Wskazówki, które robią różnicę

30.01.2023 Zegarki Ciekawostki

Wskazówka to podstawowy element na tarczy zegarka. Dwa zwykłe patyczki, które pokazują aktualną godzinę. Czy na pewno takie zwykłe?

Udowodnimy, że wskazówki wskazówkom nierówne. Ten niewielki element na tarczy zegarka może wyglądać naprawdę na wiele sposobów i tylko od kreatywności projektantów zależy, jaki będzie ostateczny wygląd cyferblatu. Czy trafią na niego proste pałeczki, a może bardziej ozdobne i stylowe wskazówki? Na przykład tak zwane wskazówki breguetowskie.

Dziedzictwo Abrahama-Louisa Bregueta

Abraham-Louis Breguet był znanym szwajcarskim zegarmistrzem, żyjącym na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo tajniki fachu zgłębiał w rodzinnej Szwajcarii, jednak dość szybko opuścił rodzinny dom i udał się do Paryża, by terminować u zegarmistrza w Wersalu. To właśnie w Paryżu Breguet założył swoją firmę zegarmistrzowską nazwaną jego nazwiskiem.

Świat zegarmistrzowski zawdzięcza mu naprawdę dużo, dlatego wiele elementów czy stylów zegarków po dziś dzień nosi jego nazwisko. Jedną z takich rzeczy są właśnie charakterystyczne wskazówki zaprojektowane przez Bregueta.

Zegarek damski Zeppelin LZ120 Rome Lady ZE_7137M_3

Zegarek damski Zeppelin LZ120 Rome Lady ZE_7137M_3
Zegarek damski Zeppelin LZ120 Rome Lady ZE_7137M_3

Spójrz na tarczę zegarka Zeppelin LZ120 Rome Lady, a zobaczysz, jak wyglądają klasyczne wskazówki Breugeta. To cieńsze lub grubsze patyczki, które tuż przed ostrym zakończeniem mają okrągłe pierścienie.
Mimo upływu lat ten styl wciąż jest w modzie i jest chętnie wykorzystywany przez projektantów, szczególnie gdy mamy do czynienia z eleganckim czasomierzem.

Zegarek męski Zeppelin 100 Jahre ZE_8666_1

Zegarek męski Zeppelin 100 Jahre ZE_8666_1
Zegarek męski Zeppelin 100 Jahre ZE_8666_1

Breugetowskie wskazówki często stosowane są wówczas, gdy projektanci chcą jednym elementem zaakcentować klasyczny charakter czasomierza. A czy może być coś lepszego niż wskazówki z ponad dwustuletnią tradycją?

Charakterystyczne okrągłe zakończenie wskazówki nazywane jest również potocznie Pomme, co po francusku znaczy jabłko. To dlatego, że pierścienie mogą się kojarzyć z wydrążonym owocem. Czy w swojej kolekcji masz zegarek ze wskazówkami pomme?

Zegarek męski Zeppelin LZ129 Hindenburg ZE_8046_5

Zegarek męski Zeppelin LZ129 Hindenburg ZE_8046_5
Zegarek męski Zeppelin LZ129 Hindenburg ZE_8046_5

Twórcy zegarków starają się co jakiś czas odświeżyć tradycyjny breugetowski wygląd. Dlatego niektórzy charakterystyczne „jabłko” robią odpowiednio duże, by wyróżniało się na tle cyferblatu. Wówczas na pierścień na drugiej wskazówce zwyczajnie nie ma już miejsca. Jednak wciąż to prezentuje się elegancko, prawda?

Następnym razem, gdy będziesz kupować zegarek, zwróć uwagę na to, jaki krój wskazówek został wykorzystany. Te elementy na tarczy to nie tylko funkcjonalne wskazanie godziny i minuty, ale także, jak widzisz, element ozdobny.

W naszym sklepie Minuta.pl znajdziesz czasomierze, które zachwycą Cię od pierwszego wejrzenia, między innymi dzięki wyjątkowym breugetowskim zegarkom.