Zasilanie kinetyczne w zegarku – na czym to polega?

16.08.2018 Ciekawostki

Czy można “połączyć” mechanizm automatyczny i kwarcowy? Taką propozycję ma Seiko i robi to skutecznie od ponad 30 lat. Dowiedzcie się, na czym polega zasilanie kinetyczne w zegarku.

Branża zegarmistrzowska oferuje kilka różnych możliwości napędzania mechanizmów w czasomierzach. Wśród nich są zegarki mechaniczne o naciągu automatycznym i ręcznym, zegarki o mechanizmach kwarcowo-solarnych i najbardziej popularne zegarki kwarcowe, ale ci którzy spodziewają się, że to wszystko, mogą być naprawdę zaskoczeni, bo Seiko proponuje całkiem inne rozwiązanie.

Zegarek męski Seiko Premier Kinetic Perpetual SNP150P1

Kup teraz

Podczas najsłynniejszych na świecie targów w Bazylei, Seiko zaprezentowało swój prototyp mechanizmu kinetycznego. Było to w 1986 roku, więc technologia znana jest od ponad 30 lat, a jednak nie jest tak powszechna jak inne, chociaż to jeden z najlepszych sposobów zasilania zegarków.

Zaprezentowany wtedy model był pierwszym zegarkiem na świecie, który przekształcił ruch kinetyczny w energię elektryczną. To był krok Seiko w kierunku dbałości o środowisko, wysokiej wydajności i przede wszystkim wygody. W 1988 roku pojawił się model, który był już w regularnej sprzedaży, a każdy następny zegarek był wzbogacony o nowe funkcje i jeszcze lepsze osiągnięcia technologiczne.

Zegarek męski Seiko Kinetic SKA781P1

Kup teraz

Na czym polega zasilanie kinetyczne w zegarku?

Działanie takiego mechanizmu jest dość podobne do działania zegarków automatycznych. Tutaj również główną rolę gra ruch kinetyczny z tym, że wahnik nie naciąga sprężyny, a przetwarza energię kinetyczną w energię elektryczną. Ta gromadzona jest w baterii i powoli uwalnia się, aby zasilić mechanizm kwarcowy. Można to opisać, jako hybrydę mechanizmu automatycznego i kwarcowego. Z punktu widzenia posiadacza zegarków automatycznych, w czasomierzach o zasilaniu kinetycznym nie rekomenduje się używania rotomatów.

Zegarek męski Seiko Kinetic GTM SUN069P1

Kup teraz

W pełni naładowana bateria w mechanizmie kinetycznym pozwala też na znacznie dłuższe utrzymanie pracy zegarka bez “ładowania” niż ruch mechaniczny, który często wystarcza na zaledwie 40 godzin. Mówimy to nawet o 6 miesiącach działania w całkowitym bezruchu.

Seiko nie ma obecnie żadnej konkurencji w produkcji takich czasomierzy. Lata pracy nad ich doskonaleniem sprawiły, że firma może poszczycić się kilkoma różnymi mechanizmami np. Kinetic Chronograph, Kinetic Perpetual czy Kinetic Direct Drive. Każdy z modeli cechuje dbałość o najmniejszy szczegół projektu, spora żywotność akumulatora i niezwykła japońska precyzja.

Zegarek męski Seiko Kinetic SKA775P1

Kup teraz

Zegarki Seiko w Minuta.pl

Seiko ma do zaoferowania klientom naprawdę dużo. W naszej ofercie znajdują się zegarki automatyczne, kwarcowe, solarne i kinetyczne. Warto zapoznać się z całą kolekcją Kinetic i zwrócić uwagę na ich doskonały stosunek jakości do ceny. Tym bardziej, że to produkty, które zaprojektowano w naprawdę przemyślany sposób. Sam mechanizm nie ma wad i łączy w sobie to, co najlepszego kryje się w mechanizmach automatycznych, jak i kwarcowych.