Gdzie się podział sekundnik?

09.08.2022 Zegarki

Jesteśmy przyzwyczajeni do klasycznego układu wskazówek na tarczy – dwie duże pokazują godzinę i minutę, a cienka wskazówka odmierza sekundy. Ale zaraz, zaraz, czy w tych zegarkach Delbana jest wszytko ok? Chyba zapomnieli o sekundniku.

Zapięcie w zegarku może być stalowe, skórzane czy silikonowe. Tarcza może być gładka, perłowa lub z giloszem. Indeks może być punktowy, liczbowy albo mieszany. Słowem – w zegarkach jest potencjał i “miejsce”, gdzie można bawić się formą i tworzyć przeróżne rozwiązania.
Ba, nawet wskazówki mogą mieć różny wygląd i kształt – być ostre jak strzała, grube jak button lub ozdobne jak styl Breguet.

Ale co można pozmieniać w sekundniku? Tę cieniutką wskazówkę trudno przyozdobić ze względu na jej wielkość, no chyba co najwyżej może mieć inny kolor niż pozostałe główne wskaźniki (jak na przykład ma to miejsce w zegarku Delbana Recordmaster II, który widać poniżej).

Zegarek męski Delbana Recordmaster II 41602.722.6.032
Zegarek męski Delbana Recordmaster II 41602.722.6.032

Tarcza bez sekundnika – czy na pewno?

Marka Delbana w swoim portfolio ma serię zegarków, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak niedokończone, czegoś w nich brakuje.

Zegarek męski Delbana Fiorentino 41701.682.6.032
Zegarek męski Delbana Fiorentino 41701.682.6.032

Spójrzmy, jest koronka, jest wyraźny indeks, jest datownik, są eleganckie wskazówki w stylu liścia. No ale hola, hola, dlaczego są tylko dwie wskazówki? Gdzie się podział sekundnik? Przecież to niemożliwe, żeby projektanci o nim zapomnieli.

Zegarek męski Delbana Fiorentino 41601.682.6.042
Zegarek męski Delbana Fiorentino 41601.682.6.042

I oczywiście, że nie zapomnieli. Sekret kryje się w subtarczy, która znajduje się nad godziną szóstą. Zwykle totalizatory na tarczy zegarka to chronograf albo rozbudowany datownik. W tym wypadku w okienku znalazła się malutka wskazówka sekundnika.

Takie rozwiązanie nie jest zbyt często spotykane, aby na tarczy zamiast tradycyjnej cieniutkiej wskazówki znalazł się totalizator z sekundnikiem. Ale może właśnie w tym tkwi urok tego rozwiązania. Może warto czymś się wyróżnić, może trzeba spróbować nowych rozwiązań?

Zegarek męski Delbana Fiorentino 53601.682.6.102
Zegarek męski Delbana Fiorentino 53601.682.6.102

Z użytkowego punktu widzenia brak tradycyjnego sekundnika w ogóle nie przeszkadza, tak więc nie ma się czego obawiać. No, chyba że tych zazdrosnych spojrzeń i komentarzy w stylu “Ej, zobacz, jaki on ma świetny zegarek, chciałbym też taki!”.

Chcesz też taki? W Minuta.pl czekają na Ciebie i te eleganckie modele Delbana i wiele innych niesamowitych zegarków. Wystarczy zajrzeć na naszą stronę internetową albo odwiedzić nasz sklep z zegarkami w Warszawie.