Zegarek dla podróżnika, czyli kilka słów o funkcji GMT

12.06.2018 Zakupy

Zdecydowana większość ludzi nie potrzebuje takich opcji w swoich zegarkach. Co z osobami, które często podróżują i nieustająco zmieniają strefy czasowe? Dla nich zegarek dla podróżnika to konieczność.

Od czego się zaczęło?

W 1884 roku IMC (International Meridian Conference) podzieliło czas na świecie na 24 strefy czasowe. Aż do tamtego momentu każdy kraj, a nawet pojedyncze miasta ustawiały czas według wschodów i zachodów słońca. Nie było więc mowy o żadnym oficjalnym czasie na świecie. Nadeszła jednak długo oczekiwana rewolucja, wszystko dzięki GMT (Greenwich Mean Time – czas w Greenwich w Londynie).

Zegarek męski Citizen Satellite Wave CC1084-55E

Kup teraz

Kilka modeli zegarków kieszonkowych z początku XX wieku zostało wyposażonych funkcjonalność stref czasowych, jednak zważywszy na powolne formy komunikacji (statki płynące wiele dni) – nie przyjęła się w oczekiwany sposób.

Zmiana nastąpiła w połowie lat 50., kiedy przez ocean Atlantycki rozpoczęły się kursy pasażerskich samolotów Boeing, które przekraczały sześć lub siedem stref czasowych. Stało się to na tyle zwyczajne, że zaszła potrzeba stworzenia funkcji, które pozwolą na swobodne odczytywanie godziny w przynajmniej dwóch różnych strefach czasowych.

Zegarek męski Junkers G38 6946-2 Quarz JU_6946_2

Kup teraz

Pierwszy zegarek dla podróżnika z funkcją GMT

Linie lotnicze Pan Am poprosili markę Rolex o zaprojektowanie dla swoich pilotów czasomierza umożliwiającego sprawdzenie czasu w wielu strefach czasowych. Tak powstał pierwszy model, który wszyscy nazywali “zegarkiem GMT”.

Było to w 1954 roku, ale wynalazek Rolexa stał się na tyle dobry, że nawet dziś jest używany w ich zegarkach. Opierał się na dodaniu dodatkowej wskazówki godzinowej w 24-częściowej skali, która w ciągu doby robiła pełny obrót. W połączeniu z tradycyjną 12-częściową skalą, pokazywała czas w dwóch strefach.

Od tego momentu nastąpił wzrost znaczenia funkcji czasu światowego w czasomierzach i trwa on do tej pory. Dla osób często latających i podróżujących jest nieocenionym dodatkiem. Z tego też względu większość prestiżowych marek posiada w swojej ofercie modele wyposażone w tę funkcję.

Zegarek męski Zeppelin Nordstern ZE_7546_1

Kup teraz

GMT współcześnie

Kiedyś były dedykowane tylko pilotom, dziś wszystkim, którzy często podróżują. W światowym pędzie i przy potrzebie kontrolowania wszystkiego tu i teraz, biznesmen w podróży musi wiedzieć nie tylko o tym, która jest godzina, ale też czy aktualny czas pozwala na skontaktowanie się z kontrahentem czy biurem.

To cenna informacja tym bardziej, że podróż wiąże się ze stresem, pośpiechem i dekoncentracją spowodowaną długim lotem.

Oczywiście potrzebne też są zegarki, które wskazują wszystkie 24 strefy czasowe. Wtedy warto rozważyć zakup world timera, który umożliwia sprawdzenie godziny na każdym krańcu ziemi i w każdej chwili.

Zegarek męski Citizen Promaster Radio Controlled AT9036-08E

Kup teraz

Bez względu na zastosowane technologie i sposób prezentacji światowego czasu, zegarki GMT nawet w dobie telefonów komórkowych nie odejdą w zapomnienie. Ta praktyczna funkcja pozwala na kontrolę czasu bez względu na okoliczności, w jakich się właśnie znajdujecie. Jeśli często zmieniacie strefy czasowe, rozważcie zakup takiego zegarka. To po prostu wygodne.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą zegarków męskich w naszym sklepie.

Wszystkim podróżnikom życzymy bezpiecznych i komfortowych wyjazdów 🙂