Jaka jest różnica pomiędzy naciągiem automatycznym a manualnym? Który z mechanizmów jest lepszy?

18.04.2018 Ciekawostki

Wiele osób nadal myli te dwa pojęcia i bardzo często traktowane są zamiennie. Wszystko przez to, że obydwa określane są jako mechaniczne. Dowiedzcie się, jaka jest różnica pomiędzy naciągiem automatycznym a manualnym i poznajcie ich wady i zalety.

Podstawą zrozumienia różnic między nimi jest wiedza na temat tego, w jaki sposób działają i jak odbywa się naciąg sprężyny napędowej. Jednym słowem, każdy zegarek mechaniczny ją ma, tylko inaczej będziemy jej używać. W przypadku zegarków mechanicznych-manualnych (zwanych czasem po prostu mechanicznymi), zegarek wprawiamy w ruch za pomocą nakręcania koronką, a to wymaga regularnej pracy, pomimo codziennego noszenia. Zegarek mechaniczny-automatyczny będzie nakręcał się sam za pomocą ruchów nadgarstka w trakcie noszenia lub dzięki specjalnym rotomatom.

Poniższy model należy do zegarków manualnych:

Zegarek męski Locman Montecristo 0508A02S-00BLWHSB

Kup teraz

Zegarek mechaniczny i automatyczny to niekoniecznie to samo

Wyobraźcie sobie, że poszukujecie zegarka mechanicznego, a sprzedawca proponuje wam zarówno zegarki automatyczne, jak i manualne. Wam zależy na takim, który będzie “ładował się” podczas ruchu nadgarstka. Poszukujecie więc zegarka automatycznego. Nie znaczy to, że jesteście w błędzie.

Zegarki mechaniczne można podzielić na dwie kategorie, ale faktycznie przy zegarkach o naciągu manualnym, często dochodzi do nieporozumień, bo dla wygody określane są ogólnie jako mechaniczne o naciągu ręcznym. Tym sposobem, klient, który poszukuje tradycyjnego zegarka nakręcanego ręcznie, faktycznie szuka mechanicznego, ale nie automatycznego. Oczywiście takie nieporozumienie łatwo naprawić. Również w naszym sklepie, w opisie produktu znajduje się informacja, że zegarek wymaga nakręcania koronką lub, że posiada w pełni automatyczny mechanizm.

Poniższy model należy do zegarków automatycznych:

Zegarek męski Orient Classic Automatic RA-AG0004B10B

Kup teraz

Historia zegarków mechanicznych

Technologie, które mamy aktualnie do dyspozycji nie przeszły od wieków większych zmian. Oczywiście ciągle je doskonalono. Jako pierwsze pojawiły się zegarki manualne, które wymagały nakręcania. Natomiast pierwsze czasomierze, które możemy nazwać automatycznymi pochodzą z XVIII wieku.

Kilku zegarmistrzów próbowało stworzyć samonapędzający się czasomierz, ale dopiero wynalazek Abrahama-Louisa Perreleta z 1777 roku wprowadził nas w nową erę zegarmistrzostwa. Stworzył zegarek kieszonkowy, który za pomocą oscylującego ciężarka (wahadła) wprowadzał w ruch mechanizm. Rzekomo 15 minutowy spacer wystarczał, aby w pełni nakręcić zegarek. Ta technologia praktycznie się nie zmieniła.

Poniższy model należy do zegarków automatycznych:

Zegarek męski Roamer Swiss Matic 550661_49_42_05

Kup teraz

Zalety i wady zegarków manualnych

Jak już wspomnieliśmy to mechanizm, który wymaga ręcznego nakręcania i nie ma najmniejszego znaczenia, czy zegarek codziennie użytkujemy, czy nie. To podstawowa różnica pomiędzy naciągiem automatycznym a manualnym. I tutaj też kryje się jego największa wada – wymaga samodyscypliny i regularności. Z zegarkiem w ręku (sic!) musimy pilnować jego nakręcenia.

Rezerwa chodu może wynosić około 36-40 godzin, co niestety przekłada się na dość częste nakręcanie. Wykonuje się je do oporu, czyli na taką skalę, na jaką pozwala koronka. Biada temu, kto tego nie robi, bo zegarek zwyczajnie stanie w najmniej spodziewanym momencie. Oczywiście na rynku zegarmistrzowskim są dostępne zegarki manualne, których praca może trwać nawet 8 dni.

Jedną z wad tego typu mechanizmu jest również zużywanie koronki, a co za tym idzie narażenie na uszkodzenia mechaniczne. Jej eksploatacja przebiega znacznie szybciej niż innych elementów zegarka. Koronka jest też często większa, co budzi różne odczucia estetyczne, ale wynika to z praktycznej strony – większą łatwiej złapać i wygodniej nakręcać.

Z drugiej strony, mamy do dyspozycji zegarek z niesamowitą duszą i dość prostym mechanizmem, który czasem łatwiej czyścić i naprawiać. Takie zegarki mogą służyć dziesięciolecia i być przekazywane z rodzica na dziecko, stanowiąc jedną z piękniejszych pamiątek. Oczywiście w tym wypadku, należy oswoić się z regularnym nakręcaniem i uczynić z niego swoisty wieczorny rytuał. Warto zauważyć, że współczesne zegarki manualne często nawiązują stylistyką do swoich starszych braci i mogą wyglądać naprawdę zjawiskowo. Mowa o zegarkach kieszonkowych.

Poniższy model należy do zegarków manualnych:

Zegarek kieszonkowy Dalvey Full Hunter DA3288

Kup teraz

Zalety i wady zegarków automatycznych

Zegarki automatyczne, choć wydają się być doskonałe, mają trzy zasadnicze wady. Jedną z nich jest brak możliwości dokręcenia zegarka. Oznacza to, że nie mamy żadnej kontroli nad stanem naciągu sprężyny, ale w niektórych modelach jest przewidziana taka opcja.

Drugą wadą jest bardzo duża komplikacja mechanizmu, który wymaga znacznie więcej pracy przy naprawach i konserwacji, a upadek zegarka, który nie jest na to przygotowany, może być znacznie bardziej dotkliwy dla naszego portfela. Ostatnią wadą są dość duże koperty. W przypadku zegarków automatycznych, musi znaleźć się w niej miejsce na większy mechanizm, chociaż w tym wypadku ta wada odchodzi do lamusa. Aktualnie różnice są praktycznie nieodczuwalne.

Zalety za to przebijają wady, których, jak widzicie, prawie nie ma. Pierwszą i najważniejszą z nich jest wygoda! Nosimy i zapominamy o problemie. A jak nie nosimy, to możemy zakupić specjalne urządzenie – rotomat, które będzie nakręcać zegarek za nas. To doskonała opcja dla kolekcjonerów i miłośników czasomierzy, którzy mają po kilka takich zegarków.

Oczywiste jest to, że noszenie ich wszystkich na raz nie jest możliwe, więc rotomat, dzięki wielokrotnym obrotom, umożliwia częste zmiany zegarka bez konieczności rozruchu. Ważną informacją będzie to, że nienoszony automat będzie chodził nawet przez 36-42 godziny. Warto rozważyć również automat ze wskaźnikiem rezerwy chodu. Oznacza to nic innego, jak to, że zegarek przekazuje informacje o stopniu naciągu sprężyny.

Poniższy model należy do zegarków automatycznych:

Zegarek męski Doxa Slim Line Automatic 107.10.121.01

Kup teraz

Za automatami przemawia jeszcze jedna oczywista sprawa – nowoczesność. Gwarantują połączenie różnych funkcji, wysokiej wodoszczelności i pięknego designu. Prawdopodobnie dlatego są znacznie bardziej popularne niż ich manualni bracia. Jeśli natomiast zależy wam na zegarkach, które mają chodzić ponad 100 lat, to automaty należą do tej grupy. Wystarczy jedynie serwisować je co 3-5 lat. W innym przypadku będą się niszczyć, bo nieczyszczony mechanizm podatny jest na uszkodzenia i ścierania. Serwisowanie zalecane jest także w przypadku zegarków manualnych.

Poniższy model należy do zegarków automatycznych:

Zegarek męski Vostok Europe Gaz 14 Limousine 2426-5601059

Kup teraz

Który zegarek mechaniczny kupić?

Wiecie już jaka jest różnica pomiędzy naciągiem automatycznym a manualnym. Jak widzicie, każdy z nich ma wady i zalety. Niektóre z nich są marginalne, ale analizując wszystkie za i przeciw, najlepszym wyborem będzie zegarek automatyczny. Z prostej przyczyny – wymaga mniej pracy przy codziennym użytkowaniu i ma znacznie szerszy wybór modeli. Manualne zegarki są zwyczajnie mniej popularne. Oczywiście jest to sprawa indywidualna, więc jeśli jesteście pasjonatami tradycyjnego rzemiosła, warto rozważyć naciąg ręczny.

Bez względu na wasze preferencje, zachęcamy do poznania pełnej oferty zegarków automatycznych i zegarków manualnych w naszym sklepie.

Życzymy udanych zakupów 🙂