Zegarek przestał działać. Dlaczego?

03.08.2020 Zegarki Warto przeczytać

Z pewnością zastanawialiście się kiedyś, co może być przyczyną tego, że wasz zegarek przestał działać, dlatego przychodzimy dzisiaj do was z kilkoma najczęściej pojawiającymi się możliwościami, które mogły spowodować jego zatrzymanie.

Sytuacja, kiedy elektroniczny ekran zegarka przestał wyświetlać godzinę a wskazówki kwarcowego czasomierza wskazują nieaktualny czas zdarzają się dość często, a przyczyn niedziałającego zegarka może być wiele. Skupmy się jednak na tych najczęstszych, które często są zależne od rodzaju mechanizmu.

Zegarek przestał działać? Pora wymienić baterię

Jeśli wasz zegarek przestał działać, być może oznacza to, że bateria się wyczerpała i najwyższy czas wymienić ją na nową. To prawdopodobnie najczęstsza przyczyna niedziałającego zegarka, ale jednocześnie najmniej kosztowna, bowiem wymiana baterii nie wiąże się raczej z wysokimi kosztami. Warto pamiętać, że bateria może się wyładować również w nowym zegarku i warto wówczas wymienić ją w autoryzowanym punkcie producenta, ponieważ wymiana na własną rękę skutkuje utratą gwarancji.

Czy wyładowanie baterii w zegarku można jakoś przewidzieć? W przypadku wielu czasomierzy tak, ponieważ część z nich została wyposażona w tryb energooszczędny, który sygnalizuje wcześniej, że bateria jest już na ukończeniu np. poprzez kilkukrotne nieprawidłowe wskazywanie godziny.

Zegarek damski Timex T2N598
Zegarek damski Timex T2N598

Zegarek przestał działać? Zapewne zapomniałeś go nakręcić

Jeśli natomiast jesteśmy nielicznymi posiadaczami zegarka mechanicznego nakręcanego ręcznie, bardzo możliwe, że zegarek przestał działać z powodu nienakręconego mechanizmu. Mimo, że zegarki mechaniczne nakręcane ręcznie są rzadkością, nadal pewna grupa miłośników zegarmistrzostwa decyduje się na nie, ze względu na ich wyjątkowość i niejednokrotnie ogromną wartość sentymentalną.

W przypadku zegarków nakręcanych ręcznie, ich działanie determinuje sprężyna, która jest odpowiedzialna za napędzanie czasomierza. Należy zatem pamiętać o nakręcaniu zegarka codziennie, najlepiej o tej samej porze.

Zegarek męski Sturmanskie Sputnik 2609-3735431
Zegarek męski Sturmanskie Sputnik 2609-3735431

W przypadku zegarka mechanicznego z automatycznym naciągiem sprawa jest znacznie prostsza. Czasomierz napędzany jest ruchem nadgarstka, zatem dopóki nosimy go na nadgarstku, będzie dokładnie wskazywał godzinę.

Zegarek męski Orient Automatic FAB0B003W9
Zegarek męski Orient Automatic FAB0B003W9

Zegarek nie działa? Być może to wina uszkodzonego akumulatora

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, przyczyny tego, że zegarek przestał działać są zależne od mechanizmu, który go napędza. O ile poznaliśmy już przyczynę niedziałających zegarków kwarcowych oraz mechanicznych, warto teraz skupić się na zegarkach zasilanych światłem tzw. solarnych. Jak działa taki mechanizm?

Promienie światła (słonecznego lub sztucznego) padają na specjalny solarny panel, a następnie zamieniają się w energię elektryczną, zmagazynowaną w akumulatorze, zasilającym mechanizm. Czasomierze nie wymagają wówczas wymiany baterii, a odpowiednie nasłonecznienie zapewnia pracę zegarka przez długi czas, dlatego przyczyną niedziałającego zegarka solarnego może okazać się właśnie uszkodzony akumulator.

Zegarek męski Casio Edifice Premium EFS-S510D-1AVUEF
Zegarek męski Casio Edifice Premium EFS-S510D-1AVUEF

Zegarek przestał działać? Zasięgnij porady sprawdzonego zegarmistrza

Jeśli nadal zastanawiacie się dlaczego zegarek przestał działać, a żadna z powyższych możliwości nie okazała się prawdziwa, może to oznaczać uszkodzony mechanizm. O ile pozostałe warianty to raczej niedrogie zabiegi, o tyle naprawa mechanizmu zegarka bardzo często wiąże się z dużymi kosztami. Najlepiej jeśli udamy się z niedziałającym zegarkiem do sprawdzonego zegarmistrza, który fachowym okiem określi przyczynę problemu lub jeśli obowiązuje jeszcze okres gwarancyjny, natychmiast skontaktujemy się z producentem.

Samodzielne określenie przyczyny, przez którą zegarek przestał działać jest trudne, ponieważ złożoność budowy mechanizmów różnych producentów może się znacznie między sobą różnić. Radzimy, aby zawsze sięgać po poradę sprawdzonego zegarmistrza.