Zegarki kwarcowe – dlaczego tak często się na nie decydujemy?

08.05.2020 Zegarki Warto przeczytać

Nie bez powodu znaczna część zegarków dostępnych na rynku napędzana jest mechanizmami kwarcowymi. Dotyczy to zarówno zegarków budżetowych, jak i tych ze znacznie wyższej półki. Dlaczego tak często sięgamy po zegarki kwarcowe i w czym tkwi ich sekret?

Zegarki kwarcowe – początek mechanizmów kwarcowych

Zegarek kwarcowy wkroczył na rynek, jako konkurencyjny gracz zegarków mechanicznych. Był to dokładnie koniec lat 60. XX wieku, kiedy to szwajcarscy producenci czasomierzy mechanicznych cieszyli się największą sławą. Pojawienie się na rynku pierwszego zegarka kwarcowego, w dodatku wyprodukowanego przez Japończyków, zwiastowało prawdziwą rewolucję, której nikt się wtedy nie spodziewał, a już na pewno nie Szwajcarzy.

Chodzi o zegarek Astron 35 SQ Seiko. Producent promował go, jako urządzenie niezwykle dokładne i unikatowe, ponieważ początkowo pojawił się w limitowanej liczbie 100 egzemplarzy. Rewolucja kwarcowa stawiała w tamtym okresie dopiero swoje pierwsze, nieśmiałe kroki, o czym świadczyć może zawrotna cena czasomierzy. Jednak, jak na technologię przystało, rozwijała się ona w tak zawrotnym tempie, że w latach 70. były już niezwykle popularne i zdecydowanie bardziej dostępne.

Zegarek męski Seiko Chronograph SSB369P1
Zegarek męski Seiko Chronograph SSB369P1

Jak działa mechanizm kwarcowy?

Mechanizmy kwarcowe bazują na krysztale kwarcu oraz baterii. Bateria, poprzez wywołanie drgań kryształu, pozwala na odczyt aktualnej godziny na zegarku. Drgania występują najczęściej z częstotliwością ponad 32 tys. na sekundę, co sprawia, że zegarki kwarcowe cechuje bardzo wysoka precyzja.

Zegarek męski Roamer Superior 50883741_55_05
Zegarek męski Roamer Superior 50883741_55_05

Zalety zegarków kwarcowych

Mitem jest, że zegarki kwarcowe swoją jakością znacznie odbiegają od ich mechanicznych konkurentów. Każdy z dostępnych mechanizmów jest inny, dlatego posiada szereg wad i zalet. W takim razie dlaczego to właśnie po zegarki kwarcowe sięgamy najczęściej? Przede wszystkim dlatego, że zegarki kwarcowe wymagają zdecydowanie mniej uwagi właściciela. Charakteryzują się prostszą konstrukcją, zatem nie musimy wykonywać regularnych kontroli u zegarmistrza.

Zegarek męski Doxa Challenge 218.10.201.03
Zegarek męski Doxa Challenge 218.10.201.03

Powinniśmy mieć na uwadze jedynie wymianę baterii, co warto robić mniej więcej raz na dwa lata. Ich prosta konstrukcja nie wymaga od nas częstego nakręcania, a zegarek kwarcowy nawet po długim zaprzestaniu użytkowania, w przeciwieństwie do zegarków automatycznych, jest gotowy do pracy. Przykładem dobrej jakości zegarka kwarcowego jest poniższy model Meller.

Zegarek Meller Maori 2N-2BLACK
Zegarek Meller Maori 2N-2BLACK

Zegarek kwarcowy jest praktycznie bezobsługowy

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, zegarki kwarcowe cechuje wysoka dokładność wskazań godziny. To zasługa rezonatora kwarcowego, który wahać się może w granicach od kilku do kilkunastu sekund w skali miesiąca. Co to oznacza w praktyce? Raz ustawionej godziny w zegarku kwarcowym nie musimy ręcznie regulować kilka razy w miesiącu, co znaczy, że jest to mechanizm niemal całkowicie samowystarczalny.

Dostępne u prawie każdego producenta

Kolejną bardzo ważną cechą zegarków kwarcowych jest ich dostępność. Znajdziemy je u większości producentów na rynku, ponieważ wyróżnia je niższa cena i ogromne zainteresowanie klientów. W naszym sklepie znajdziecie wiele zegarków zasilanych mechanizmami kwarcowymi. Polecamy pomóc sobie naszą intuicyjna wyszukiwarką, która w kilka sekund pozwoli znaleźć zegarek spełniający nasze wymagania. Przykładem kreatywnego zegarka kwarcowego jest nasza nowość – zegarek Charles BowTie.

Zegarek Charles BowTie Roundel Collection KELSA.N.B-2
Zegarek Charles BowTie Roundel Collection KELSA.N.B-2

Zegarki kwarcowe a sport

Pamiętajmy też, że to mechanizmy kwarcowe są tak często wykorzystywane w przypadku zegarków w wyświetlaczem zamiast okrągłej tarczy. W ten sposób wzrasta ich funkcjonalność, ponieważ oznacza to urozmaicenie zegarka o szereg dodatkowych opcji np. pulsometru, krokomierza czy innych cech charakterystycznych dla zegarków sportowych. Jako przykład może posłużyć nam poniższy model.

Zegarek męski Casio G-Shock G-Squad Bluetooth GBA-800-1AER
Zegarek męski Casio G-Shock G-Squad Bluetooth GBA-800-1AER

Na zegarki kwarcowe należy zwrócić szczególną uwagę również dlatego, że prezentują doskonały stosunek jakości do ceny. W asortymencie naszego sklepu znaleźć można kilkadziesiąt marek, które proponują zegarki kwarcowe zarówno w wersji budżetowej, jak i też z wyższej półki cenowej. Dowodem na siłę mechanizmu kwarcowego jest fakt, że sięgają po niego światowej klasy producenci, tacy jak Casio, Timex czy Citizen. Z mechanizmów korzystają także szwajcarscy producenci np. Doxa, Roamer czy Victorinox.