5 sposobów, by nadać zegarkowi drugie życie

31.03.2020 Zegarki Warto przeczytać

Czas, użytkowanie, zła konserwacja, wysokie temperatury, zwiększona potliwość, zanieczyszczenia – to tylko niektóre z czynników, które w znacznym stopniu wpływają na stan naszych czasomierzy. Jak zatem dbać o zegarek, aby służył nam jak najdłużej?

To pytanie zadają sobie zapewne wszyscy posiadacze chociaż jednego zegarka, chcący cieszyć się jego dobrym stanem przez kilka sezonów. Niebezpieczeństw jest wiele, a możliwość zarysowania bransolety czy uszkodzenia paska skórzanego czyhają na każdym kroku i czasem bardzo trudno ich uniknąć. Naturalną koleją rzeczy jest, że regularnie noszony zegarek się zużywa i co do tego nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości. Jednak istnieje kilka sprawdzonych i naprawdę łatwych sposobów, jak nadać mu drugie życie. Oto one:

1. Jak odnowić zegarek? Po pierwsze – zapobiegaj!

To niezwykle ważna kwestia. Aby zegarek dłużej zachował dobrą kondycję, bardzo ważna jest jego codzienna pielęgnacja. Z doświadczenia wiemy, że nawet jeżeli w kolekcji mamy kilka rodzajów czasomierzy, na co dzień i tak wybieramy ten jeden ulubiony. Częste noszenie naraża go przecież na działanie potu, soli i brudu, a to doprowadza nie tylko do nieprzyjemnego zapachu, ale też zniszczeń, których niejednokrotnie naprawić się już nie da.

Jak zapobiec zniszczeniu zegarka? Pamiętaj o kilku ważnych kwestiach. Jedną z nich jest ściąganie zegarka na noc. Mimo, że wydaje się to oczywiste, wielu ludzi o tym zapomina. Zegarki najlepiej przechowywać w odpowiednio do tego przeznaczonym pudełku, aby nie narażać go na dodatkowe zarysowania podczas wrzucania do szuflady.

Zegarek męski Citizen Chrono CA0695-84E
Zegarek męski Citizen Chrono CA0695-84E

Kupując zegarek w naszym sklepie, otrzymujecie go w firmowym pudełku, które możecie zachować i przechowywać w nim bezpiecznie czasomierz. Pamiętajmy o tym szczególnie podczas podróży, kiedy nie trudno o uszkodzenia mechaniczne. Wówczas możemy takie pudełko dodatkowo uzupełnić specjalnym piankowym wypełnieniem.

2. Jak odnowić zegarek? Czyść go regularnie

To bardzo ważne, aby raz na jakiś czas zagwarantować naszym zegarkom porządne czyszczenie. Pierwszym sygnałem dającym znać, że trzeba szybko reagować jest nieprzyjemny zapach i widoczne zabrudzenia na wewnętrznej stronie paska skórzanego. Przy niewielkich zanieczyszczeniach wystarczy pasek skórzany przetrzeć ściereczką z mikrofibry.

Kiedy jednak mamy do czynienia z większym zabrudzeniem, konieczna będzie już pasta do czyszczenia, przygotowana na bazie jednej łyżeczki wody i jednej łyżeczki sody oczyszczonej. Tak przygotowany preparat nanosimy na dwie strony paska skórzanego i pozostawiamy na godzinę. Po tym czasie, nadmiar pasty usuwamy ściereczką, a następnie polerujemy. To skuteczna metoda walki z zanieczyszczeniami i nieprzyjemnym zapachem.

Zegarek męski Atlantic Sealine 62341-41-61
Zegarek męski Atlantic Sealine 62341-41-61

W przypadku bransolety wystarczy przemycie wodą i dokładne wysuszenie bawełnianą ściereczką. Przy większych zabrudzeniach, polecamy stosować miękką szczoteczkę i delikatne, najlepiej naturalne mydło. Nie wybierajcie mocnych detergentów. One mogą uszkodzić wierzchnią powłokę bransolety.

Zegarek damski Meller Denka W300-2GOLD
Zegarek damski Meller Denka W300-2GOLD

3. Jak odnowić zegarek? Wymiana skórzanego paska

Nie bez powodu klienci najczęściej wybierają zegarki zapinane na paski skórzane. Skóra naturalna jest dość miękka, elastyczna i z łatwością dopasowuje się do kształtu nadgarstka, nie ocierając go. Mimo to, skórzane paski mają też swoje wady, a główną jest mniejsza odporność na wilgoć, co jest jedną z głównych przyczyn ich zużycia.

Wymiana paska jest nieunikniona, a jej częstotliwość jest już kwestią indywidualną. To jak często powinniśmy wymieniać pasek skórzany, zależy od intensywności użytkowania. Szacuje się jednak, że przy codziennym użytkowaniu skórzany pasek powinno się wymieniać raz w roku. Zobaczycie, że ten prosty zabieg sprawi, że znów z radością będziecie sięgać po swój ulubiony zegarek!

Zegarek męski Casio Edifice Premium EFS-S510L-1AVUEF
Zegarek męski Casio Edifice Premium EFS-S510L-1AVUEF

4. Jak odnowić zegarek? Wypoleruj bransoletę!

Ten prosty sposób naprawdę pomaga, a zegarek niejednokrotnie po porządnym wypolerowaniu go, wygląda jak nowy. Polerowanie pozwala pozbyć się drobnych rys i niewielkich uszkodzeń mechanicznych, przez co możemy dłużej cieszyć się wyglądem zegarka. Nie zapominajmy jednak, że do tego zabiegu nadają się bransolety stalowe i tytanowe, które nie posiadają dodatkowych powłok np. złoceń.

Zegarek męski Doxa Challenge 215.10.021.10
Zegarek męski Doxa Challenge 215.10.021.10

5. Jak odnowić zegarek? Sięgnij po poradę specjalisty

O zegarek warto dbać nie tylko od zewnątrz. Serce czasomierza ukryte jest głęboko w środku, a sprawne funkcjonowanie urządzenia to głównie jego zasługa. Dlatego raz na jakiś czas warto oddać zegarek w ręce specjalisty, który oceni stan techniczny czasomierza. Oprócz wymiany baterii, warto przyjrzeć się wodoszczelności, która podczas zmiany baterii może być naruszona. Bardzo ważne jest także smarowanie zegarka.

Dobry zegarmistrz będzie w stanie nawet przeprowadzić kompleksową renowację, w której skład wchodzi remont mechanizmu, odnowa cyferblatu, wskazówek czy koperty zegarka – jeśli oczywiście zaistnieje taka potrzeba.

Zegarek męski Orient Classic Automatic RA-AG0002S10B
Zegarek męski Orient Classic Automatic RA-AG0002S10B

To zaledwie pięć sposobów, aby przedłużyć życie waszego ulubionego zegarka. Nie są to ani wymagające, ani czasochłonne czynności, a poza profesjonalną renowacją nie wymagają szczególnych nakładów finansowych. Jednak regularne ich przestrzeganie może przynieść naprawdę świetny efekt, a wy będziecie cieszyć się swoim ulubionym czasomierzem przez lata.