Czy da się połączyć architekturę i zegarki? Tak, to możliwe! Przed wami zegarki Junghans inspirowane stylem Bauhaus

27.04.2018 Nowości

Junghans od lat stanowi przykład doskonałego designu. Ich projekty to połączenie wysokiej estetyki, sztuki i praktyczności, jaką niosą ze sobą czasomierze o wysokiej jakości. Tym razem przedstawimy wam zegarki Junghans inspirowane stylem Bauhaus.

Ascetyczna i elegancka forma czasomierzy Junghans odbija się we wszystkich modelach tej firmy. Ich związki ze sztuką nie są niczym zadziwiającym, w końcu związali się z jednym z najbardziej znanych artystów i architektów – Maxem Billem, który w 1961 roku zawiązał współpracę z marką i pozostawił po sobie spuściznę w postaci ciekawych koncepcji na zegarki męskie. Nowe modele realizują złote zasady stylu Bauhaus.

Zegarek męski Junghans Max Bill Automatic 027.7806.00

Kup teraz

100 lat stylu, który nie przemija

Bauhaus jest prądem w obrębie niemieckiego modernizmu, który objął sztukę, rzemiosło i architekturę. Wywarł ogromny wpływ na postrzeganie współczesnego designu wnętrz. Jego historia rozpoczęła się w Niemczech, w 1919 roku, kiedy architekt Walter Gropius rozpoczął rewolucję, która stała się udziałem wielu znaczących architektów i artystów. Patrząc na sformułowane propozycje tego nurtu, nie da się zaprzeczyć, że ich odbicie jest nadal aktualne.

Połączenie różnych dziedzin od architektury, przez wzornictwo, aż do sztuki użytkowej, miało stworzyć spójne dzieło – swoistą szkołę budynku i pozostać w silnym związku z użytkowością przedmiotów i wnętrz. Jeden z realizatorów tego stylu – William Morris – powiedział: “Powinien on zaspokajać potrzeby społeczeństwa, bez rozróżnienia między formą a funkcją”. To oczywista i najprostsza definicja sztuki użytkowej.

Zegarek męski Junghans Max Bill Quartz 041.7857.00

Kup teraz

Aktualnie nurt ten obejmuje minimalizm oraz proste i funkcjonalne wzornictwo. Układ i wybór obiektów powinien być harmonijny i zrównoważony, a celem ma stać się uporządkowanie przestrzeni. Dla stylu Bauhaus charakterystyczne są wysokie sklepienia i dobrze oświetlone pomieszczenia, w których meble rozmieszczone są oszczędnie. Dominuje przestrzeń i czystość formy.

Zegarki Junghans inspirowane stylem Bauhaus

Czasomierz jest najlepszym materiałem na realizację tego stylu. Ma być piękny i praktyczny. Zarówno forma, jak i funkcja są równie ważne, a skromna kompozycja ma być tłem dla najważniejszego elementu, który wypełnia cel przedmiotu – czasu. Nowe modele Max Bill to milowy krok w kierunku połączenia zegarmistrzostwa z architekturą i sztuką.

Znajdziemy w nich pełną realizację nurtu – minimalizm, prostotę i harmonię. Skromne wzornictwo realizuje się w dyskretnej obudowie, jasnej tarczy i smukłych wskazówkach. Styl Bauhaus to także czytelne czcionki i brak zbędnych detali. Jedynym dodatkiem jest datownik, któremu nie odmówimy funkcjonalności. Te zegarki są maksymalnie minimalne.

Zegarek damski Junghans Max Bill Damen 047.7853.00

Kup teraz

Nagroda Red Dot Design Award 2018

Red Dot Design Award to nagroda przyznawana od 1955 roku w Niemczech i jest jedną z najważniejszych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Żartobliwie określana jest Oscarem Designu. Rokrocznie w konkursie biorą udział tysiące projektantów i producentów. W tym roku w gronie zwycięzców jest Junghans.

Max Bill Automatic otrzymał nagrodę Red Dot Design Award 2018 w kategorii “Product Design 2018”. To spore wyróżnienie, zwłaszcza, że jurorom przedstawiono 6300 innowacyjnych produktów, które zachwycały jakością wykonania i pięknym wzornictwem.

Nagroda Red Dot Design Award 2018

Junghans udowodnił, że minimalizm i prostota nie są nudne, a co więcej, że jeszcze wiele jest do odkrycia. Motto „funkcja określa formę” mogłoby wydawać się ograniczeniem, ale okazuje się, że można projektować wiele wzorów, które będą z nim zgodne i za każdym razem zaskoczą sympatyków prostego piękna.

Wystarczy spojrzeć na detale i zakochać się w ich przejrzystej i zrównoważonej formie. Zachęcamy do obejrzenia wszystkich modeli Junghans dostępnych w naszym sklepie.