Zapięcie motylkowe w skórzanym pasku – wady i zalety

10.01.2019 Ciekawostki

Zapięcie motylkowe kojarzone jest głównie z bransoletami, ale część producentów wykorzystuje je w modelach, które zostały zawieszone na skórzanych paskach. Czy to dobre rozwiązanie? Sprawdźcie sami.

Już nie raz wspominaliśmy o tym, że mężczyźni dzielą się na fanów skórzanych pasków i bransolet, jednak o wyborze zegarka nie decydują jedynie nasze preferencje. Sposób zawieszenia koperty często związany jest z przeznaczeniem konkretnego modelu. W zegarkach o charakterze sportowym częściej spotkamy bransolety lub paski wykonane z tworzywa. Analogicznie eleganckie czy garniturowe zegarki będą zawieszone na naturalnej skórze.

Wygląda na to, że dość dobrym kompromisem są bransolety meshowe, które połączyły zalety pasków i tradycyjnych bransolet. Jeśli interesują was takie rozwiązania, zajrzyjcie do naszej publikacji “Meshowa bransoleta to połączenie wygody i elegancji. 5 męskich zegarków, które dają niesamowity komfort noszenia”.

Zapięcie motylkowe w skórzanym pasku

Porównując bransolety i paski, jako jedną z najważniejszych wad, zaraz po niskiej odporności na wilgoć, wskazuje się szybkie niszczenie skóry. Oczywiście żywotność pasków można skutecznie przedłużać, o czym wspomnieliśmy w artykule “Konserwacja i czyszczenie skórzanego paska od zegarka”, w którym opisujemy, jak dbać o pasek, aby służył nam jak najdłużej, ale nadal wymiana paska jest dość kłopotliwa dla każdego.

Zegarek męski Doxa Vintage Fusion 624.90.122.202

Kup teraz

Jednej rzeczy nie powstrzymamy – mechanicznego niszczenia skóry przez częste przekładanie jej przez klamerkę, ale na to też się znajdzie rozwiązanie – zapięcie motylkowe. To podstawowa zaleta tego rozwiązania.

Zapięcie motylkowe to nic innego, jak to stosowane w bransoletach, z tym, że metalowy mechanizm zaczepiony jest nie o stal czy tytan, ale o skórę. Po otwarciu zapięcia, za pomocą przycisku lub odciągnięciu zamka, pasek nie rozpina się do końca, a tworzy rodzaj pętli, przez którą można przełożyć dłoń.

Zegarek męski Roamer Superior 50883741_55_05

Kup teraz

Wadą tradycyjnego zapięcia na klamrę, nad którym zapięcie motylkowe ma przewagę, jest także wyrabianie się otworów oraz ograniczony komfort podczas zakładania.

Zapięcie motylkowe a prestiżowe zegarki

Zapięcie motylkowe ma jedną wadę – jego produkcja często jest droższa niż w przypadku tradycyjnej klamry, dlatego na takie rozwiązanie pozwalają sobie marki uznawane jako prestiżowe. Tym samym, znajdziemy je głównie w ofercie szwajcarskich producentów i firm, które produkują eleganckie zegarki dedykowane wymagającym klientom.

Zegarek męski Orient FET0T004D0

Kup teraz

Doskonałym przykładem będzie poniższy model Victorinox, którego pasek został wykonany ze skóry zdobionej drewnianymi elementami. Stosując zapięcie motylkowe, producent zabezpieczył materiał przed niszczeniem i zagwarantował, że pasek będzie wyglądał nienagannie znacznie dłużej, niż ma to miejsce w przypadku zegarków zapinanych na klamrę.

Jeśli jesteście zainteresowani tym zegarkiem, zajrzyjcie do publikacji “Stal, drewno i mechanizm automatyczny – kolekcja Victorinox I.N.O.X. Mechanical już w sprzedaży”.

Zegarek męski Victorinox I.N.O.X. Mechanical 241834

Kup teraz

Co ciekawe, autorem tego rozwiązania był Louis Cartier, który zaprojektował je na początku XX wieku.

Komfort użytkowania

Wśród licznych zalet zapięcia motylkowego z pewnością jest komfort użytkowania i zakładania zegarka, szczególnie przez osoby z ograniczoną sprawnością manualną. W tym wypadku jedyna pozorna trudność to dopasowanie jego rozmiaru do obwodu nadgarstka, podobnie jak dzieje się w przypadku bransolet. Później zapinanie zegarka jest jedną z przyjemniejszych i łatwych czynności.

Warto podkreślić także to, że zapięcie motylkowe zabezpiecza zegarek przed zagubieniem. Rozpięcie się klamry jedynie poluzuje pętle, więc zegarek zamiast spaść na ziemię, zatrzyma się na dłoni.

Zapięcia motylkowe pojawiają się również w zegarkach o sportowych liniach, w których zastosowano skórzane paski. Jednym z takich modeli jest poniższy Citizen.

Zegarek męski Citizen Promaster Radio Controlled AT9036-08E

Kup teraz

Estetyka skórzanego paska

Jakiś czas temu spotkaliśmy się z opinią, że jedną z zalet tego rodzaju zapięć jest to, że nie widać różnicy pomiędzy nim a zapięciem tradycyjnym. Niestety nie możemy się z tym zgodzić, bo różnicę widać i to jest zaleta. Oczywiście na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać, jakie zapięcie ma założony zegarek, ale docenicie je dopiero po dłuższym czasie noszenia.

Skórzane paski zapięte na tradycyjną klamrę, po pewnym czasie zaczynają wyglądać mniej estetycznie – tak jak wspomnieliśmy, skóra jest zadrapana, może dojść do jej łamania we wrażliwych miejscach, a otwory są rozciągnięte. Jasne staje się to, że pasek należy wymienić. W przypadku zapięcia motylkowego, pasek wygląda świetnie naprawdę długo.

Zobaczcie, jak prezentuje się w modelu Citizen, który przed chwilą pokazywaliśmy.

Zapięcie motylkowe

Różnic jest sporo, więc jeśli jesteście zwolennikami skórzanych pasków, ale chcecie uniknąć ich szybkiego zużywania, potrzebujecie zegarka, który nosi się komfortowo i bardzo łatwo zapina, musicie szukać w ofertach marek, które takie rozwiązania stosują. Wśród nich są zegarki Roamer, Doxa, Victorinox, Orient, Citizen i kilka innych.

Oczywiście, jeśli jesteście tuż przed wymianą skórzanego paska w innym modelu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymienić tradycyjną klamrę na zapięcie motylkowe.

Zachęcamy do zapoznania się z oferta naszego sklepu, a jeśli pojawią się pytanie o zapięcie, zapraszamy do kontaktu i życzymy udanych zakupów.