Zegarki Citizen na Baselworld 2019 – japoński gigant przedstawia nowości

26.03.2019 Ciekawostki

Dziś ostatni dzień największych targów dla miłośników zegarków i biżuterii – Baselworld 2019. Nasze newsy z Bazylei zamkniemy ofertą jednej z najważniejszych zegarmistrzowskich firm na świecie. Przed wami zegarki Citizen.

W zeszłym roku marka obchodziła swój jubileusz – minęło 100 lat odkąd Citizen rozpoczął swoją niesamowitą historię. I tak jak się spodziewaliśmy, zeszłoroczna impreza obfitowała w nowości zegarkowe, które zostały rewelacyjnie przyjęte przez odwiedzających targi. W tym roku Citizen powtórzył sukces i zaprezentował sporo czasomierzy, które naprawdę robią duże wrażenie. Tym bardziej, że niektóre z nich są pokłosiem zeszłorocznych premier. Wszystko pod przewodnim mottem We Explore Time.

Najdokładniejszy zegarek kwarcowy na świecie – Calibre 0100

Nieprzypadkowo wspominamy o zeszłorocznym jubileuszu, bo w trakcie Baselworld 2018 Citizen przedstawił najdokładniejszy mechanizm świata – Calibre 0100, który jeszcze wtedy nie był produktem udostępnionym do sprzedaży.

Aby docenić jego wartość, musimy się cofnąć w czasie i przypomnieć, że pierwszy kwarcowy mechanizm Citizen z dokładnością +/- 3 sekundy na rok powstał w 1975 roku i był kamieniem milowym branży. Teraz Citizen poszedł o krok dalej i zaproponował mechanizm, którego błąd wynosi jedynie +/- 1 sekundę rocznie. I przypomnijmy, że nie mówimy o czasomierzach kontrolowanych drogą radiową czy satelitarną.

Calibre 0100

W 3 nowych zegarkach Citizen pojawiły się innowacyjne technologie marki ubrane w unikatową i bardzo minimalistyczną formę. Pierwsze, co należy podkreślić, to zasilanie solarne, czyli legendarna już technologia Eco-Drive, którą producent opracował do perfekcji. Zegarki zasilane są zarówno światłem naturalnym, jak i sztucznym, a promienie przenikają całą tarczę ładując specjalną komórkę. To kolejne z zegarków Citizen, które nie wymagają wymiany baterii.

Najważniejszą nowością jest sam mechanizm, który działa nieco inaczej niż dotychczasowe produkty Citizen. Został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić zegarkom ochronę przed polami magnetycznymi i przed wstrząsami, co przekłada się na precyzję działania. Co więcej, Calibre 0100 reguluje zmiany częstotliwości raz na minutę. Inżynierowie opracowali też nową technikę wytwarzania kół zębatych i sprężyn, tak aby wskazówki idealnie pokrywały się z indeksami, co dotychczas było sporym problemem dla zegarków kwarcowych.

Citizen Calibre 0100

Trzeba wspomnieć również o ich niesamowitej estetyce, która przywodzi na myśl najlepsze japońskie projekty – zegarki są eleganckie, mają pięknie profilowane koperty i charakterystyczne koronki. Producent zaproponował je zarówno w tytanie, jak i białym złocie. Pojawiły się również szafirowe szkła i co ciekawe, przezroczyste dekle, które odsłaniają kwarcowy mechanizm, a to nie zdarza się zbyt często. Faktycznie jest co pokazać, bo wyróżnia go niesamowita estetyka.

Zegarki są niezwykle oszczędne w formie, a ich jedynymi zdobieniami są nakładane indeksy i pięknie opracowane tarcze, na których znajdziemy logo marki. Warto zwrócić uwagę na fantastyczny splot bransolet. Póki co, zegarki Citizen Calibre 0100 należą do edycji limitowanych, jednak podejrzewamy, że zastosowane technologie szybko pojawią się w regularnej ofercie producenta.

Zegarki Citizen Calibre 0100

30-lecie Promaster

Jeden jubileusz za nami, ale marka Citizen w 2019 obchodzi kolejny, bo minęło równo 30 lat od pojawienia się w jej ofercie pierwszego zegarka z kolekcji Promaster. To dobra okazja do wydania jubileuszowych modeli w kategoriach Land, Marine i Sky. W każdym z nich widać oddanie marki w projektowaniu zegarków specjalistycznych.

Limitowana edycja Sky to wyjątkowy model, który wykorzystuje zasilanie solarne, ale posiada również mechanizm kontrolowany satelitarnie, który automatycznie dostosowuje się do lokalizacji użytkownika. Całość wykonano z Super Titanium™, który zapewnia jeszcze większą trwałość i odporność na uderzenia i zarysowania. To oczywiście nie wszystkie jego atuty, bo o jego możliwościach spokojnie można napisać obszerną recenzję, nie pomijając ani zastosowanych technologii, ani unikatowego wyglądu. Wszystko w nim potwierdza, że jest to specjalistyczny model dla pilotów. Poniżej film promujący czasomierz Promaster Sky.

Kolejną z tegorocznych odsłon Citizen jest zegarek, który zaliczymy do kategorii Land i chociaż nie posiada GPS, wyposażono go w wysokościomierz, który podaje dane o pozycji od 300 metrów poniżej poziomu morza, aż do 10 000 metrów powyżej jego poziomu. Na pierwszy rzut oka widać, że to zegarek terenowy. Poniższy czasomierz również wykonano z tytanu i wyróżnia się wodoszczelnością sięgającą 20 ATM.

Zegarki Citizen Promaster

Jak się domyślacie ostatnia z propozycji Citizen Promaster to zegarek nurkowy. Mowa o modelu Eco-Drive AQUALAND. Nie będzie zaskoczeniem to, że wyposażono go w technologię Eco-Drive, ale pojawił się także miernik głębokości. Wyróżnia go czytelna tarcza, wyraziste wskazania i bezel, co sprawia, że będzie doskonałym towarzyszem dla nurka. Wyjątkowo wykonano go ze stali nierdzewnej, a jego wodoszczelność również wynosi 20 ATM.

Eco-Drive AQUALAND

Nowości Citizen L

Ta linia dedykowana jest kobietom i w tym roku marka postawiła na nowoczesne wzornictwo i charakterystyczny design. Marka zaproponowała czasomierze w dwóch wariantach. Jedną z nich jest kolekcja 3 zegarków zdobionych brylantami, ale pojawiła się również seria nieco bardziej minimalistyczna. Każda z nich została przygotowana z myślą o wymagających klientkach, które poszukują luksusowych zegarków na wysokim poziomie. Wyróżniają je odważne linie i niebanalne detale. Bez względu na linię, każdy zegarek został wyposażony w mechanizm zasilany solarnie.

Citizen L

Każda z przedstawionych nowości Citizen robi ogromne wrażenie i widać, że marka nie spoczęła na laurach po zeszłorocznym sukcesie, ale jeśli jesteście zainteresowani dotychczasowymi ich produktami, zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą producenta w naszym sklepie.

Baselworld 2019 kończy się dziś, ale w naszym sklepie nie zabraknie nowości. Śledźcie uważnie bloga, bo niektóre z omawianych modeli różnych marek z pewnością pojawią się w naszej ofercie.