Zegarki Epos – marki, które musisz znać

07.01.2018 Marki, które musisz znać

Pasjonaci, którzy interesują się szwajcarskimi markami zegarków są w stanie bez problemu wymienić najważniejsze z nich, a Epos na pewno znajdzie się w czołówce. Jest jedną z najbardziej znanych firm związanych z Doliną Zegarków w Szwajcarii i reprezentuje sobą to, co najbardziej charakterystyczne dla tego regionu. Zobaczcie, jak Epos wkroczył do branży zegarkowej i co oferuje w XXI wieku.

Historia zegarków Epos

W 1925 roku James Aubert założył działalność – James Aubert SA, z której dopiero w latach 80. zrodził się Epos. Miejsce jest równie znamienne, ponieważ firma był związana ze słynną Doliną Zegarków – Vallée de Joux, która stała się ojczyzną najznamienitszych marek produkujących najwyższej jakości mechanizmy zegarkowe o międzynarodowym znaczeniu dla branży.

James Aubert był pasjonatem i jednym z najlepszych zegarmistrzów ówczesnych lat. Stał się też autorem nowoczesnych technologii tamtego okresu, między innymi udoskonalił systemy sygnalizacji dźwiękowej czasu, zwane repetierami. Co więcej, przy jego znaczącym udziale, powstał jeden z najważniejszych zegarowych mechanizmów – Landeron.

Od niego i jego ogromnego zamiłowania do układów precyzyjnych, zaczęła się prawie stuletnia historia marki cenionej za bezkompromisową jakość i perfekcję.

Jedna z prac warsztatowych Jamesa Auberta, www.epos.ch

Tradycje rodzinne

Całą wiedzę i zdobyte doświadczenie przekazał swojemu zięciowi Jeanowi Fillonowi, który z należytą troską i zaangażowaniem zadbał o markę teścia i wyniósł ją znacznie ponad konkurencję. Udział miał w tym również drugi członek rodziny Jamesa Auberta, jego siostrzeniec – Jean Aubert.

Epos przez wiele dziesięcioleci był marką rodzinną i nawet teraz, po zmianie własności, członkowie rodziny Aubert są z nią silnie związani, ponieważ Jean jest ciągle czynnym zawodowo inżynierem w Montres EPOS SA.

Do firmy należą jedne z najważniejszych innowacji rynku zegarmistrzowskiego, głównie te związane z mechaniką precyzyjną, bo właśnie w tym specjalizował się jej założyciel. Wśród najbardziej interesujących rozwiązań technologicznych opracowanych przez rodzinę Jamesa Auberta i ich współpracowników znalazły się bardzo ciekawe koncepcje zwane komplikacjami, między innymi: wskaźnik rezerwy chodu, duży wskaźnik datownika, wskaźnik fazy księżyca, “skaczącą godzinę”, wskazania typu regulator i połączenie regulatora z fazami księżyca.

www.epos.ch

Gdzie kończy się James Aubert SA zaczyna się Montres Epos SA

James Aubert SA niemal przez 50 lat produkował mechanizmy zegarkowe i zegarki dla innych firm, ale w latach 80. zmieniły się plany firmy i rozpoczęła się produkcja zegarków pod marką Epos. Do zmiany polityki firmy doprowadziła sytuacja na rynku zegarmistrzowskim, w której zegarki mechaniczne zaczęły ustępować kwarcowym.

Firma mogła nie przetrwać takiego uderzenia. Na szczęście na jej drodze pojawił się Peter Hofer, który jako jeden z niewielu wierzył, że nie ma czegoś takiego, jak koniec epoki zegarków mechanicznych. I miał rację.

W 1984 roku małżeństwo Hoferów założyło firmę Epos i związało ją z działalnością Jamesa Auberta. To był układ idealny. Świeże pomysły, wiara w sukces, rozległe kontakty i zegarmistrzowskie tradycje połączyły się w jednym przedsiębiorstwie. Powstała marka, która dziś zalicza się do najważniejszych szwajcarskich producentów. Peter Hofer objął spuściznę rodziny Aubetrów i spowodował, że przetrwała kryzys, który pogrążył inne mniej stabilne marki.

Epos wkracza w XXI wiek

Rozpoczął się dynamiczny rozwój firmy, a jej produkty stały się doskonałym przykładem luksusu idącego w parze z niebywałą estetyką i szwajcarską jakością. Projektanci chętnie wykorzystywali doświadczenie poprzedników, ale wprowadzali coraz to nowsze rozwiązania, które pchały zegarki Epos ku doskonałości.

Kiedy Peter Hofer zbliżał się do wieku emerytalnego, postanowił znaleźć godnych następców, którzy będą kontynuować jego dzieło. Wybór padł na małżeństwo – Ursulę Foster i Tmadiego Chonga, którzy bardzo mocno zaangażowali się w dalszy rozwój firmy, również rodzinnie, ponieważ i ich dzieci związały się zawodowo z marką.

2004 rok, EPOS Ref. 3340- 8 Days – jedna z największych innowacji Epos

Artistry in watchmaking

Motto, które przyświeca marce Epos to czysta esencja całej historii firmy wraz z wieloletnimi tradycjami zegarmistrzowskimi. Począwszy od założyciela, aż po nowych właścicieli i kadrę zarządzającą, cel był jeden – zadbać o wysoką jakość produktów i połączyć precyzyjne rzemiosło i sztukę.

Każdy z zegarków tej firmy posiada mechaniczne serce i jest wykonywany ręcznie z dbałością o najmniejszy szczegół i artystyczne zdobienia. Można to zobaczyć gołym okiem w poszczególnych modelach, ponieważ Epos rozmiłował się w pokazywaniu pracy mechanizmu i bardzo często wykorzystuje do tego przezroczyste i odkryte elementy tarczy lub kryształowe obudowy.

Epos nie zawsze jest twórcą każdego z mechanizmów, które stosuje, ale możemy być pewni, że wszystkie z nich są przerabiane, doskonalone i zdobione przez mistrzów zegarmistrzowskich pracujących dla przedsiębiorstwa. To nie jest marka, która mogłaby pozwolić sobie na niedociągnięcia.

“Artistry in Watchmaking” nie jest sloganem. Epos kładzie ogromny nacisk na to by realizować się przede wszystkim jako marka godna zaufania i znana z niezawodności, więc nie obniża swojego poziomu dla zdobycia większej ilości klientów, prawdopodobnie dlatego jest tak cenna dla kolekcjonerów i pasjonatów.

Warto nadmienić, że Epos pozytywnie zaskakuje stosunkiem jakość-cena. Zegarki należą do grupy czasomierzy luksusowych, a jednak ceny oscylują w dość dużych widełkach od 2000 do 10 000 zł. Wszystko uzależnione jest od użytych materiałów, nakładu pracy zegarmistrza i przede wszystkim bardzo pracochłonnych zdobień, które nadają im ostatecznego artystycznego szlifu.

www.epos.ch

Podsumowując

Mamy przed sobą markę prestiżową, o bardzo długich i nieustająco pielęgnowanych tradycjach zegarmistrzowskich, w których jakość i estetyka produktu stały się kluczem do sukcesu. Stwierdzenie, że jest jedną z najważniejszych szwajcarskich marek nie będzie przesadzone, bo jest to firma naprawdę warta uwagi. Część miłośników wybrała ją właśnie przez wzgląd na drobiazgowość i perfekcjonizm, a część przez stale obecnego ducha przeszłości.

Wszystkie zegarki Epos znajdziecie pod tym linkiem, a poniżej kilka interesujących modeli tego producenta.

Zegarek męski Epos Sportive 3433.228.29.19.99

Zegarek męski Epos Oeuvre d’art 3429.195.20.58.25

Zegarek męski Epos Passion 3434.183.24.34.25

Zegarek męski Epos Poland Limited Edition 3402.142.20.99.25

Życzymy udanych zakupów 😀