Recenzja zegarka Eco Drive Bluetooth BZ1006-82E

19.03.2018 Recenzje

W dobie dużego skoku technologicznego przez chwilę mogło wydawać się, że przyszłością zegarków są smartwatche, które zdominują branżę zegarmistrzowską. Nie stało się tak, ale pojawił się nowy typ zegarka, który naprawdę odświeżył rynek – hybryda. I z taką propozycją wyszedł Citizen proponując zegarek Eco Drive Bluetooth BZ1006-82E.

Citizen znany jest z wprowadzania innowacyjnych technologii, ale nie zdecydował się na produkcję smartwatchy. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że to nie jest firma, która podąża ślepo za trendami. Chcą produkować zegarki, które będą bardzo atrakcyjne nie tylko pod względem funkcjonalności, ale również wyglądu.

Kluczowe wydaje się to, że design typowych smartwatchy nie przywodzi na myśl klasycznych zegarków, w których spore znaczenie ma aspekt estetyczny, a to ma wpływ na decyzje o kupnie zegarka. W tradycyjnym czasomierzu zwracamy uwagę na detale i mechanizm, czyli wszystko to, co świadczy o jego charakterze.

Citizen nie mógł tego nie widzieć, więc wyprodukował zegarek naszpikowany nowoczesnymi rozwiązaniami, w tym technologią Eco Drive, ale nadal bliski pasjonatom tradycyjnych zegarków. Połączył ciekawy i nowoczesny design, a zrezygnował z tego, czego w smartwatchach nie lubimy – nadmiaru zbędnych aplikacji i futurystycznej formy.

Czym jest Eco Drive?

Inżynierowie z Citizena opracowali technologię, w której głównym założeniem jest ładowanie akumulatora zegarka poprzez panele słoneczne ukryte pod jego tarczą. Co to daje? Zegarek od momentu pełnego naładowania jest w stanie pracować w zupełnej ciemności od 150 do nawet 720 dni, w zależności od modelu.

Co ciekawe, dzięki udoskonaleniu technologii Eco Drive, światło przenika nie tylko przez samą tarczę, co zdaje się być dość oczywiste, ale również przez pierścień na styku koperty i zewnętrznej części tarczy. Daje to dodatkową płaszczyznę, dzięki której absorpcja światła przebiega jeszcze sprawniej niż dotychczas.

Zobaczcie, jak wygląda generowanie energii z dowolnego źródła światła, bez względu na to, czy jest naturalne, czy sztuczne:

Sama technologia Eco Drive nie jest tak młoda, jakby mogło się wydawać. Pierwszy zegarek Citizena wyposażony w panele słoneczne pojawił się w latach 70. i była to jedna z ciekawszych innowacji na świecie. W 1994 roku Citizen nadał tej technologii nazwę Eco Drive, a komórkę słoneczną umieścił pod tarczą zegarka. Z każdą kolejną premierą ładowanie światłem stawało się doskonalsze. Dziś zegarek może pracować przez 6 miesięcy bez dostępu do światła.

Zegarek męski Citizen Eco Drive Bluetooth BZ1006-82E

Na pierwszy rzut oka wygląda znacznie skromniej niż inne zegarki z kolekcji Citizen Promaster, ale ten design sprawia, że staje się bardziej uniwersalnym modelem, który bez problemu dopasuje się do każdej stylizacji.

Delikatniejsza tarcza i motylkowe zapięcie zdecydowanie kojarzą się z zegarkami na szczególne okazje, ale sportowe linie i modna stylistyka sprawiają, że będzie pasował do wszystkiego. Bez problemu założymy go do eleganckiej koszuli, niezobowiązującego casualowego stroju, jak i krótkich sportowych spodenek.

Warto uważniej przyjrzeć się samej bransolecie i zapięciu motylkowemu, a to chociaż eleganckie, zwykle bywa niepraktyczne. W Citizenie BZ1006-82E nie ma takiego problemu.

Dotychczas noszenie zegarka z tego typu zapięciem mogło u niektórych powodować dyskomfort i konieczność zdjęcia czasomierza po kilku godzinach noszenia. Oczywiście to bardzo indywidualne odczucie, ale w tym przypadku można spokojnie odetchnąć dokładnie tak, jak przy zegarkach sportowych. Zapięcie nie jest ani męczące, ani uciążliwe.

Bransoleta zachwyca. Już podczas pierwszego kontaktu wiemy, że mamy do czynienia z produktem wysokiej klasy. Pokryta jest warstwą PVD, która nadaje czasomierzowi niezwykłego klimatu. Czarny kolor koperty i bransolety, który wpada w grafit, wygląda niesamowicie.

Przyjrzyjmy się tarczy i wyróżniającym się indeksom o nieregularnym kształcie oraz dodatkowym elementom, które znajdują się na planie trójkąta. Na górze po lewej stronie znajduje się wskazówka godzinowa, po prawej alarm, wskaźnik połączenia Bluetooth i rezerwy energii, oraz dni tygodnia.

Na dole tarczy znajdziemy wskaźnik trybów zegarka. O jakich trybach mówimy? Do wyboru mamy odmierzanie czasu lokalnego, pokazywaniu czasu i daty z innej strefy czasowej oraz chronograf i alarm.

Przy okazji tych, warto wspomnieć o dodatkowych czterech elementach powiadomień: na pozycji 55. sekundy mamy „call” – informacje o połączeniu telefonicznym. Na 50. sekundzie znajduje się „info” – czyli powiadomienia informacyjne – maile, wiadomości, etc. Na 45. sekundzie widzimy LL (link lost), czyli informacje o zerwanym połączeniu z Bluetooth. Na 40. sekundzie znajduje się „act”, czyli automatyczna aktualizacja czasu zsynchronizowana z telefonem.

Główną rolę na tarczy grają oczywiście wskazówki pokryte fluorescencyjną warstwą, które nadają zegarkowi ciekawego wykończenia.

Opcje smart w zegarku Citizen Eco Drive Bluetooth BZ1006-82E

Jak już wspominaliśmy, nawet nie ma konieczności otwierania instrukcji, ponieważ zegarek i telefon łączą się tak szybko, jakby były jednym organizmem. Mówimy tutaj o telefonach opartych na systemie Android i iOS. Naprawdę trudno uwierzyć, że włączenie Bluetooth i kilka kliknięć na ekranie telefonu to wszystko, co trzeba zrobić.

Powiadomienia przychodzą bardzo płynnie. Nie zawieszają się, a zegarek lekko wibruje na nadgarstku. Może okazać się to zbawienne dla osób, które mają ciągle wyciszony telefon, a komunikat z zegarka da sygnał, że może warto zajrzeć do smartfona. Wszystkie powiadomienia skonfigurujemy z pozycji aplikacji.

Tam możemy wybrać, z jakiej aplikacji w telefonie będziemy otrzymywać powiadomienia, czy będą to powiadomienia wibracyjne czy tylko głosowe, czy też połączenie jednych i drugich. Dodatkowo z pozycji telefonu i iMessage możemy wybrać te osoby, od których chcemy otrzymywać powiadomienia na zegarek.

Oprócz tego sprawdzimy poziom natężenia światła niezbędnego do funkcjonowania zegarka, a także ustawimy czas na podstawie wybranej strefy czasowej lub lokalizacji.

Czy jest coś, co można byłoby poprawić? Tak i to w sumie tylko jedną rzecz – wystarczyłoby zmienić szkiełko mineralne na szafirowe. Szkoda, że producent nie pomyślał o wzmocnieniu zegarka w ten sposób. Reszta jest bez zarzutu.

Czy hybrydy są przyszłością branży zegarkowej?

Prawdopodobnie tak. Szczęśliwie smartwatche okazały się, zbyt dalekie wyobrażeniom miłośników zegarków, więc aby skorzystać jednocześnie z dobrodziejstw techniki, ale zamkniętych w przyzwoitym zegarku, to hybrydy muszą się rozwijać.

Modele podobne do opisywanego Citizena zmienią postrzeganie tego, co dziś rozumiemy przez smartwatche. Otrzymaliśmy piękny zegarek, który zasilany jest światłem z rezerwą pracy do 6 miesięcy bez konieczności podłączania go do prądu lub wymiany baterii. Do tego doszedł pełny pakiet funkcji smart i właściwości charakterystyczne dla zegarków sportowych, między innymi wodoszczelność klasy 10ATM, która pozwala na bezpiecznie korzystanie z zegarka nawet podczas płytkiego nurkowania.

To wszystko sprawia, że konsumenci coraz częściej kierują wzrok ku hybrydom. Oczekują urządzeń dobrych jakościowo, inteligentnych i tak, jak w przypadku zegarka Citizen Eco Drive Bluetooth BZ1006-82E, w dobrej cenie. Bo wydatek 1683 zł to nie jest dużo w zamian za możliwości, jakie nam daje.