Rezerwa chodu na tarczy zegarka

06.11.2021 Zegarki Ciekawostki

Zegarki automatyczne to tradycyjne i klasyczne czasomierze, w których zasada działania opiera się na mechanice. Szukając takiego zegarka należy pamiętać o tzw. rezerwie chodu.

Zacznijmy od tego, czym jest zegarek automatyczny. W dużym uproszczeniu to takie urządzenie, które działa, dzięki noszeniu na nadgarstku. Sprężyna napędowa nakręcana jest przez rotor (wahnik), a ten z kolei obraca się pod wpływem ruchu ręki. Zasada jest więc analogiczna jak w klasycznych zegarkach mechanicznych nakręcanych ręcznie za pomocą koronki.
Różnica jest jednak taka, że automatów nie nakręcamy sami, robi za nas to ruch nadgarstka i wahnik.
No dobrze, ale co wówczas, gdy zegarek odłożymy na biurko na noc? Albo gdy chcemy założyć jakiś sportowy zegarek zamiast naszego eleganckiego automata?
Tu wkracza rezerwa chodu.

Automaty Iron Annie

Zegarki z naciągiem automatycznym są opisywane jako zegarki z duszą. Nie są one tak “chirurgicznie precyzyjne” jak zegarki kwarcowe, ani tak nowoczesne jak zegarki solarne. Bez względu na to automaty bezustannie cieszą się ogromną popularnością. Każda z szanujących się marek ma w swojej ofercie takie zegarki, czy to dla pań, czy dla panów.

Zegarek męski Iron Annie Bauhaus IA_5060_5
Zegarek męski Iron Annie Bauhaus IA_5060_5

Marka Iron Annie słynie z prostych krojów, klasycznego wyglądu i bardzo praktycznych rozwiązań w swoich modelach. To zgodne z filozofią Bauhaus – skądinąd tak właśnie nazywa się kolekcja, do której należy prezentowany powyżej zegarek.
O tym, czym jest szkoła Bauhaus możecie przeczytać w naszym artykule pt.:”Piękno ukryte w prostocie. Subtelne zegarki w stylu Bauhaus”.

Przyjrzyjcie się tej minimalistycznej tarczy. Jest na niej okienko datownika na godzinie trzeciej, jest zegar 24h na godzinie szóstej oraz coś jeszcze.
Pomiędzy godziną jedenastą a godziną pierwszą rozciąga się jeszcze jeden wskaźnik. Tak właśnie w tym modelu zaprezentowano rezerwę chodu.

Zegarek męski Iron Annie Bauhaus IA_5066_2
Zegarek męski Iron Annie Bauhaus IA_5066_2

Rezerwa chodu pokazuje, ile czasu zegarek będzie działał jeszcze bez nakręcenia, czyli w przypadku automatów – bez założenia na nadgarstek.
Rezerwa często prezentowana jest na tarczy w formie małej wskazówki, jednak nie wszyscy producenci stosują opis za pomocą liczb. Niekiedy to po prostu maleńka subtarcza, na której wskazówka przesuwa się od pola zielonego (pełne nakręcenie) do pola czerwonego (sprężyna nienaciągnięta). Niestety, w takim rozwiązaniu trudno wyznaczyć realny czas działania zegarka.
Jak widać w powyższych modelach Iron Annie, opis liczbowy jest bardzo praktyczny (kolejny ukłon w stronę filozofii Bauhaus). Nie trudno bowiem się zorientować, że rezerwa chodu dla tych zegarków wynosi 40 godzin. Można więc bez problemu kontrolować, jak długo będzie pracować jeszcze mechanizm czasomierza.

Rezerwa chodu jest niezbędna

Wyobraźmy sobie teraz, jak używało by się zegarków mechanicznych, w których rezerwa chodu nie byłaby prezentowana na cyferblacie. Byłoby bardzo niepraktycznie i uciążliwie, czyż nie? Nigdy nie byłoby wiadomo, czy zegarek jeszcze popracuje, czy też należy go dokręcić. Optymalnym rozwiązaniem jest wówczas nakręcanie sprężyny każdego dnia o tej samej porze.

Zegarek męski Iron Annie D-AQUI IA_5960_3
Zegarek męski Iron Annie D-AQUI IA_5960_3

Całe szczęście świat zegarmistrzowski dostrzegł tę potrzebę polepszenia życia klientów i odciążenia ich od myślenia o tym, czy zegarek jest jeszcze sprawny.
Tak powstała rezerwa chodu prezentowana na cyferblatach zegarków. Teraz rzut oka wystarczy, aby wiedzieć, czy nasz czasomierz może zostać dzień dłużej na biurku, czy też lepiej go założyć i tym samym naciągnąć sprężynę.

Zegarek męski Iron Annie Bauhaus IA_5066_1
Zegarek męski Iron Annie Bauhaus IA_5066_1

Jest jeszcze jeden trik, który pozwala używać zegarków automatycznych niesystematycznie, ale mając pewność, że są one nakręcone.
Zegarek pozostawiony na biurku, szafce czy w szufladzie traci naprężenie sprężyny napędowej. Trzeba więc go albo nosić albo odłożyć do specjalnego pojemnika zwanego rotomatem.
Wymyślono bowiem szafeczkę, która zastępuje ruchy nadgarstka. Te ciekawe urządzenia zasługują zdecydowanie na odrębny artykuł, który z całą pewnością pojawi się na tym blogu. Śledźcie więc nas uważnie!

Nie ulega wątpliwości, że automat z rezerwą chodu to zegarek z duszą, inny niż powszechne zegarki kwarcowe. Zapraszamy do sklepu Minuta.pl, gdzie z całą pewnością odnajdziecie wymarzony czasomierz automatyczny.