Replika zegarka, czyli jak rozpoznać podróbkę. Uwaga na oszustów!

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia czym tak naprawdę jest replika zegarka, musimy napisać czym replika zegarka z całą pewnością nie jest. Niestety obecnie, nie tylko w internecie, głównie na aukcjach internetowych, ale także na różnego rodzaju giełdach, słowo “replika” nabiera nowego znaczenia.

Zazwyczaj mamy sytuację zero-jedynkową. Albo coś jest oryginałem albo podróbką. Nie ma nic pośrodku. Niestety coraz częściej na aukcjach internetowych znanych polskich portali, możemy przeczytać, że sprzedawca oferuje nam replikę zegarka, zazwyczaj znanej, prestiżowej marki.

Musimy mieć jednak świadomość, że zegarek, który kosztuje 10 000 zł, na pewno nie będzie kosztował 500 zł. Tym bardziej jeśli sprzedający ma świadomość tego, jaki czasomierz sprzedaje.

Oczywiście może nam się trafić “szóstka w totka”. W świecie zegarkowym jest to sytuacja, w której sprzedający nie ma wiedzy jaki zegarek sprzedaje i wystawia go np. bez ceny minimalnej lub “kup teraz” z mocno niedoszacowaną kwotą. Ryzyko istnieje jednak i po drugiej stronie i spoczywa także na kupującym. Nie może mieć on 100% pewności, że kupuje oryginał, bo do dyspozycji ma bardzo często jedynie marnej jakości zdjęcia i opis niewystarczający, by stwierdzić czy dany czasomierz jest tym, za którego go uważamy.

Takich sytuacji jest jednak bardzo mało.

Bardzo wiele jest niestety takich, gdzie słowo “replika”, staje się substytutem słowa “podróbka”. Repliką nie jest zatem “zegarek” sygnowany logo Glycine czy Seiko, który de facto nie został wyprodukowany przez te firmy. Jeśli taki zegarek kosztuje np. 2500 zł, a na aukcji możemy go dostać za 200 czy 300 zł, to na 99% jest to po prostu podróbka.

Obecnie replikami, nazywa się podróbki. Trzeba przyznać, że często nie są one jakiejś tragicznej jakości, ale sprawne oko zauważy mankamenty. Nie da się stworzyć identycznego dzieła, używając takich samych materiałów, oferując jednocześnie 10-krotnie niższą cenę.

Replika zegarka – czy takie pojęcie w ogóle istnieje?

Owszem. Replika zegarka, a będąc bardziej precyzyjnym – reedycja zegarka to nic innego jak wyprodukowanie zegarka przez tę samą manufakturę po kilku, kilkunastu, a najczęściej kilkudziesięciu latach od wyprodukowania pierwszej edycji tego modelu.

Czasy się zmieniają, technologia również. Jeśli zegarek z lat 70. ubiegłego wieku został wyprodukowany w liczbie 500 sztuk, a popyt na niego jest ogromny, to dana manufaktura może wydać właśnie reedycję takiego modelu. Model takiego zegarka jest zazwyczaj prawie identyczny jak pierwowzór lub posiada minimalna różnice względem niego.

Zazwyczaj reedycji dokonuje się w przypadku naprawdę kultowych i legendarnych zegarków.

Jak rozpoznać podróbkę zegarka?

Świata jednak nie zmienimy. Są na nim oszuści i jedyne co możemy zrobić, to edukować się w pewnych kwestiach. Jeśli chcemy więc kupić sobie wymarzony zegarek lub sprawić przyjemność bliskiej osobie prezentując jej ładny czasomierz, powinniśmy znać choćby podstawy dotyczące weryfikacji zegarka.

Oczywiście zawsze najpewniej jest kupić zegarek w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Sklepy takie otrzymują zegarki bezpośrednio od producentów, co sprawia, że mamy 100% pewność dotyczącą oryginalności czasomierza.

 1. Wykonaj research – każdy zegarek ma nr referencyjny, który zazwyczaj możesz sprawdzić na stronie producenta. Jeśli nr referencyjny nie zgadza się, najpewniej masz do czynienia z podróbką.
 2. Poproś o zdjęcie mechanizmu lub idź z zegarkiem do zegarmistrza – jeśli przeglądasz aukcję i sprzedający będzie migał się od zdjęcia dekla, by wysłać Ci fotografię mechanizmu, możesz być praktycznie pewien, że jest to podróbka. Jeśli jest to np. osoba z twojego miasta, możesz udać się do zegarmistrza, za zgodą sprzedającego i wykonać płatną ekspertyzę. Jeśli będzie ona negatywna, rachunek powinien obciążyć sprzedającego. Jeśli się nie zgodzi, masz prawo zadzwonić po policję.
 3. Głośność – dobre zegarki znanych marek są zazwyczaj ciche, bardzo ciche, a w niektórych przypadkach bezszelestne. Oznacza to, że jeśli przyłożysz zegarek do ucha i nim potrząśniesz, powinieneś usłyszeć jedynie szelest poszczególnych części mechanizmu. Jeśli jednak ucho cię zaboli od nadmiaru dźwięków – ponownie – masz do czynienia z podróbką.
 4. Jakość wykonania – oczywiście nie mając wielkiego doświadczenia ciężko będzie Ci samemu ocenić czy to podróbka czy oryginał. Żyjemy jednak w czasach, w których mamy dostęp niemal natychmiastowy do każdej informacji. Znajdź możliwie jak najlepsze zdjęcie danego zegarka w internecie i porównaj poszczególne elementy czasomierza. Skup się na jakości logotypu marki, koronki, całej tarczy, wskazówek i indeksów. Każda, nawet najmniejsza podejrzana rzecz, taka jak nierówne odstępy między indeksami będzie oznaczała, że trafiłeś na nieuczciwego sprzedawcę.
 5. Dokumenty – jeśli zegarek jest wiekowy, oczywiście sprzedający nie musi mieć pełnej dokumentacji. Jednak osoby, które znają się na zegarkach, będą w stanie opowiedzieć ci co nieco o danym czasomierzu, o tym gdzie i kiedy go nabył. Może zdarzyć się, że sprzedający “wpadnie” poprzez podanie błędnej daty produkcji lub zakupu (np. zegarek został wyprodukowany z datą późniejszą niż data jego zakupu).

Podsumowując: Staraj się podejmować logiczne decyzje.

Zgodność numeru referencyjnego to podstawa. Jeśli nr zgadza się, spróbuj zweryfikować czasomierz na podstawie zdjęć oryginałów z internetu. Nie daj się złapać na okazje “last minute”. Zegarki na rynku wtórnym nie sprzedają się z dnia na dzień, więc jeśli ktoś będzie mamił cię wizją oferty życia – odpuść. Im bardziej nachalny sprzedawca, tym większe prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z nieuczciwą praktyką.

7 powodów, dla których nie powinieneś kupować podróbek

Oczywiście zakładamy, że masz już wiedzę, która pozwoli ci ocenić, że dany zegarek jest podróbką. Ewentualnie trudno – zdarzyło się – kupiłeś taki “zegarek” przed przeczytaniem tego tekstu. Wówczas nie widzimy innej możliwości jak wyrzucenie zegarka do kosza. Dlaczego?

 1. Jest to nielegalne. Bo prawdziwy gentleman nie działa wbrew prawu oraz nie wspiera tych, którzy to robią.
 2. Możesz zostać złapany. Policja cały czas pracuje nad gangami fałszującymi oryginalne dzieła. Wyobraź sobie co się stanie, gdy wpadniesz.
 3. Wstyd. Nie ma nic gorszego jak chwalenie się czymś, na co nas nie stać. Nie jest potrzebny Ci Rolex o wartości luksusowego auta, jeśli nie zarabiasz wystarczająco. Jest masa ciekawych i tanich zegarków, które są unikalne i sprawiają wrażenie dużo droższych, a przy tym są oryginalne.
 4. “Fake watches are for fake people”. Nic dodać, nic ująć.
 5. Strata pieniędzy. Kupując ponadczasowy zegarek, jest duża szansa, że nigdy nie straci on na wartości. Jest też szansa, że dbając o czasomierz, po wielu latach zyska on na wartości. Kupując podróbkę wyrzucać pieniądze w błoto. “Repliki” kosztują nawet 1.000 zł,  podczas gdy realny koszt ich wyprodukowania i równie realna cena rynkowa to jakieś 10$.
 6. Niszczysz cały przemysł zegarkowy. Niektóre marki produkują zegarki od ponad 100 lat. Wyobraź sobie, że jesteś producentem jakiegokolwiek przedmiotu ze 100-letnią historią firmy. Ktoś produkuje podróbki, a nieświadomi lub co gorsza świadomi konsumenci kupują właśnie je. Jak się z tym czujesz?
 7. Pożałujesz tego. Świadomość na temat zegarków rośnie. Prędzej czy później pożałujesz zakupu takiego zegarka. Oby nie w sposób, który opisaliśmy w punkcie 2.

Mamy ogromną nadzieję, że udało nam się stworzyć choćby namiastkę poradnika dla początkujących. Pamiętaj. Replika zegarka to prawie zawsze podróbka. Reedycja zegarka to oryginalny czasomierz wyprodukowany przez znaną i często prestiżową manufakturę.

1 comment

 1. Ciekawe informacje. Na pewno każdemu się przydadzą. Także mnie to zainteresowało. Minuta. pl porusza istotne kwestie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *