Produkcja czasomierzy Neat – polskie zegarki z drewna bez tajemnic

12.07.2019 Ciekawostki

Nieczęsto marki zegarkowe zdradzają swoje produkcyjne tajemnice, ale jeśli tworzenie czasomierzy przebiega bez zarzutu i z uwzględnieniem wysokiej kontroli jakości, produkcja staje się atutem, którym warto się pochwalić. Polskie zegarki Neat spełniają wszystkie te warunki, więc prześledziliśmy dokładnie proces ich powstawania.

Zanim zegarek trafi do sprzedaży, musi przejść długą drogę i często od pierwszej kreski projektanta do dystrybucji musi minąć kilka, jak nie kilkanaście miesięcy. Niektórym zaawansowanym technologicznie markom sam projekt może zabrać lata. Co się dzieje w międzyczasie? Zegarek przechodzi przez wiele etapów, a my finalnie otrzymujemy idealny produkt, który przez lata będzie nam towarzyszyć w codziennym życiu.

Jak wygląda produkcja zegarków Neat?

Wgląd w technologiczną część produkcji jest jedną z najciekawszych przygód. Szkoda, że tak niewielu producentów pozwala podglądać ten proces osobom spoza branży, ale wiąże się to nie tyle z tajemnicą produkcyjną, a z fizycznym brakiem możliwości organizowania takich wycieczek. Na szczęście Neat umożliwił nam zapoznanie się z całym procesem.

Polskie zegarki Neat

Wszystko zaczyna się u projektanta

Ktoś mógłby pomyśleć, że wystarczy świetnie narysować zegarek przy udziale zaawansowanych programów graficznych i udostępnić go produkcji. Tak naprawdę ten proces jest znacznie bardziej zaawansowany i wcale nie mówimy tu o samych mechanizmach, bo polskie zegarki Neat korzystają z tych produkowanych przez japońskiego giganta branży – firmę Citizen.

Wyobraźnia twórcy jest zapalnikiem, którego efekty możecie oglądać w projektach zegarków, ale po drodze to człowiek musi podjąć wiele decyzji, które zaprowadzą go do ostatecznego kształtu czasomierza.

Projektowanie zegarka

Na samym początku trzeba podjąć decyzję o funkcjach i formie zegarka, a dopiero później o jego designie. Projektant musi zadbać, aby tworzony przez niego model był wytrzymały, dopasowany do wybranego mechanizmu, ale też musi brać pod uwagę oczekiwania klientów i wygodę użytkowania. Człowiek na tym etapie jest najważniejszy, a jego kreatywność musi stanąć na wyżynach.

W pierwszej kolejności powstaje zarys koperty z uwzględnieniem wszystkich krzywizn i materiału. Jak wiemy, zegarki Neat powstają z drewna, które z jednej strony jest wygodnym do obróbki materiałem, ale z drugiej wymagającym dla twórcy, bo czasomierz musi być trwały.

Aby stworzyć doskonałą kopertę, producent korzysta z programów projektowania 3D – Computer Aided Design CAD. W ten sam sposób powstają inne drewniane elementy – dekiel i tarcza.

projektowanie zegarka w programie komputerowym

Tak zaprojektowana koperta musi przejść próbną produkcję i przybrać rzeczywisty kształt. Zintegrowane systemy, w tym oprogramowanie Computer Aided Manufacturing CAM, tworzą prototyp. Do akcji wkracza wysoko wyspecjalizowana wyrzynarka, która zmienia kawałek drewna w ostateczną wersję koperty.

Jeśli wszystko jest tak, jak zaplanował to twórca, koperta staje się wzorcem dla całej linii.

Wyrzynanie kopert z drewna

Wyrzynanie kopert z drewna

Zegarki Neat – ręczna obróbka

Kolejnym etapem, już produkcji zegarków, które do was trafią, jest ręczne polerowanie i nadanie kopercie ostatecznej, gładkiej faktury. To jeden z najbardziej wymagających procesów, ponieważ jeden niewłaściwy ruch rzemieślnika sprawi, że ten egzemplarz zostanie wyeliminowany z dalszych etapów produkcji. Co więcej, wszystkie otwory zegarka (na teleskopy i koronkę) nawiercane są ręcznie.

Polskie zegarki ręczna obróbka

Jak wiecie, drewno może niszczyć się pod wpływem wilgoci, dlatego elementy czasomierza wykonane z drewna muszą być odpowiednio zabezpieczone. Rozpoczyna się proces impregnacji, w trakcie którego stosowane są specjalne mieszaniny wosków i olejów. Nie jest to jednorazowy proces, bo substancję trzeba nałożyć kilkukrotnie zachowując długie odstępy, w trakcie których materiał absorbuje ją głębiej. W zależności od zastosowanego gatunku drzewa, takie jednorazowe nałożenie i wchłanianie może trwać około doby.

Kiedy proces impregnacji się zakończy, zegarki mogą trafić do ręcznego składania, które gwarantuje wysoką jakość – zręczność pracownika ma kluczowe znaczenie i żadna maszyna nie zastąpi jego profesjonalizmu i precyzji.

Składanie zegarka

Od producenta do sklepu

Ciekawą informacją jest to, że polskie zegarki Neat wykorzystują produkowane przez siebie drewniane pudełka, które idealnie pasują do drewnianych czasomierzy. Zobaczcie końcowy efekt – taki produkt kupicie u nas z dwuletnią gwarancją.

Polskie zegarki Neat

Polskie zegarki z drewna

Dobrze zorganizowana produkcja, ręczna robota i surowa kontrola jakości, sprawiają, że czasomierze Neat są warte swojej ceny. Przyjrzyjcie im się uważniej – są dopracowane w każdym calu. Poniżej 5 modeli, które posiadamy w swojej ofercie, ale jest ich znacznie więcej, więc zachęcamy do obejrzenia wszystkich zegarków polskiej produkcji.

Zegarek męski Neat SLIM 43 N091

Kup teraz

Zegarek damski Neat Classic 38 N031

Kup teraz

Zegarek męski Neat Chrono 44 N088

Kup teraz

Zegarek damski Neat SLIM 38 N107

Kup teraz

Zegarek męski Neat Knight 43 N082

Kup teraz

Letnia akcja rabatowa Neat

Wiecie już, w jaki sposób są produkowane zegarki Neat, ale to nie koniec interesujących wiadomości, bo marka przygotowała akcję promocyjną – Lato 2019. Jak z niej skorzystać? Każdy z modeli producenta, bez względu na to, czy to czasomierz dla kobiety, czy dla mężczyzny, można kupić z 25% rabatem.

Wystarczy, podczas zakupów w naszym sklepie, wpisać kod LATO25. Promocja obowiązuje w dniach 19-25.07.2019 roku. Zachęcamy do obejrzenia wszystkich zegarków Neat.