Limitowana edycja zegarków Junghans Meister Chronoscope – spojrzenie w historię architektury

05.09.2018 Nowości

Mija dokładnie 100 lat, odkąd powstała najstarsza i najsłynniejsza budowla tarasowa. Dla marki Junghans niezwykle ważna, bo od 1918 roku była jej siedzibą. Limitowana edycja zegarków Junghans odwołuje się do pięknej historii firmy i jej związków z architekturą na światowym poziomie.

Junghans jest jednym z tych producentów, którzy doceniani są nie tylko za niezwykły kunszt produkowanych zegarków, ale również za przywiązanie do sztuki i architektury. W swoich kolekcjach nawiązują do historii i chętnie czerpią z niej inspiracje. Można śmiało powiedzieć, że te zegarki to dzieła sztuki użytkowej, w której niesamowity design spotyka się ze znakomitą jakością.

Trzeba pamiętać, że firma ma długie tradycje zegarmistrzowskie sięgające połowy XIX wieku, a taką historią, rzadko która marka może się poszczycić. Jeśli chcecie więcej przeczytać o jej początkach i najważniejszych projektach, zachęcamy do lektury artykułu “Marki, które musisz znać – zegarki Junghans”. Natomiast teraz opowiemy o najsłynniejszej budowli tarasowej, która w tym roku obchodzi swój jubileusz.

budynek tarasowy Philippa Jakoba Manza

100-lecie jednego z architektonicznych arcydzieł Philippa Jakoba Manza

Już na początku XX wieku Junghans był najważniejszym producentem zegarków na świecie. Ciągle rosnąca liczba klientów i wzrastające zapotrzebowanie na produkcję, spowodowały, że Junghans zaczął rozważać zbudowanie kolejnej z wielu już siedzib w miasteczku Schramberg. Głównym założeniem nie było tylko zwiększenie miejsca dla pracowników, ale dostosowanie ich stanowisk pracy do precyzyjnych zadań, jakim było ręczne montowanie zegarków. Kluczowe znaczenie miało światło.

Projektem i jego realizacją miał zająć się światowej sławy architekt – Philipp Jakob Manz, który już od wielu lat znany był z nowej koncepcji architektury przemysłowej. Potrafił projektować w taki sposób, aby zmniejszać koszty produkcji i przechowywania, a przy tym wszystkim tworzyć prawdziwe perły nowoczesnego budownictwa. Pracę nad budynkiem rozpoczęły się w 1916 roku, a on sam został oddany do użytku zaledwie dwa lata później.

Dziewięciostopniowa budowla tarasowa została zbudowana na zboczu, w taki sposób, aby zapewniała największy dostęp do dziennego światła zegarmistrzom. Każde z pięter umożliwiało montaż mechanizmów i zegarków, natomiast najwyższe z nich – montaż i regulację chronometrów, które wymagały największej koncentracji, precyzji i doskonałego oświetlenia. Obecnie w budynku działa Muzeum Junghans, a marka chce uświetnić niezwykły jubileusz limitowaną edycją zegarków.

grawerowany dekiel w zegarku Jinghans

Limitowana edycja zegarków Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

Limitacja obejmuje dwa modele. Jeden wykonany w zaledwie 100 egzemplarzach (wyposażony w kopertę z 18-karatowego złota) oraz drugi w liczbie 1000 sztuk (w wersji stalowej). Każdy z tych projektów przepełniony jest symboliką miejsca i akcentami ukrytymi w designie zegarka. Oczywiście na pierwszy rzut oka widać wygrawerowany na deklu rysunek przedstawiający budynek, ale to nie wszystko, bo znajdziemy w nich znacznie więcej niuansów nawiązujących do tego niezwykłego miejsca.

W sklepie Minuta.pl dostępny jest jeden z modeli wykonanych ze szlachetnej stali najwyższej jakości. Sercem zegarka jest mechanizm opracowany przez markę w latach 30. ubiegłego wieku (Junghans J880.1 oparty na ETA 7750). Warto podkreślić, że matowa tarcza o zrównoważonych proporcjach skrywa architektoniczną tajemnicę. Jest nią skala minutowa, która nawiązuje do wzornictwa dekoracji ściennych znajdujących się w budowli tarasowej Philippa Jakoba Manza.

Zegarek męski Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau 027.4729.01

Kup teraz

Całość zawieszona jest na skórzanym pasku z aligatora i jego kolor również nie jest przypadkowy. Ciemna zieleń przywołuje barwę płytek ściennych na klatkach schodowych budynku.

Ten czasomierz to hołd złożony architektonicznemu arcydziełu.

Zegarki Junghans Meister

Pod tą nazwą kryją się nie tylko te dwa jubileuszowe zegarki, a cała linia projektowa, która zachwyca oszczędnymi i bardzo dobrze wyważonymi projektami. Znajdziemy w niej zegarki o naciągu automatycznym, manualnym, ale też modele kwarcowe. Wszystkie czasomierze mechaniczne łączy szczególna konstrukcja koperty, która zwęża się ku dołowi, tworząc rodzaj wgłębienia, dzięki któremu zegarek na nadgarstku prezentuje się niezwykle smukło. Od lipca 2018 roku zegarki z linii Meister połączyło także sterowanie radiowe.

Jeśli jesteście zainteresowani nie tylko ich pięknym designem, ale również znakomitą, niemiecką jakością, musicie zobaczyć inne modele oferowane przez firmę Junghans. Zapraszamy i życzymy udanych zakupów.