Mechanizmy Ronda – szwajcarskie i światowe

24.04.2019 Ciekawostki

Mechanizmy Ronda są jednymi z najczęściej wykorzystywanych w branży zegarmistrzowskiej. Wynika to z faktu, że są niezawodne i precyzyjnie wykonane. Przy tym wszystkim, inżynierowie marki Ronda stale rozwijają ofertę, zapewniając różne funkcjonalności oraz nowoczesne rozwiązania.

Główna siedziba firmy Ronda znajduje się w miejscowości Lausen, położonej w malowniczej Dolinie Waldenburskiej. To właśnie tam powstają części wykorzystywane do składania czasomierzy sygnowanych znakiem jakości Swiss Made. W sercu Szwajcarii realizowane są główne zadania w zakresie nadzoru, logistyki, marketingu, rozwoju oraz produkcji. Z tego miejsca są też koordynowane wszelkie działania azjatyckich filii marki, mieszczących się w Tajlandii oraz Hongkongu.

Ronda stale rozszerza swoją ofertę, a także realizuje starannie przygotowaną i przemyślaną strategię marketingową. Odpowiedzialne zarządzanie marką pozwala jej prowadzić ekspansję na międzynarodowych rynkach. Wrażenie robi też liczba zatrudnionych pracowników – aktualnie jest ich 1400. Te sukcesy to efekt niezwykłej solidności mechanizmów produkowanych od 1946 roku.

Początki marki Ronda

Wszystko zaczęło się od Williama Mosseta, czyli założyciela firmy. Nie był on jedynie biznesmenem-przedsiębiorcą, ale też inżynierem. Od dziecka interesował się mechaniką, co sprawiło, że w tym kierunku zdobył wykształcenie. Kolejnym krokiem w jego karierze był przystanek w firmie Oris, gdzie poznał branżę zegarmistrzowską. Odnoszone sukcesy zawodowe w połączeniu z naturą wynalazcy, zainspirowały go do otwarcia własnej działalności. Efektem tej decyzji było założenie w 1946 roku firmy Ronda.

Fabryka mechanizmy Ronda
www.ronda.ch/en/about-ronda-group/

Początkowo tworzyło ją 45 specjalistów zgromadzonych wokół Williama Mosseta. W pierwszych latach istnienia, Ronda koncentrowała się na produkcji elementów składowych do ruchów autorstwa innych producentów. Przez cały czas przyświecał im jednak inny cel, czyli produkcja mechanizmów sygnowanych swoją nazwą.

Było to nie lada wyzwanie z racji na charakter szwajcarskiego prawa, które bardzo mocno chroniło największych graczy branży zegarmistrzowskiej. Ronda zdobyła ten przywilej w 1961 roku i rozpoczęła produkcję własnych ruchów mechanicznych. Zatrudnienie sięgało wtedy ponad 220 pracowników.

Zegarek męski Delbana Ascot 42601.666.6.061

Kup teraz

Ronda podczas kwarcowej rewolucji

Lata 70. dla wielu konkurentów marki Ronda to okres burzy i upadku. Liczne manufaktury i przedsiębiorstwa musiały zakończyć swoją działalność z racji na niedostateczny poziom zaadaptowania się do nagłej i potężnej zmiany w postaci rozpowszechnienia mechanizmów kwarcowych. Podczas gdy inne przedsiębiorstwa drżały w posadach, Ronda, z typowym dla siebie dynamizmem, postanowiła podejść do kwarcowej rewolucji, jak okazji do rozwoju.

Niezbyt satysfakcjonujące wyniki sprzedaży pierwszych ruchów kwarcowych marki Ronda nie zachwiały jednak wiary marki w tę nową technologię. Kontynuowała pracę oraz otworzyła się na rynki azjatyckie, choć, teoretycznie, warunki nie sprzyjały działaniom ekspansyjnym (kryzys naftowy).

Mechanizm Ronda
www.ronda.ch/en/about-ronda-group/

Odważne, zdecydowane działania przyniosły marce Ronda niebywały sukces. W produkcji ruchów kwarcowych odnalazła swoje powołanie, a przez kolejne dziesięciolecia rozwijała się w kierunkach wyznaczonych właśnie podczas rewolucji kwarcowej.

Lausen stało się domem i miejscem narodzin najlepszych nowoczesnych ruchów napędzanych bateriami, a Ronda dalej budowała swoją pozycję na świecie.

Zegarek męski Zeppelin LZ120 Rome ZE_7138_4

Kup teraz

Rozwój wewnętrzny i zewnętrzny

Zegarmistrzowie odpowiedzialni za kwarcowe mechanizmy Ronda osiągnęli mistrzostwo w swoim fachu. Jednocześnie firma przeszła w zarząd kolejnego pokolenia Mossetów, co przyniosło rozwój technologiczny. Opracowano bardziej innowacyjne i eleganckie układy, a w niektórych ruchach wprowadzono funkcję chronografu. Ogromnym sukcesem stała się także linia mechanizmów Powertech, która wprowadziła liczne udogodnienia. I choć powstała w latach 90., do dzisiaj stanowi jeden z kluczowych punktów w ofercie marki Ronda.

Zegarek męski Doxa Neo 121.10.103R01

Kup teraz

Geograficznie Ronda pozostała wierna rynkowi azjatyckiemu. Pierwsza filia w Hongkongu powstała w 1972 roku. Kolejnym krokiem była Tajlandia, która stała się dla szwajcarskich zegarmistrzów niezwykle istotnym regionem. Przez ostatnie lata otworzono tam aż trzy placówki, które z powodzeniem wspierają działania realizowane w głównej siedzibie, znajdującej się w okolicach Bazylei.

Ważnym punktem w dziejach marki były jej 50 urodziny. W 1996 roku Ronda osiągnęła kamień milowy w postaci 1000 zatrudnionych pracowników na całym świecie. Przy okazji obchodów swojego półwiecza, otrzymała także certyfikat ISO 9001.

Trzeba wspomnieć, że ze względu na surowe szwajcarskie prawo, mechanizmy określane jako Swiss Movements powstają wyłącznie na terenie Szwajcarii.

Zegarek męski Roamer Superior 3H Gents 508833_41_55_05

Kup teraz

Ronda dzisiaj

Początek XXI wieku to okres stabilizacji. Obok podkreślania swojej pozycji na rynku azjatyckim, znaczną przebudowę przeszła także infrastruktura znajdująca się w Lausen. Jednym z najważniejszych założeń poczynionych inwestycji było zadbanie o kondycję spersonalizowanych maszyn CNC. Kolejnym krokiem był rozwój w granicach Szwajcarii. Ronda założyła swoją nową placówkę w kantonie Jura.

W sektorze innowacji Ronda rozwija się dwutorowo. Z jednej strony producent zaproponował światu ponad 30 mechanizmów o zróżnicowanych funkcjonalnościach, z drugiej zaczął na nowo odkrywać estetykę mechanizmów. Ruchy Startech 3500 i xtratech zawierały rewolucyjne rozwiązania, które otworzyły projektantom inne możliwości w zakresie designu.

Zegarek męski Victorinox I.N.O.X. 241727

Kup teraz

W 2016 roku firma Ronda zaprezentowała pierwszy od ponad 30 lat ruch mechaniczny, napędzany automatycznie – Mecano. Prace nad nim trwały przez blisko 4 lata. Tym samym Ronda rzuciła wyzwanie innym producentom specjalizującym się w ruchach mechanicznych. Najbliższe lata pokażą, czy firma zdecyduje na powrót do korzeni, czy też będzie dalej skoncentrowana na mechanizmach kwarcowych.

Mechanizmy Ronda są wszechobecne, zarówno w zegarkach szwajcarskich, jak i czasomierzach pochodzących z innych regionów, a firma Williama Mosseta stała się jednym z gigantów branży zegarmistrzowskiej. Wszystko dzięki niesamowitej zdolności do adaptacji, która pozwoliła wypłynąć jej na na fali rewolucji kwarcowej. Jednocześnie nadal jest wierna duchowi zaszczepionemu przez jej założyciela, który był zegarmistrzem-wizjonerem, czego efektem są ciągłe prace nad doskonaleniem ich produktów.

Zachęcamy do przejrzenia oferty minuta.pl, gdzie znajdziecie wiele zegarków, za pracę których odpowiadają właśnie mechanizmy Ronda.