Zegarki z kompasem dla sportowców i poszukiwaczy wrażeń

26.07.2019 Ciekawostki

Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że zegarki przestały jedynie wskazywać czas. Pojawiły się wielofunkcyjne urządzenia, które mają wspierać różne typy aktywności i wcale nie oznacza to, że mówimy tu o smartwatachach. Niektóre z modeli zostały uzupełnione o tachometry, chronografy, alarmy hydracyjne i wiele więcej, ale dziś pokażemy wam zegarki z kompasem.

Jak pewnie wiecie, kompas nie jest nowością, bo ludzkość odkryła właściwości magnetyczne przedmiotów kilka tysięcy lat temu, ale główny laur odkrywców magnetycznego kompasu przypadł Chińczykom. To ich prace badawcze z okresu od 200 r.p.n.e. do 100 r.n.e. przyniosły nam bliżej znane urządzenie, chociaż pierwotnie wykorzystywane prawdopodobnie w związku z filozofią feng shui.

W XI wieku Chińczycy odkryli, że kompas może stać się podstawą żeglugi i podróżowania lądowego. Pierwsze kompasy w Europie pojawiły się dzięki Arabom, na przełomie XII i XIII wieku, ponieważ skopiowali chiński wynalazek i rozprzestrzenili go na międzynarodową skalę. Dziś kompas jest powszechnie znanym urządzeniem, z którym każdy choć raz miał kontakt.

Zegarek męski Citizen Promaster BN4044-15E

Kup teraz

Kompas magnetyczny vs. kompas elektroniczny

Współczesne kompasy poszły dwiema drogami. Z jednej strony nadal wykorzystywane są znane od setek lat kompasy magnetyczne, które opierają się na wyznaczeniu kierunku południka magnetycznego, z drugiej strony pojawiły się kompasy elektroniczne.

Oczywiście każdy z nich ma swoje wady i zalety, ale dla niedoświadczonego podróżnika, bardziej wskazany jest ten cyfrowy, ponieważ obsługa kompasu magnetycznego wymaga trochę więcej wiedzy i umiejętności, między innymi odczytu mapy. Dużym plusem nadal pozostaje to, że nie wymaga zasilania.

Zegarek męski Nautica Soledad South NAPSSP901

Kup teraz

Co ciekawe, pojawienie się kompasów elektronicznych było niejako konsekwencją braku precyzji wskazań urządzeń tradycyjnych np. w pobliżu instalacji ze stali, żeliwa czy w otoczeniu urządzeń o dużym natężeniu prądu. W tych wypadkach urządzenia elektroniczne podawały znacznie dokładniejsze wartości.

Jest i druga strona tej samej monety – kompasy cyfrowe mogą mieć zakłócenia odczytu w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych (burza, mgła, porywisty wiatr). Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest bardzo prosta – kompasy elektroniczne wykorzystują dane napływające z satelity, a nie bezpośrednio z magnetyzmu Ziemi, więc niesprzyjająca pogoda może zakłócić odbiór danych.

Zegarek męski Orient Chronograph FTT17003B0

Kup teraz

Zegarki z kompasem – komu się przydadzą?

Opis wad i zalet jednego i drugiego typu kompasu, trochę zmusza do refleksji, że najpewniejszym sposobem będzie posiadanie obydwu z nich, więc jeśli na poważnie chcecie rozpocząć survivalową przygodę, powinniście wyposażyć się nie tylko w tradycyjny kompas magnetyczny, ale wesprzeć swoje pomiary również o nieco bardziej komfortowy w użyciu kompas elektroniczny.

Aby nie kupować dwóch niezależnych urządzeń, najlepiej postawić na czasomierz, który został uzupełniony w taką funkcję. Tym sposobem inwestujecie w sporo tańszy kompas magnetyczny, mapę i wielofunkcyjny gadżet, który posiada również kilka innych przydatnych opcji.

Zegarek męski Timex Retrograde T2N720

Kup teraz

Kompas to tak naprawdę dość praktyczne urządzenie, które cenią sobie nie tylko globtroterzy eksplorujący amazońską dżunglę czy miłośnicy pieszych wycieczek w górach, ale również sportowcy, w tym biegacze, rowerzyści i narciarze. Jednym ze sportów, w którym posiadanie kompasu może okazać się sporym atutem na tle współzawodników są biegi na orientację.

Przyjemne z pożytecznym

Zegarki z kompasem, ze względu na ich szczególne przeznaczenie, łączą kilka funkcji, które mogą przydać się w trakcie obciążających treningów na łonie natury. Wśród nich znajdziecie wspomniane wcześniej chronografy, tachometry, alarmy różnego typu, podświetlenie i wysoką wodoszczelność. Wszystko uzależnione jest od ceny i producenta.

Zegarek męski Casio G-Shock Mudmaster GG-1000-1A5ER

Kup teraz

Podobne możliwości serwują zaawansowane technologicznie modele, które zostały przystosowane do pracy w trudnym terenie. Łączą w sobie moduł GPS, a co za tym idzie również kompas, a ponadto zostały uzupełnione o opcje smart. Takie propozycje ma kilka marek specjalizujących się w sportowych smartwatchach o dużej wytrzymałości i odporności, między innymi Casio Pro Trek.

Zegarek męski Casio Pro Trek Smart WSD-F30-BKAAE

Kup teraz

Zegarki z kompasem to dość duża oferta kilku różnych producentów. Znajdziecie je nie tylko w ofercie Casio, Casio Pro Trek czy G-Shock, ale także w asortymencie marek Timex, Orient, Nautica (propozycja żeglarska) i Citizen.

Jeśli chcecie zobaczyć inne modele, zachęcamy do zajrzenia do naszego sklepu minuta.pl. Życzymy udanych zakupów i bezpiecznych wędrówek.