Zegarki a wysokie temperatury, czyli czego nie robić w upały

20.06.2019 Ciekawostki

Kiedy temperatury przekraczają codziennie 30 stopni Celsjusza, możemy mówić już o fali upałów. Co mają z tym wspólnego zegarki? Zobaczcie sami.

Każdemu z posiadaczy cennych czasomierzy zależy, aby działały jak najdłużej. Jeśli należycie do tego grona, przeczytajcie artykuł “Chcesz mieć zegarek na lata? Pielęgnuj go. Przed wami 3 porady jak dbać o zegarek”.

Wspomnieliśmy tam również o temperaturze, która dla zegarków może być niebezpieczna, tym bardziej, że właśnie teraz trwa najgorętszy sezon urlopowy, a Polacy tłumnie odwiedzają egzotyczne zakątki świata i najpiękniejsze europejskie plaże. Nie ma żartów, Hiszpania w sierpniu ma być przedsionkiem piekła, ale w Polsce też nie jest lekko. Dziś prawdopodobnie najgorętszy dzień tego lata.

Zegarki a wysokie temperatury

Wszyscy wiedzą, że w zaparkowanym aucie nie zostawia się dzieci ani zwierząt. Niby jest to oczywiste, a jednak media ciągle donoszą o takich incydentach, co przecież grozi poważnymi konsekwencjami dla zdrowia i życia naszych podopiecznych. Często ta nierozwaga kończy tragedią, której można było zapobiec.

Elektronika i zegarki również nie przetrwają tak drastycznych temperatur. Pozostawienie w takich temperaturach zegarka na desce rozdzielczej czy nawet schowku może spowodować nieprawidłową pracę czasomierza, jego zatrzymanie, powolne działanie, uszkodzenie baterii oraz uszkodzenie niektórych części mechanizmu przez rozrzedzenie smarów, które tracą swoje właściwości. Ten sam problem może dotknąć zegarka, który leży na parapecie w słońcu czy w silnie nagrzanym pomieszczeniu, w którym temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Pierwszym objawem zbyt wysokiej temperatury będzie to, że zacznie się spóźniać.

Podobnie będzie wyglądało to na plaży. Jeśli temperatura w słońcu jest niemal nie do wytrzymania, to wierzcie nam, zegarek też jest narażony. Czy w takim razie zrezygnować z przebywania na słońcu w zegarku? Nie, tylko nie trzymajcie go na patelni. No chyba, że macie zegarek I.N.O.X., bo jego można nawet ugotować.

Zegarek damski Victorinox I.N.O.X. V 241769

Kup teraz

Zegarki a szok termiczny

Jego skutki są już znacznie poważniejsze niż polegiwanie na tropikalnej plaży. Szok termiczny wywoływany jest przez nagłą zmianę temperatury otoczenia z bardzo gorącej na niską i odwrotnie. Zegarek, który nagrzał się na słońcu, a potem znajdzie się dla ochłody właściciela w zimnym basenie, może doznać trwałych uszkodzeń. Podobnie wygląda to, kiedy wychodzimy z sauny pod chłodny prysznic.

Szok termiczny dotyczy zegarków wodoszczelnych. We wnętrzu nagrzewającej się koperty zegarka może dojść do niewyobrażalnych temperatur, a za tym idzie zmiana ciśnienia i “kurczenie się” powietrza. Taka różnica temperatur pomiędzy wodą a wnętrzem koperty może wynieść nawet ponad 50-60 stopni Celsjusza.

Zanurzenie zegarka spowoduje, że uszczelki zaczną się rozszczelniać, a do jego wnętrza naleje się woda. Widać to, kiedy zegarek zacznie parować od środka, a na szkle od wewnętrznej strony pojawi się odparowana woda. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta u zegarmistrza i wymiana uszkodzonych części.

Zegarek męski Victorinox I.N.O.X. Professional Diver 241733

Kup teraz

Zastosujcie się do naszych porad i zabezpieczcie wasze zegarki na czas największych upałów, a przetrwają z wami kolejny sezon.

Życzymy ochłody i satysfakcji z lata 🙂