak w przypadku rakiety N1, jednak mechanizmy w zegarkach Vostok Europe Rocket N1 zapewne dorównują im swoją siłą i precyzją. W kolekcji inspirowanej radzieckim statkiem kosmicznym znajdziemy zegarki kwarcowe oraz automatyczne. W przypadku zegarków zasilanych baterią do czynienia mamy z mechanizmami Seiko bądź Miyota.

Zegarek męski Vostok Europe Rocket N1 6S21-225B619
Zegarek męski Vostok Europe Rocket N1 6S21-225B619

Natomiast zegarki automatyczne Vostok Europe Rocket N1 zostały wyposażone w japońskie, bardzo precyzyjne mechanizmy Seiko. Dodatkowo, aby zagwarantować dokładność na miarę radzieckiej rakiety, zegarki z naciągiem automatycznym posiadają aż 29 kamieniami i 41-godzinną rezerwę chodu. Więcej w tym temacie dowiecie się z naszego artykułu „Kamienie w mechanizmie zegarkowym. W jakim celu się ich używa i co oznacza ich liczba?”.

Zegarek męski Vostok Europe Rocket N1 NE57-225A562
Zegarek męski Vostok Europe Rocket N1 NE57-225A562

Tarcza niczym panel sterowania rakiety kosmicznej

Tarcza zegarka Vostok Europe Rocket N1 w zależności od modelu różni się zawartością subtarcz, a tym samym posiadanymi funkcjami. Jednak tym, co łączy wszystkie modele jest ich rozłożysty układ indeksów i wyraźne grube wskazówki. Odczyt godziny na tak przejrzyście skonstruowanej tarczy to sama przyjemność.

Zarówno indeks, jak i wskazówki zostały pokryte powłoką luminescencyjną Superluminova, co zdecydowanie ułatwia korzystanie z czasomierza w ciemnościach. Niektóre z zegarków Vostok Europe Rocket N1 wyposażone zostały w dodatkowe funkcje, tj.: chronograf czy datownik.

Zegarek męski Vostok Europe N1 Rocket 6S21-2255253
Zegarek męski Vostok Europe N1 Rocket 6S21-2255253

Zegarek Vostok Europe Rocket N1 6S21-225A618 — nowość na Minuta.pl

Mamy to szczęście, że do naszego asortymentu niedawno dołączył najnowszy model z kolekcji — Vostok Europe Rocket N1 6S21-225A618. Jego czarna tarcza z indeksem liniowym, wyposażona została w praktyczny datownik na godzinie szóstej oraz dwa zegary chronografu. Model ten zapięto na grubym i bardzo solidnym, brązowym pasku ze skóry naturalnej o surowym wykończeniu.

Zegarek męski Vostok Europe Rocket N1 6S21-225A618
Zegarek męski Vostok Europe Rocket N1 6S21-225A618

Podsumowanie

Zegarki z serii Vostok Europe Rocket N1 to czasomierze do zadań specjalnych, zupełnie jak rakieta, ku której upamiętnieniu został stworzony. Każdy z czasomierzy w tej kolekcji został wyposażony w wodoszczelność o klasie 20 ATM., która w połączeniu z zakręcaną koronką i dekielkiem, gwarantuje bardzo wysokie zabezpieczenie przed wodą.

Wszystkie powyższe zegarki z serii Vostok Europe Rocket N1, a także o wiele więcej czasomierzy litewskiego producenta znajdziecie w naszym sklepie Minuta.pl.