Jak chronić zegarek przed przypadkowym zalaniem i zaparowaniem?

17.10.2020 Zegarki Warto przeczytać

Jednym z najczęściej powtarzających się problemów, z jakim spotykają się posiadacze zegarków, jest jego przypadkowe zalanie. Niech pierwszy rzuci kamień ten, któremu nigdy nie zdarzyło się zapomnieć zdjąć zegarka przy myciu rąk czy zmywaniu naczyń. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym problemem.

Wysoka wodoszczelność – najlepsza ochrona przed zalaniem zegarka

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak destrukcyjna bywa woda dla żywotności naszego czasomierza. Zalanie zegarka może doprowadzić zarówno do drobnych uszkodzeń, jak i do jego całkowitego zniszczenia. To, o czym należy pamiętać przed zamoczeniem zegarka w wodzie, jest sprawdzenie jego klasy wodoszczelności.

Jeśli jesteście miłośnikami sportu i wasz zegarek ma towarzyszyć wam podczas pływania, to polecamy wybrać czasomierz z wysoką klasą wodoszczelności np. 10 ATM tak, jak w przypadku zegarków Casio Edifice. Zegarek ten idealnie sprawdzi się do tego typu aktywności, ponadto posiada powłokę PVD, która nie ulega korozji.

Zegarek męski Casio Edifice Premium EQS-900PB-1AVUEF
Zegarek męski Casio Edifice Premium EQS-900PB-1AVUEF

Musicie jednak pamiętać, że jeśli na zegarku zamieszczono oznaczenie np. “20m”, nie oznacza to, że z tym zegarkiem możecie nurkować na głębokość 20 metrów. Określenie to wskazuje, że czasomierz poddany był testom działania ciśnienia statycznego, a wszystko to w warunkach laboratoryjnych. Zachęcamy do bacznego sprawdzania oznaczeń, aby nie doprowadzić do zalania zegarka.

Rozszczelnienie, jako powód zalania zegarka

Tak naprawdę, to nigdy nie możemy być pewni czy nasz zegarek jest w 100% szczelny. Każda ingerencja w jego budowę, np. wielokrotny upadek, a także jego wiek, może wpłynąć na jakość jego wodoszczelności. Częstym problemem jest również stan zegarka po wymianie baterii. Jeżeli po takim zabiegu wasz wodoszczelny zegarek został zalany i nie działa prawidłowo, może oznaczać to, że nie zamknięto go poprawnie.

Aby zapobiegać sytuacjom tego typu, warto zainwestować w zegarek z mechanizmem automatycznym. Ciekawym rozwiązaniem zaskakuje nas czasomierz Casio Edifice, ponieważ model ten posiada mechanizm kwarcowy zasilany technologią Tough Solar, która poprzez wbudowane panele słoneczne zasila zegarek energią ze światła i zapobiega konieczności wymiany baterii.

Zegarek męski Casio Edifice Premium EQB-1000XDC-1AER
Zegarek męski Casio Edifice Premium EQB-1000XDC-1AER

Dlaczego zegarek paruje?

Efektem przedostania się wilgoci pod powierzchnię czasomierza może być gromadzenie się pary wodnej pod jego szkiełkiem. Zaparowany zegarek może mieć kilka potencjalnych źródeł. Pierwszym z nich, jest używanie swojego czasomierza w warunkach, do których nie został przystosowany.

Kluczową rolę odgrywa także klasa wodoszczelności czasomierza, ponieważ jeśli nie jest ona adekwatna do sposobu użytkowania, woda oraz wilgoć z łatwością przedostanie się pod jego powierzchnię, powodując zaparowanie zegarka. W tym wypadku przydatną funkcją jest zakręcany dekielek tak jak np. w przypadku zegarka Casio Edifice, stanowi on gwarant wodoszczelności do 10 ATM.

Zegarek męski Casio Edifice Smartphone Link ECB-900DB-1BER
Zegarek męski Casio Edifice Smartphone Link ECB-900DB-1BER

Jeśli wszystko wskazuje na to, że nasz zegarek ma wysoką wodoszczelność i postanowimy zanurzyć go w wodzie, musimy pamiętać o tym, aby nigdy nie używać przycisków oraz nie kręcić koronką. Takie zachowania mogą spowodować zassanie się wody do wnętrza czasomierza, w wyniku czego otrzymamy zaparowany zegarek, z którego korzystanie będzie znacznie utrudnione.

Jest jeszcze jedna istotna przyczyna parowania zegarka, a mianowicie tzw. szok termiczny wywołany gwałtowną zmianą temperatury np. gdy zimą wychodzimy z nagrzanego pomieszczenia na zewnątrz. Dochodzi wówczas do skroplenia powietrza wewnątrz zegarka, które przybiera postać wody, a ta w szybkim tempie zamienia się w parę, tworząc efekt zamglonego szkiełka.

Zaparowany zegarek warto odłożyć w suchym miejscu i zwyczajnie dać mu odpocząć. Jeśli jednak to nie pomoże i para pod szkiełkiem będzie się długo utrzymywała, należy udać się do specjalistycznego serwisu.

Zalany i zaparowany zegarek – jak tego uniknąć?

Aby zapobiec zalaniu i zaparowaniu zegarka, należy przede wszystkim wiedzieć, do jakich warunków został przystosowany nasz czasomierz oraz użytkować go zgodnie z zaleceniami producenta. Według nas lepiej zapobiegać niż działać dlatego zalecamy wybór zegarka, który posiada wysoką wodoszczelność. Z pewnością pozbawi nas to wielu zmartwień i przykrości związanych z zalaniem i zaparowaniem zegarka.

Jeśli jednak i wam to się przydarzyło, nie czekajcie, bo jedyny i skuteczny sposób na zalany i zaparowany zegarek to oddanie go w ręce specjalisty. Pod żadnym pozorem nie próbujcie robić tego samodzielnie.

W asortymencie naszego sklepu Minuta.pl znajdziecie czasomierze z tą funkcją zarówno w wersji sportowej, jak i eleganckiej np. Casio Edifice.