Swiss Made, czyli czego dowiemy się z sygnatury zegarka

21.01.2018 Ciekawostki

Zaskakujący dla niektórych może być fakt, że nie każdy szwajcarski zegarek otrzymuje takie wyróżnienie. Kryteria są bardzo surowe i podlegają szwajcarskiemu prawu. Co oznacza dokładnie Swiss Made i jakie kryteria należy spełnić?

Oczywistym jest fakt, że oznaczenie Swiss Made dotyczy szwajcarskich zegarków, więc o tym wspominać nie trzeba. Warto jednak zauważyć, że nie jest dedykowane wszystkim produktom pochodzącym ze Szwajcarii i aby je otrzymać należy sprostać wymaganiom stawianym przez prawo.

Zegarek męski Roamer Swiss Matic 550661_49_42_05

Kup teraz

Historia znaku jakości Swiss Made

Pierwsze tego typu oznaczenie pojawiło się w 1922 roku. Szwajcarscy producenci zmuszeni byli sygnować tak zegarki eksportowane do Stanów Zjednoczonych, ponieważ tamtejsze prawo wymagało, aby każdy produkt zagraniczny oznaczony był nazwą kraju, z którego pochodzi. Prawdopodobnie Amerykanie chcieli w ten sposób chronić rodzimy rynek i pielęgnować w obywatelach potrzebę kupowania produktów krajowych. Nikt się nie spodziewał, że Szwajcarzy przekują to w ciekawą tradycję i bardzo ważny symbol jakości.

W Szwajcarii, regulacjami prawnymi dotyczącymi jego użycia zajęto się najpierw w latach 50., a później ostatecznie w 1971 roku, kiedy powstało rozporządzenie o szwajcarskiej jakości zegarków. Wspomnieliśmy o tym również w artykule Tajemnice Valley de Joux – historia Doliny Zegarkowej.

Oczywiście prawo było aktualizowane i zmieniane na przestrzeni dziesięcioleci, więc starsze czasomierze “Swiss Made” niekoniecznie spełniają aktualne warunki, ale kiedy mówimy o zmianach zasad, to tylko na surowsze.

Zegarek męski Victorinox I.N.O.X. Mechanical 241834

Kup teraz

Aktualne wytyczne dla szwajcarskich producentów

Ostatnia aktualizacja prawna zasad przyznawania jakości Swiss Made nastąpiła w styczniu 2017 roku i została uwzględniona w naszym artykule.

Aby zegarek został uznany za produkt szwajcarski i oznaczony znakiem jakości Swiss Made musi:

  1. posiadać mechanizm wyprodukowany w Szwajcarii;
  2. zostać całkowicie złożony w Szwajcarii;
  3. pozytywnie przejść ostateczną kontrolę urzędową.

Mechanizm zegarowy, który miałby otrzymać znak Swiss Made, musi być:

  1. zmontowany w Szwajcarii;
  2. sprawdzony przez producenta w Szwajcarii;
  3. wyprodukowany w 60% z komponentów pochodzących ze Szwajcarii.

Dotychczasowe prawo mówiło jedynie o 50%, ale Federacja Szwajcarskiego Przemysłu zaostrzyła tę zasadę.

Zegarek męski Doxa Vintage Fusion 624.90.122.202

Kup teraz

Podobne zasady dotyczą produkcji kopert, bransolet i kilku innych elementów, które Szwajcarzy rozpatrują jako istotne dla zasad produkcji. Te kilka z nich, o których jedynie wspomnieliśmy, to fragment obszernego dokumentu prawnego, którego nie sposób tu w całości przedstawić.

Najważniejszym wnioskiem będzie to, że zegarki sygnowane Swiss Made są najwyższej możliwej jakości z uwzględnieniem takich cech produktu, jak: dokładność, niezawodność, odporność mechanizmu na drżenia i upadki, wodoszczelność, estetyka i innowacyjność technologiczna. Suma tych wszystkich elementów tworzy produkt narodowej dumy Szwajcarii.

W naszym sklepie znajdziecie marki, które posiadają ten znak jakości, między innymi: Atlantic, Doxa, Movado, Roamer, Victorinox, Delbana i inne.