Liniowy indeks w zegarkach Iron Annie

08.09.2021 Zegarki Warto przeczytać

Rzut oka na zegarek i już wiemy, która jest godzina. Jedni wolą, żeby na tarczy widoczne były duże liczby arabskie na każdej godzinie. Inni preferują jedynie kropki/punkty oznaczające każdą z 12 godzin. Ciekawym sposobem prezentacji jest również indeks liniowy, który może być albo bardzo delikatny albo wręcz dominujący tarczę.

Element tarczy, który wskazuje/opisuje godziny na cyferblacie zegarka nazywa się indeksem. Jest wiele rodzajów prezentacji indeksów, opisywaliśmy je w jednym z naszych wcześniejszych artykułów pod tytułem “Rodzaje indeksów w zegarkach. Czym się różnią, który jest najlepszy”?

Dzisiaj skupimy się na indeksie liniowym, zwanym też słupkowym. Niektórzy twierdzą, że jest to nie do końca czytelne wykończenie tarczy, inni zaś uważają, że to nieszablonowe i nietypowe rozwiązanie, które dodaje zegarkowi wyjątkowego stylu. Gdzie leży prawda? Nie nam osądzać, wszak wszystko jest kwestią gustu.

Subtelne i delikatne kreski na tarczy zegarkach

Zegarek damski Iron Annie Bauhaus Lady IA_5071_1
Zegarek damski Iron Annie Bauhaus Lady IA_5071_1

W tym modelu indeks wygląda jakby był leciutko muśnięty najcieńszym pędzlem. Ten niezwykle prosty indeks liniowy doskonale komponuje się z minimalistyczną tarczą. Można powiedzieć, że jedyną jej ozdobą są trzy drobniutkie kamienie na godzinie trzeciej, szóstej i dziewiątej. Dzięki temu cyferblat jest niezwykle przejrzysty i lekki.
Powyższy egzemplarz Iron Annie to propozycja dla pań, które szukają czasomierza prostego i funkcjonalnego, ale przy przy tym o niespotykanym wyglądzie i stylu. To kwintesencja praktycznych rozwiązań, z których znany jest ten niemiecki producent zegarków.

Zegarek męski Iron Annie Bauhaus IA_5044_5
Zegarek męski Iron Annie Bauhaus IA_5044_5

Podobnie z resztą jest w tym modelu Iron Annie przeznaczonym dla panów. Na beżowej tarczy umieszczono drobne, cienkie kreski indeksu. Dodatkiem są drobne punkciki pomiędzy poszczególnymi znacznikami godzin oraz niewielki liczby arabskie na zewnętrznym pierścieniu. Ta stylizacja przywodzi na myśl zegarki sprzed lat i jest osadzona mocno w starym, tradycyjnym sposobie zdobienia tarczy.
Ten egzemplarz Iron Annie to przykład tego, co oznacza filozofia Bauhaus, którą kierują się twórcy marki. Przeczytajcie o niej w naszym artykule “Piękno ukryte w prostocie. Subtelne zegarki w stylu Bauhaus”.

Liniowy indeks jako ozdoba tarczy

Dlaczego indeks liniowy bywa nazywany słupkowym? Bo na niektórych tarczach delikatne i cienkie kreseczki zastąpione są przez wyraźne i zdecydowanie grubsze prążki.

Zegarek męski Iron Annie G38 Dessau IA_5366_4
Zegarek męski Iron Annie G38 Dessau IA_5366_4

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że w tym zegarku Iron Annie indeks liniowy jest zdecydowanie inny niż we wcześniej prezentowanych modelach. Wyraźne, dwukolorowe słupki wyznaczają godziny na tarczy. W tym samym stylu wykonane są także wskazówki. Razem te biało-czarne elementy wręcz dominują na szarym cyferblacie. Całość jest niezwykle czytelna i wyraźna. Dodajmy jeszcze, że zarówno indeks jak i wskazówki wypełnione są masą luminescencyjną.
Ten zegarek ma mocny i zdecydowany wygląd, jest prosto i konkretnie. W sam raz dla nowoczesnego mężczyzny, który lubi dodatki nietypowe, nieszablonowe i z charakterem.

Z tej samej kolekcji – G38 Dessau, pochodzi także kolejny prezentowany przez nas zegarek, a o całej kolekcji pisaliśmy jakiś czas temu w artykule “Styczniowe nowości na Minuta.pl. Niezawodne zegarki Iron Annie G38 Dessau”.

Zegarek męski Iron Annie G38 Dessau IA_5376_3
Zegarek męski Iron Annie G38 Dessau IA_5376_3

W tym czasomierzu indeks po prostu musi być mocno zarysowany, ponieważ na cyferblacie umieszczono aż trzy subtarcze chronografu oraz okienko datownika. Kreski indeksu muszą się więc odznaczać, żeby czytelność zegarka została zachowana.
I tak właśnie się dzieje. Na granatowej tarczy znajduje się wyraźny, srebrny indeks o stosunkowo grubej kresce. Ten model także posiada warstwę Super-LumiNova, dzięki której wskazania są czytelne nawet w dużej ciemności.
Tarcza w kolorze ciemnoniebieskim, koperta o barwie zimnej stali oraz wyraźny indeks w tym samym kolorze to kompozycja, która zachwyca. Z całą pewnością panowie z takim zegarkiem na nadgarstku przyciągną wzrok, bo to naprawdę wyjątkowy czasomierz.

Indeks liniowy to ciekawy sposób ozdobienia tarczy. Może być delikatny, prawie niewidoczny, może być wyraźny, wręcz dominujący. Każdy może wybrać, co się bardziej podoba. Tym bardziej, że w naszym sklepie Minuta.pl znajdziecie tak wiele zegarków, że z pewnością odnajdziecie ten, który pasuje najlepiej.