Wszystko, co musisz wiedzieć o zegarkach Bauhaus. Oto 5 faktów o niemieckiej marce

31.05.2021 Marki Zegarki

Bauhaus jest marką, która zapisała się na kartach historii zegarmistrzostwa na dobre. Te charakterystyczne niemieckie zegarki zrewolucjonizowały podejście do projektowania czasomierzy na całym świecie. Oto 5 faktów o zegarkach Bauhaus, które musisz znać, zanim je kupisz.

Zegarki Bauhaus zarówno na świecie, jak i w naszym sklepie Minuta.pl pojawiły się stosunkowo niedawno. Jednak ten krótki okres nie przeszkodził w osiągnięciu nie lada sukcesu. Już na pierwszy rzut oka widać, że za projektami tych niemieckich czasomierzy stoi coś więcej niż ślepe podążanie za trendami. Zobaczcie, co jeszcze musicie wiedzieć o zegarkach Bauhaus.

Zegarek męski Bauhaus BA_2162_3
Zegarek męski Bauhaus BA_2162_3

1. Filozofia z ponad 100-letnią tradycją

Choć marka Bauhaus w zegarmistrzowskim świecie oficjalnie istnieje od 2019 roku to filozofia, która ją ukształtowała powstała już ponad 100 lat temu. Historia ta ma początek w drugiej dekadzie XX w. Niemiecki architekt Walter Gropius, prekursor stylu Bauhaus, zainicjował utworzenie uczelni.

Zegarek męski Bauhaus BA_2142_2
Zegarek męski Bauhaus BA_2142_2

Miała ona powstać z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia była teza, że wszyscy rzemieślnicy są artystami, a każdy artysta powinien być doskonałym rzemieślnikiem.

Zegarek męski Bauhaus BA_2162_1
Zegarek męski Bauhaus BA_2162_1

2. Zegarki Bauhaus wierne pierwotnym założeniom

Styl Bauhaus od samego początku miał kilka określonych zasad, które objawiały się w samej idei uczelni, jej budynku, a teraz również są one widoczne w projektach zegarków. Minimalizm, liniowość architektury i niebywała dbałość o najmniejsze detale, to wszystko ukazuje, jakie piękno ukryte jest w prostocie.

Zegarek męski Bauhaus BA_2140_2
Zegarek męski Bauhaus BA_2140_2

Zegarki Bauhaus tworzone są zgodnie ze wszystkimi wytycznymi stylu Bauhasu. Mają skromną i niezwykle przejrzystą tarczę, na której panuje balans i harmonia. Aby całość była utrzymana w minimalistycznej odsłonie, zastosowano cienki i bardzo subtelny indeks liniowy połączony z cyframi arabskimi o technicznym kroju. Delikatne wskazówki oraz, w kilku modelach, datownik podkreślają subtelność tych niemieckich zegarków.

3. Precyzja i użyteczność ponad wszystko

Precyzja i użyteczność to założenia Waltera Gropiusa, którymi kierował się, zakładając swoją uczelnię. Jeden z realizatorów Bauhausu – William Morris stwierdził, że każdy przedmiot „powinien zaspokajać potrzeby społeczeństwa, bez rozróżnienia między formą a funkcją”.

Ta sama zasada stanowiła prym przy produkcji zegarków Bauhaus. W ich wnętrzu znajdziemy tylko i wyłącznie precyzyjne mechanizmy najwyższej klasy. W asortymencie marki Bauhaus znajdziemy między innymi niemieckie zegarki automatyczne np. z niezawodnym mechanizmem Miyota Cal. 8285.

Zegarek męski Bauhaus BA_2162_2
Zegarek męski Bauhaus BA_2162_2

4. Zeppelin, Iron Annie i Bauhaus. Wielka rodzina POINTtec Electronic GmbH

POINTtec Electronic GmbH to ogromna firma, której dewizą jest „POINT tec – europejską alternatywą”. Pod jej skrzydłami rozwijają się takie marki jak: Zeppelin, Iron Annie Rosenthal czy Junkers, które są jednym z mocniejszych graczy na rynku zegarmistrzowskim.

Zegarek męski Bauhaus BA_2140_4
Zegarek męski Bauhaus BA_2140_4

Zegarki wychodzące z POINTtec Electronic pozbawione są jakichkolwiek niedociągnięć. To małe działa sztuki, dopracowane w każdym, nawet najmniejszym detalu. POINTtec Electronic przywiązuje bardzo dużą wagę do kreowania i promowania aspektów historycznych w swoich markach, co widoczne jest np. w lotniczych zegarkach Iron Annie, modelach Zeppelin poświęconych Grace Marguerite Hay Drummond-Hay, czy właśnie czasomierzach Bauhaus utrzymanych zgodnie z filozofią modernistycznego nurtu.

5. Natchnieniem do ich stworzenia był… budynek

Na pierwszy rzut oka, stwierdzenie, że główną inspiracją do założenia marki był budynek, może wydawać się absurdalne. Jednak nie dla tych, którzy dobrze znają historię tych niemieckich zegarków i wiedzą, czym charakteryzuje się Bauhaus.

Zegarek męski Bauhaus BA_2130_3
Zegarek męski Bauhaus BA_2130_3

Motywacją do założenia marki było wykupienie budynków zakładowych VEB Uhrenwerke Ruhla. Zaprojektowano je zgodnie z omawianym nurtem, przez słynny duet architektów Jeny Schreiter & Schlag. Dzięki tej geometrycznej, minimalistycznej bryle, możemy dziś podziwiać zegarki Bauhaus, które skrywają w sobie kawał niezwykle ciekawej historii.

Zegarek męski Bauhaus BA_2130_2
Zegarek męski Bauhaus BA_2130_2

Zegarki Bauhaus to głęboko zakorzeniona tradycja, elegancja i minimalizm. Te czasomierze z pewnością zadowolą każdego, kto chce przenieść odrobinę harmonii ze swojego życia prosto na nadgarstek. Jeśli macie dość przepychu to minimalistyczne zegarki Bauhaus są wręcz stworzone dla was. Koniecznie sprawdźcie asortyment niemieckiego producenta w naszym sklepie Minuta.pl.