Włoska Szkoła Zegarmistrzostwa – Scuola Italiana di Orologeria

25.03.2019 Ciekawostki

Rozwój technologii przyniósł liczne udogodnienia, ale wiązał się z końcem wielu zawodów rzemieślniczych. Szczęśliwie, branża zegarmistrzowska dzielnie się przed tym broni, czego dowodem jest Włoska Szkoła Zegarmistrzostwa – Scuola Italiana di Orologeria, która powstała z inicjatywy marki LOCMAN w 2006 roku.

Firma LOCMAN powstała w 1986 roku i od tego czasu z ogromną pasją produkuje wyjątkowe czasomierze. W tym czasie, jej ekskluzywne modele zdobyły uznanie ikon muzyki i sportu, takich jak David Beckham, Sharon Stone czy sir Elton John. Ten fakt absolutnie nie zaskakuje, gdy przyjrzymy się perfekcji wykonania i oryginalnemu wzornictwu tych zegarków.

Za przykład weźmy poniższy model LOCMAN Stealth, który odznacza się wodoszczelnością sięgającą 30 ATM. Czasomierz wyróżnia się futurystycznym designem i zastosowaniem wyjątkowych materiałów – tytanu i włókna węglowego. Co ciekawe, to właśnie LOCMAN jako pierwszy wykorzystał carbon w branży zegarmistrzowskiej zapewniając swoim produktom wytrzymałość i lekkość.

Zegarek męski Locman Stealth 0216V3-CBCBNKBS2B

Kup teraz

20-lecie marki LOCMAN

Kilkanaście lat temu właściciele firmy LOCMAN stanęli przed bardzo ważną decyzją. Ich pasja, zaangażowanie, a przede wszystkim dalekowzroczność sprawiły, że jubileusz był idealnym momentem, aby otworzyć Włoską Szkołę Zegarmistrzostwa (S.I.O.) Ta decyzja sprawiła, że wyspa Elba, znana z przepięknych widoków i walorów turystycznych zaznaczyła swoją obecność w międzynarodowej branży zegarmistrzowskiej.

Pod skrzydłami firmy LOCMAN został wybudowany kompleks naukowo-badawczy, a Elba stała się miejscem narodzin solidnych i niezawodnych mechanizmów automatycznych. Dbając o najwyższą jakość wykonania, LOCMAN nawiązał współpracę ze szwajcarską firmą rzemieślniczą DEPA SWISS Movement. Dzisiaj, czerpiący z tego doświadczenia mechanizm automatyczny możemy podziwiać choćby w prezentowanym poniżej czasomierzu.

Zegarek męski Locman Montecristo 0516A01S-00BKBLPK

Kup teraz

Włoska Szkoła Zegarmistrzostwa na skalę uniwersytecką

Określeniem “kompleks naukowo-badawczy” posłużyliśmy się nieprzypadkowo, ponieważ przyglądając się pracy włoskich zegarmistrzów z Elby, słowo szkoła zdaje się nie oddawać skali na jaką działa to miejsce. Jej wyjątkową cechą jest strategiczne rozmieszczenie laboratoriów na terenie Europy. Zapewnia ono możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń między mistrzami w fachu, uczniami oraz przedstawicielami handlowymi na poziomie międzynarodowym.

Serce, czyli siedziba Scuola Italiana di Orologeria znajduje się w miejscowości Marina di Campo i to tam odbywają się kursy zegarmistrzowskie. W ofercie szkoły znajdują się zarówno programy dla początkujących, młodych adeptów, jaki i doświadczonych mistrzów, pragnących pogłębić swoją wiedzę. Ich autorem jest dr Giancarlo Maletta, który przez całe życie oddawał się pasji nauczania i szkolenia wyspecjalizowanego personelu w sektorze zegarmistrzowskim, zarówno pod względem produkcji, jak i obsługi posprzedażnej.

Włoska Szkoła Zegarmistrzostwa

Włoska Szkoła Zegarmistrzostwa to przede wszystkim miejsce, któremu przyświeca misja, aby w nowoczesny sposób powrócić do fascynującej pracy zegarmistrzów. Firma LOCMAN wzięła na swoje barki ogromną odpowiedzialność. Nie dziwi więc fakt, że studenci mają zagwarantowane nowoczesne techniki nauczania, a zgromadzona tam baza merytoryczna jest wspierana przez innowacyjne rozwiązania multimedialne, a także międzynarodową usługę konsultacyjną w zakresie problemów technicznych branży

Interesującym i wartym odnotowania faktem jest również to, że w ofercie Włoskiej Szkoły Zegarmistrzostwa znajduje się przyspieszony kurs dla pasjonatów czasomierzy. Podczas takiego szkolenia, każdy uczestnik może zebrać wszystkie części czasomierza mechanicznego.

Zegarek męski Locman 1960 Classic 0252V10-RGAVRGPT

Kup teraz

Oprócz podstawowych kursów zegarmistrzostwa kwarcowego i mechanicznego, w Scuola Italiana di Orologeria można uczestniczyć również w warsztatach poświęconych takim tematom jak “Naprawa i konserwacja zegarków chronograficznych” czy “Renowacja i naprawa zegarków vintage”.

Trzeba podkreślić, że adepci Włoskiej Szkoły Zegarmistrzostwa zasilają szeregi najlepszych firm zajmujących się rozwojem sztuki tworzenia zegarków. Część z nich poświęca się pracy dla marki LOCMAN, a ich zaangażowanie, kreatywność i talent przekładają się na kolejne niezwykłe kolekcje zegarków. Widać to w każdym modelu, który pojawia się w ich ofercie.