Czym jest tachometr w zegarku i jak go używać?

19.03.2019 Ciekawostki

Czasomierze mają coraz więcej przydatnych funkcji, a ich działanie często wykracza poza tradycyjne odmierzanie sekund, minut i godzin. Jedno z tych udogodnień to właśnie przedmiot naszego artykułu, w którym odpowiemy na pytanie czym jest tachometr w zegarku i jak go używać.

Tachometr a chronograf

Często czasomierze są wyposażone w dodatkową podziałkę liczbową umieszczoną na kopercie zegarka, chociaż niektórzy z producentów umieszczają ją również na tarczy. Ta podziałka to inaczej tachometr, znany też jako tachymetr czy skala tachometryczna. Znajduje się ona jedynie w zegarkach wyposażonych w chronograf, ponieważ zależność między tachometrem a chronografem jest bezdyskusyjna. Co więcej, ładnie wykonana skala może służyć jako dodatkowy element zdobniczy koperty czy tarczy. Fantastycznie prezentuje się to w poniższym modelu Doxa.

Zegarek męski Doxa Trofeo 287.10.021.10

Kup teraz

Tachometry w historii

Jak każda skala, również i ta służy do mierzenia. W przypadku podziałki tachometrycznej mówimy o określaniu średniej prędkości, z jaką coś lub ktoś pokonuje ustalony dystans – najczęściej jednego kilometra lub jednej mili. Co ciekawe, skala tachometryczna w połączeniu z funkcją chronometru pozwala również badać efektywność pracy np. podczas produkcji, w której liczy się ilość wytworzonych przedmiotów w trakcie godziny pracy.

Dzisiaj tachometry to dodatkowe opcje do codziennych, bardziej praktycznych funkcji czasomierzy, jednakże w XIX stuleciu i przez kolejne półtora wieku odgrywały istotną rolę w takich dziedzinach, jak sport, przemysł, motoryzacja, lokomocja i lotnictwo oraz, rzecz jasna, wojskowość.

Zegarek męski Delbana Manhattan 54501.578.6.034

Kup teraz

Impulsem powstania pierwszego tachymetru był rozwój przemysłu, który pozwalał na zwiększenie produkcji, a do tego konieczne stało się mierzenie jej efektywności. Dlatego, nie bez przyczyny wspomnieliśmy, że tachymetr pozwala na sprawdzenie ilości wyprodukowanych towarów w przeciągu jednej roboczej godziny. Oczywiście XIX-wieczne tachometry prezentowały się ona nieco inaczej niż ich współczesne młodsze rodzeństwo, ponieważ przyjęły formę czasomierzy kieszonkowych, a skala była dostosowana do stosowanych wtedy (znacznie mniejszych niż dzisiaj) rzędów wielkości, prędkości czy ilości.

Współcześnie tachymetr stał się funkcjonalną opcją, w którą wyposażone są głównie zegarki o charakterze sportowym. Jednym z nich jest poniższy model Sekonda.

Zegarek męski Sekonda Chronograph 1594.00

Kup teraz

Czym jest tachometr i jak go używać?

Na szczęście nazwa opisywanej funkcji brzmi na dużo bardziej skomplikowaną, niż jest w rzeczywistości. Pierwsze co musimy zrobić, to dopilnować, aby przy rozpoczynaniu pomiaru wskazówka chronografu była na wartości zero, czyli na godzinie 12. Następnie włączamy chronograf w momencie, w którym nasz obiekt pomiaru rusza oraz zatrzymujemy, gdy pokonuje interesujący nas odcinek. Jeżeli mierzyliśmy prędkość na dystansie jednego kilometra lub mili, to wskazówka chronografu pokazywać będzie szybkość naszego ruchu w kilometrach lub milach na godzinę.

Zegarek męski Tommy Hilfiger Luke 1791121

Kup teraz

W przypadku, gdy chcemy zmierzyć średnią prędkość na krótszym odcinku musimy ustalić jaką częścią jednej kilometra lub mili jest dany dystans. Dla 200 metrów, będzie to ⅕ kilometra, więc przez ten ułamek musimy pomnożyć wartość, przy której zatrzyma się wskazówka, bądź po prostu podzielić ją na 5. Wystarczy, że na nadgarstku będziemy mieli taki czasomierz, a w dowolnym miejscu możemy określić prędkość, z jaką biega nasz ulubiony sportowiec podczas otwartego treningu.

Co ciekawe, wykorzystanie tachometru do zmierzenia ilości produktów, które powstaną w ciągu godziny jest jeszcze łatwiejsze niż pomiar prędkości. Ponownie upewniamy się, że wskazówka chronografu jest na godzinie 12, po czym włączamy chronograf, gdy rozpoczyna się proces produkcyjny. Wyłączamy, gdy zostanie zakończony. Jeżeli czas produkcji jednego przedmiotu trwał 30 sekund, to w ciągu 60 minut otrzymamy ich 120, co wskaże tachometr.

Zegarek męski Boss Intensity 1513680

Kup teraz

Wiecie już, czym jest tachometr w zegarku i jak go używać, ale warto jeszcze podkreślić, że do jego poprawnego działania niezbędne jest perfekcyjnie działanie naszego czasomierza. Chcąc poprawnie wykorzystać skalę tachometryczną musimy mieć pewność, że mechanizm zegarka pracuje równo i płynnie. Nie może być zatem mowy o słabym naciągu sprężyny lub innych uszkodzeniach mechanicznych. Ważne jest także to, aby już na etapie produkcyjnym skala tachometryczna została poprawnie naniesiona na kopertę, warto zatem wyposażyć w czasomierz zaufanej marki.

Zegarek męski Locman Montecristo 0516A02S-00BLYLSB

Kup teraz

Jeżeli jesteście zainteresowani innymi modelami, które będą posiadać tachymetr, to zachęcamy do obejrzenia zegarków dostępnych w naszym sklepie. Tachometry znajdziecie nie tylko w ofercie marek, które przedstawiliśmy w tej publikacji, ale także w propozycjach wielu innych.