Mechanizm kwarcowy w zegarku

26.02.2023 Zegarki Ciekawostki

Każdy, kto zamierza kupić zegarek, musi zdecydować, czy wybiera automatyczny mechanizm, czy kwarcowy. Ale czy wiesz, jak działa zegarek kwarcowy? Czy jest lepszy od tradycyjnego, mechanicznego sposobu działania?

W uproszczeniu można powiedzieć, że zegarek kwarcowy to zegarek na baterię. Bo aby czasomierz działał, potrzebne są dwa elementy: źródło zasilania i kryształ kwarcu. Tym źródłem energii jest właśnie bateria. To dzięki temu, że udało się ujarzmić elektryczność i zminiaturyzować ją w akumulatorkach, możliwe było stworzenie zegarka kwarcowego. Trzeba było jednak na to trochę poczekać.

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałby świat, gdyby nie było baterii? To już nawet nie kwestia kwarcowych zegarków, ale wszystkich urządzeń zasilanych dzięki akumulatorom. Ojcem baterii jest Alessandro Volta, który na przełomie XVIII i XIX wieku opisał działanie i skonstruował ogniwo galwaniczne (ogniwo Volty).
To właśnie z tego powodu 18 lutego – rocznica urodzin Volty – to Dzień Baterii.
Jednak trzeba było czekać prawie 200 lat, by mała bateria pojawiła się w zegarku. Co prawda zegary kwarcowe powstały na początku XX wieku (1927 rok), ale mechanizm kwarcowy w zegarkach przenośnych zastosowano dopiero w latach 70 XX wieku.

Zegarek męski Citizen Elegance BI5070-06A
Zegarek męski Citizen Elegance BI5070-06A

Narodziny kwarcowej jakości

Pierwszy komercyjny zegarek kwarcowy pojawił się w 1969 roku i nazywał się Astron. To była rewolucja! Zegarek na baterię, który działa bez żadnego nakręcania. Japończycy (bo to oni stali za tym nowatorskim rozwiązaniem) rzucili wyzwanie całemu zegarmistrzowskiemu światu.

Zegarek męski Adriatica Aviation A8281.42G4CH
Zegarek męski Adriatica Aviation A8281.42G4CH

Na reakcję innych producentów nie trzeba było długo czekać. Wkrótce kwarcowe zegarki pojawiły się w ofercie m.in. szwajcarskich marek i zaczęły podbijać serca klientów. Trudno się temu dziwić, wszak używanie takiego zegarka było bardziej komfortowe niż korzystanie z czasomierzy z naciągiem mechanicznym, czyli takich, które wymagają nakręcania. Jednak na samym początku kwarcowej historii problemem była cena – pierwsze modele były tak drogie, że mogli sobie na nie pozwolić tylko najbogatsi.

Zegarek męski Delbana Locarno 41601.714.6.032
Zegarek męski Delbana Locarno 41601.714.6.032

Zalety kwarcowego mechanizmu

Dynamiczny rozwój elektrotechniki sprawił, że dość szybko kwarcowe zegarki stały się bardziej dostępne. Każdy liczący się producent wprowadzał do swojego portfolio te nowoczesne mechanizmy. A jaka jest zasada jego działania?

Zegarek damski Zeppelin Grace ZE_7441_2_N
Zegarek damski Zeppelin Grace ZE_7441_2_N

Sercem układu jest wspomniana bateria oraz kryształ kwarcu, który jest piezoelektrykiem. Oznacza to, że pod wpływem naprężeń mechanicznych na powierzchni kryształu pojawiają się ładunki elektryczne. Energia z baterii wywołuje drgania o określonej częstotliwości, które po wyregulowaniu przez mechanizm dają 1 impuls elektryczny na sekundę. W uproszczeniu można powiedzieć, że ten impuls wprawia w ruch rotor, który przesuwa wskazówkę sekundnika. Skomplikowane? Trochę tak.

Najpiękniejsze jest to, że ten magiczny sposób działania zapewnia niesamowitą precyzję pomiaru. W mechanizmach kwarcowych odchylenia od prawidłowego wskazania czasu wynoszą zwykle kilkanaście sekund na miesiąc, choć najnowocześniejsze zegarki kwarcowe mają różnicę pomiaru +/- 10 sekund w skali roku!

Zegarek damski Festina Swarovski F20495_1
Zegarek damski Festina Swarovski F20495_1

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu Minuta.pl, gdzie znajdziecie Państwo zegarki kwarcowe przeróżnych marek: szwajcarskich, japońskich, niemieckich… a zresztą sam się przekonasz, gdy odwiedzisz nasz sklep.